Παιδικές μας ζωγραφιές

misspepper77

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
6
Λοιπόν σε τούτο το νημάτιο θα ξεδιπλώσουμε το καλλιτεχνικό μας ταπεραμέντο.Και συγκεκριμένα μας ενδιαφέρουν οι παιδικές μας ζωγραφιές!!!Ε μην αρχίζετε που θα τις βρούμε τώρα,είμαι σίγουρή πως κάπου θα βόσκουν τρυπωμένες και ξεχασμένες...Κάντε μια κάποια προσπάθεια βρε αδελφέ..Αν δεν είναι ρετρό αυτό που ζητώ τότε τι είναι; :flower:

Και ξεκινώ

IMG 0002...Γκρρρρρ λοιπόν...να πάτε στο αλμπουμ μου να τις ιδείτε...Δεν μπορώ άλλο! :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mετά από τόσα μαθήματα... απαράδεκτη :burn:

Ξεκινάμε υπερεντατικά να καλύψουμε το χαμένο χρόνο :super:

(και όχι κοπάνες παρακαλώ... ).

Μόλις σκανάρω και τις δικές μου θα τις ανεβάσω να τις χαρείτε :tongue:
 
θα ψαξω και εγω να βρω παιδικές μου ζωγραφιές.

Ειδικά.. ενα μπλοκ που θυμαμαι, ειχα κανει αριστουργηματα....

Μονο να εχει γλιτωσει απο την μαμα μου, γιατι πανε και κατι χρονια που εχω να το δω. Οταν θα γυρισω, θα το ψαξω σιγουρα...

Φοβερο θρεντ, μπραβο Πέπερ :thumbup:
 
picture.php


Μιά από τις emmm.... ναι... :D ζωγραφιές μου όταν πήγαινα στην ΣΤ΄Δημοτικού... (και δε θέλω χαζές ερωτήσεις: ποιός πού πότε και γιατί;;;;;;;; )
 
Ποτέ δεν υπήρξα καλλιτέχνης, αλλά μέχρι και σήμερα πολλά έργα μου υπάρχουν στο γραφείο του πατέρα μου. Για να περνάει η ώρα στο γραφείο όποτε με έπαιρνε εκεί μου έδινε να ζωγραφίζω...

Δε χρειάζεται να αναφέρω πόσο ντράπηκα όταν πήγα μετά από χρόνια και ωραιοτάτη νέα συνάδελφός του στην ηλικία μου με είδε και αναφώνησε "ώστε εσύ είσαι ο καλλιτέχνης", δείχνοντάς μου κάτι ζωγραφιές με σπιτάκια και πλανήτες #)
 
Αααααα πολυ ωραιο το σχεδιο της Χουανιτας! Εχει παραμυθενιο αερα! :)

Τα δικα μου σχεδια ειναι στην Ελλαδα, παιδια... :(

Λορενα οι μαμαδες αυτες τις ζωγραφιες συνηθως τις κρατανε. :) Το μητρικο ενστικτο εκει δουλευει!

Αν δουλευε και στα παιχνιδια, θα ειχαν διασωθει πολλα...
 
Juanita είπε:
picture.php

Μιά από τις emmm.... ναι... :D ζωγραφιές μου όταν πήγαινα στην ΣΤ΄Δημοτικού... (και δε θέλω χαζές ερωτήσεις: ποιός πού πότε και γιατί;;;;;;;; )
Χουανίτα, μήπως είναι.... αυτοπροσωπογραφία; Είναι σχεδόν φτυστό το αβατάρ σου....
 
Δυστυχώς η ζωγραφική ποτέ δεν ήταν το δυνατό μου σημείο αν και ίσως βελτιώθηκε τα τελευταία χρόνια. Η κλασσική μου ζωγραφιά σε νηπιαγωγείο και δημοτικό περιλαμβάνει το κλασσικό σπιτάκι με σκεπή Δ και καμινάδα που βγαίνει καπνός, ένας ήλιος ψηλά και ένα ανθρωπάκι σαν τον Τιραμόλα.
 
Βρήκα κάτι ζωγραφιές της αδερφής μου...

Φωτογραφία0683.jpg

Η 2η φώτο είναι από το καρτούν Κίσσυφερ,

Φωτογραφία0684.jpg

Φωτογραφία0681.jpg

Φωτογραφία0682.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν είχα ταλέντο στη ζωγραφική. Και εγώ έκανα τα κλασικά που αναφέρει o johny19818. Επίσης ζωγράφιζα και καραβάκια στη θάλασσα ή λόφους με λουλούδια.
 
