Παιδικες Σειρες με θεμα το διαστημα

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
290
Κοιτωντας καποιες παλιες και αγαπημενες σειρες, διαπιστωσα πως οι περισσοτερες απο αυτές εχουν σαν θεμα τους, το διαστημα.

Η Οδυσσεια του Διαστηματος

Μια Φορά και Έναν Καιρό στο Διάστημα

Ο Σεριφης του διαστηματος

Σπορτ Μπιλλυ

SilverHawks

Για να μην αναφερω και οσα ειχαν σχεση με ζωη σε μακρινους πλανητες, και μια δοση διαστηματος και αυτα, οπως :

Θάντερκατς (Thundercats)

Bravestarr

She-Ra Princess of Power

 


X- MAN


 


Transformers

Ειναι αραγε τυχαιο? Μεγαλωσαμε σε μια εποχη που θυμαμαι γινοταν πολυς λογος για εξωγηινη ζωη και πιθανες μελλοντικες μαχες στο διαστημα, και πιθανον να επηρεαστηκαν απο αυτο πολλα παιδικα.

Το γεγονος ειναι πως εγινε απο νωρις καποια εξοικειωση με το θεμα και με ομαλο θα ελεγα τροπο.

Παντως οπως και 'χει, ηταν ωραια παιδικα τοτε και τα θυμομαστε με νοσταλγια :)
 
Την ομάδα G τη θυμάστε; Μαρκ, Τζέισον, Τάινι, Κίοπ και η Πριγκίπισσα !!!!!!!!!!!!
 
Το διαστημόπλιο αργώ με το όπλο κυματιστής κινησης! Μου διαφεύγει η αγγλική ονομασία!(Ήταν ιαπωνικό καρτούν των 70'ς)
 
Να αναφέρω εδώ την Οδύσεια του διαστήματος που από οτι είδα δεν έχει δικό της thread. Μου άρεσε τρελλά ειδικά το ρομποτάκι. Ξέρει κανεις να μας πει περισσότερα; Μια πρόχειρη έρευνα στο ιντερνετ μου βγάζει είτε τα σχετικά με τον Κιούμπρικ ειτε με τον Ντέηβιντ Μπάουι. Αριστουργήματα αμφότερα , δεν λέω αλλά πού μπορώ να βρω πληροφορίες για την σειρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να αναφερω κ μερικα αγαπημενα αριστουργηματα jayce and the wheeled warriors - blackstar - starcom!!!
 
Πίσω
Μπλουζα