Παιχνίδια καλύτερα ή αποκλειστικά σε CPC

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.037
Με αφορμή ένα post του 1@Imgema[/USER] που έψαχνε καλά παιχνίδια στον CPC, ξεκινάω λίστα με παιχνίδια που είτε είχαν την καλύτερη έκδοση τους στον CPC είτε βγήκαν αποκλειστικά για αυτόν. Ξεκινάω από την λίστα που γράφω για τα 1001 computer games και παραθέτω όσα παιχνίδια πρότεινα την έκδοση για Amstrad. Φυσικά θα προστεθούν και άλλα. Περιγραφή και δικαιολόγηση γιατί στον Amstrad είναι σε εκείνο το thread, οπότε μην τα επαναλαμβάνω. Φυσικά μετράνε και αυτά για CPC plus και GX4000. Περιμένω την συνεισφορά των αμστραντάδων αλλά να είστε αντικειμενικοί! :)  Φυσικά καλό είναι να μιλάμε είτε για καλά παιχνίδια (όχι πατάτες) είτε να έχουν κάποιο ιστορικό ενδιαφέρον αν δεν είναι τόσο καλά.

1. Spindizzy
2. Megablasters
3. Bumpy
4. Xyphoes Fantasy
5. Sorcery
6. Revolution
7. Savage
8. Trantor
9. Chevy Chase
10. Starion
11. Starstrike II
12. Trakers
13. Strangeloop
14. Bobsleigh
15. Doors of Doom
16. Bombjack II
17. Harvey Headbanger
18. Feud
19. Captain S
20. Zap’t’Balls
21. El Capitan Trueno
22. Equinox
23. Brainstorm
24. Fly Spy
25. Fruity Frank
26. Jack the Nipper
27. The Addams Family
28. Fernando Martin Basket Master
29. Emilio Butragueno Futbal
30. Jonny Quest
31. Mission Elevator
32. Hydrofool
33. La Pulga
34. Astro Marine Corps
35. Satan
36. Comando Tracer
37. After the War
38. The 5th Axis
39. Billy la Banlieu
40. TT Racer
41. The Way of the Tiger
42. Masters of Space
43. Fluff
44. Total Recall
45. Jet Bike Simulator
46. Gothik
47. Striker & The Crypts Of Trogan
48. Burnin' Rubber
49. Navy Seals

Σχεδόν 50 στα περίπου 500 ως τώρα, δηλαδή γύρω στο 10%. Not bad για τον CPC. 

 
Να σαι καλά Leon. Οπως είπα και στο άλλο thread, δεν ξέρω τίποτα για τον Amstrad, αλλά διαβάζω κάτι παλιά Αγγλικά περιοδικά και βλέπω κάτι παιχνιδάκια που θα ήθελα να παίξω.

Συγκεκριμένα μου άρεσε το Get Dexter, τουλάχιστον οπτικά. Και είχε πάρει καλή βαθμολογία.
 
1@Imgema[/USER] To Get Dexter είναι ελαφρώς καλύτερο στον ST, απλά δεν εκμεταλλεύεται τις ιδιότητες του υπολογιστή όπως το έκανε στον Amstrad. Φαντάσου ότι το 1986 όλα τα ισομετρικά παιχνίδια της Αγγλίας σε στυλ Knight Lore ήταν μονόχρωμα (λόγω spectrum) και βγήκε αυτό το πολύχρωμο tour de force από την Γαλλία που έδειχνε τι μπορεί να κάνει ο CPC. Και είναι και πάρα πολύ καλό παιχνίδι. 

Μερικά ακόμα.

50. Gryzor (1987)

Οκ προφανώς δεν είναι η καλύτερη έκδοση του Contra (αυτή είναι του NES) άρα τι κάνει εδώ; Αλλά το γεγονός ότι είναι flip screen και δεν σκρολάρει το κάνει πολύ διαφορετική εμπειρία, όπως και τα εκπληκτικά γραφικά του Mark K. Jones που είναι πολύ μοναδικά, οπότε μπορείς να το δεις σχεδόν ως ένα διαφορετικό παιχνίδι "επηρεασμένο" από το Contra. 



 
1@Leon[/USER] αναμενομενο ηταν οτι καποια απο τη λιστα σου, δεν τα ειχα στις επιλογες μου και καποια δεν τα εχω παιξει καν σε CPC ;)

Συμπληρωνω τις επιλογες μου μεσα στο Σουκου

1@Imgema[/USER] για σενα δουλευω, θα τα παρεις ετοιμα χαχαχαχαχα

Ισως να το επεκτεινουμε αυτο και σε αλλες πλατφορμες πιο niche...Oric, TED,  BBC κτλ ωστε να συμπληρωνουμε hidden gems στις επιλεκτικες συλλογες μας?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στο 1001 '80s computer games θα ασχοληθώ με τις λιγότερο επιτυχημένες πλατφόρμες μόλις ξεμπερδέψω με τα βαριά χαρτιά. Υπομονή! :)
 
56. Dan Dare III: The Escape (1990)

Για την σειρά Dan Dare είχα επιλέξει το πολύ καρτουνίστικο πρώτο για C64 που ήταν άλλο παιχνίδι από αυτό για Spectrum/CPC. Αλλά το τρίτο της σειράς, μπορούμε να το δώσουμε στον CPC. Δια χειρός David Perry και Nick Bruty δεν υπάρχει αμφιβολία για την ανωτερότητα της έκδοσης CPC. Το 16bit Dan Dare III είναι διαφορετικό παιχνίδι και κατώτερο από το οκτάμπιτο. 

 
Δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα αλλά έλιωνα τα
Ranarama, Operation wolf, Gryzor, Klax, Rygar, Chase hq, Robocop, Arkanoid 2, paperboy και άλλα που δεν θυμάμαι τωρα. Γενικώς έπαιζα αυτά που είχαν χρώμα, το Mode 1 δεν το συμπαθούσα.
 
Τα καλυτερα cpc gia μενα ειναι
1) Robocop
2) batman the movie
3) hero quest (ατμοσφαιρικο ost)
4) pirates
5) space crusader
6) target renegate
7) renagate
8) Hostages (operation jupiter) τελειο
9) Zap’t’Balls
10) gryzor
11) Werewolves Of London (τελεια μουσικη)
12) Thanatos (μουσικαρα)
13) prohibition
14) Xyphoes fantasy
15) A.M.C
16) wing of fury
17) xenophobe
18) turrican 2
19) double dragon
20) IK+
21) Myth
22) Stormlord 2
23) ATF
24) carrier command
25) f16 combat pilot
26) lotus
27) seymour goes to hollywood
28) captain blood
29) mudial de futball
30) night shift
 
Πίσω
Μπλουζα