Παιδική σειρά με αφηγητή μία αρκούδα

inri

RetroNoob
Joined
4 Δεκ 2020
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα σε όλους. Όταν ήμουν 5-6 χρονών, δηλαδή περίπου το 2003-2004 είχα μία κασέτα παιδική, που μου άρεζε πολύ. Το θέμα είναι ότι θέλω να βρω πώς λεγόταν αυτή η σειρά και δεν μπορώ να θυμηθώ. Αν σας πω πώς άρχιζε κάθε επεισόδιο μπορείτε να με βοηθήσετε; Άρχιζε λοιπόν με τον ίδιο τρόπο : Μια αρκούδα, μόλις ήθελε να μοιραστεί μια νέα ιστορία, καλούσε όλα τα ζώα του δάσους να έρθουν να τη βρουν. Έτσι, τα ζώα έρχονταν, έκαναν έναν κύκλο γύρω της και έτσι ξεκινούσε η ιστορία. Τα σχέδια θυμάμαι ήταν πολύ πρόχειρα ζωγραφισμένα, και οι κινήσεις των ζώων είχαν διακοπές. Δεν ήταν δηλαδή τοσο συνεχόμενα και φυσικά όπως τα βλέπουμε σήμερα. Οπότε μάλλον είναι παλιά παραγωγή. Μήπως έχετε κάποια ιδέα τι θα μπορούσε να είναι? Προκαταβολικά να πω ότι σίγουρα δεν ήταν οι μύθοι του Αισώπου, ούτε τα αρκουδάκια της αγάπης. Αυτή η σειρά νομίζω δεν είχε παίξει στην τηλεόραση και ήταν μόνο σε βιντεοκασέτες.
 
Mηπως η αρκούδα είναι ενα πάντα και ο γιος της είναι ένα μικρό πάντα που έφερνε τους φίλους του γα να ακούσουν τις ιστορίες; Τότε είναι η σειρά Τάο Ταό. Συνήθως τα επεισόδια άρχιζαν με το πρόβλημα κάποιου χαρακτήρα της παρέας και με αυτή τη αφορμή, η μαμά-αρκούδα τους έλεγε ένα σχετικό παραμύθι ώστε το ηθικό δίδαγμα να τους λύσει το πρόβλημα.

Η σειρά παίχτηκε στην ΕΡΤ τη δεκαετία του 80 αλλά επίσης κάποια επεισόδια κυκλοφόρησαν σε βιντεο και αργότερα σε DVD από την Joconda με διαφορετική μεταγλώττιση.

Διαφήμιση του DVD:

 
Mηπως η αρκούδα είναι ενα πάντα και ο γιος της είναι ένα μικρό πάντα που έφερνε τους φίλους του γα να ακούσουν τις ιστορίες; Τότε είναι η σειρά Τάο Ταό. Συνήθως τα επεισόδια άρχιζαν με το πρόβλημα κάποιου χαρακτήρα της παρέας και με αυτή τη αφορμή, η μαμά-αρκούδα τους έλεγε ένα σχετικό παραμύθι ώστε το ηθικό δίδαγμα να τους λύσει το πρόβλημα.

Η σειρά παίχτηκε στην ΕΡΤ τη δεκαετία του 80 αλλά επίσης κάποια επεισόδια κυκλοφόρησαν σε βιντεο και αργότερα σε DVD από την Joconda με διαφορετική μεταγλώττιση.

Διαφήμιση του DVD:

Ευχαριστώ πολύ, αλλά, όχι, δεν είναι αυτό. Ομως το βρήκα μετά από τόσα χρόνια κατα λάθος. Εγραψα στο YouTube: ζωα του δασους κασέτα και το βρήκα... Λέγεται "Το θαυμαστό Βιβλίο της Φύσης". Είναι αυτό που έψαχνα και χαίρομαι πολύ που το βρήκα...
 
Πίσω
Μπλουζα