όταν ζωγράφιζα έφτιαχνα συνήθως σπιτάκια με παράθυρα και κόκκινη σκεπή επειδή είχαν κεραμίδια και δεντράκια ή έφτιαχνα μια θάλασσα στην οποία έπλεε ένα καραβάκι...δεν ξεχνούσα και το γαλανό ουρανό με τον ήλιο...
 
ζωγραφια της Α' Ταξης, μας ζητηθηκε να ζωγραφισουμε τι βλεπουμε στην αυλη του σχολειου (το μαγαζακι που αναφερω ειναι το κυλικειο)

SAM_0520.JPG

Β' ταξη οι τεσσερις επόμενες ζωγραφιες σε προτυπωμενα σχεδια

Ακολουθουν ζωγραφιες απο το Γυμνασιο στο μαθημα του Σχεδιου.

Οι ζωγραφιες προερχονται ειτε από προτυπωμενα σχεδια που εγιναν σε τετραγωνισμενο χαρτι Α4 (εβλεπες το σχεδιο και σχεδιαζες στο χαρτι), ειτε από φωτοτυπιες των προτυπωμενων σχεδιων οι οποιες χρωματιστηκαν μετα.

Οι τρεις τελευταιες ζωγραφιες ειναι παλι από το Γυμνασιο στο μαθημα του σχεδιου, προκειται για προτυπωμενα σχεδια που χρωματιστηκαν. Παντως πολύ χρονοβορα διαδικασια η δημιουργια και ο χρωματισμος των σχεδιων.

απο τη ζωγραφια αυτη αφαιρεσα την επωνυμια του σχολειου και το επώνυμό μου

SAM_0502.JPG

SAM_0501.JPGSAM_0503.JPGSAM_0504.JPGSAM_0506.JPGSAM_0507.JPGSAM_0508.JPGSAM_0509.JPGSAM_0510.JPG SAM_0517.JPG

SAM_0516.JPG

SAM_0516.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο ζωγραφιες που ειχα κανει την δεκαετια του 90 οταν ημουν 16-17 χρονων με θεμα τα ηλεκτρονικα παιχνιδια.

Δεν ειναι ολοκληρωμενες και εχουν αρκετα λαθη που τις ειδα σημερα.Τις ειχα κανει με στυλο και ξυλομπογιες.Ηθελαν χειρουργικες κινησεις γιατι και η παραμικρη μουντζουρα με στυλο θα φαινοταν.

Arcade αιθουσα με γνωστα παιχνιδια της εποχης.Δεν ειχα φωτο με καμπινες για να ζωγραφισω τις κανονικες και τα παιχνιδια τα σχεδιασα απο καποιες φωτο που ειχα δει τοτε σε περιοδικα με video games οπως πχ το gamepro.To final fight το ειχα δει απ το κουτι του mega cd

1.JPG

Σε ζουμ

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Και μια με κονσολες και καποια arcades.Eχει βγει λιγο θολη

6.JPG

ζουμ

7.JPG

8.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1992-93 (ημουν 12 ετών) είχα το Master System και το Sonic. Ομως είχα ένα κουτί με λάθος εξώφυλλο (Transbot). Οπότε προσπάθησα να φτιάξω ένα εξώφυλλο με τον Sonic στο πίσω μέρος, αλλά δεν θυμάμαι από που αντέγραψα τα στοιχεία. Αν και τον Sonic είχα μάθει να τον φτιάχνω από μνήμης αφού τον σχεδίαζα συνέχεια :p

65873845_2358005087805790_8937186576237068288_n.jpg

Αυτό νομίζω είναι το παλιότερο σχέδιο που έχω ακόμα.

1@milntov[/USER]  Ωραία η προοπτική στα σχέδιά σου :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι παρακάτω ήταν αργότερα, στο λύκειο πλέον (1996-97). Αντιγραφές με στυλό από promotions ή αφισούλες (την ώρα του μαθήματος lol). Περίμενα πως και πως την κυκλοφορία του N64, δεν ξέρω αν φαίνεται :p

Ηταν και η εποχή που ξεκινούσα να εξασκούμαι στις φωτοσκιάσεις.

65392686_2234425303290366_7145987271647297536_n.jpg65394372_614195072419664_991722061908934656_n.jpg
 
Πολυ καλος στο σχεδιο imgema!!!Eιχα κανει και εγω αρκετα σχεδια οταν ημουν στο λυκειο με τον mario και το nintendo 64 το 1996-97
 
δηλαδή εγώ που περνάω μοτέρ νερού είμαι Μάριο υδραυλικός ?το μόνο που μου μένει είναι να σώσω την πριγκίπισσα λολ. πολύ ωραία τα σχέδια imgema εγώ ποτέ δεν το χα με την ζωγραφική αλλά αντίθετα με την φωτογραφία, ως γνωστόν.
 
Πίσω
Μπλουζα