Παιχνίδια μεταφρασμένα στην Ελληνική γλώσσα

Agahnim

Retro Member
Joined
4 Αύγ 2012
Μηνύματα
143
Αντιδράσεις
9
υπαρχει αντιστοιχο θεμα σε διαφορες κοινοτητες. προσπαθώ να κανω μια καταγραφή στα παιχνιδια που κυκλοφορισαν στην Ελλαδα μεταφρασμένα στην Ελληνική Γλώσσα. Νομιζετε οτι δεν ειναι πολλα; παμε να δουμε οσα εχω καταγραψει μεχρι στιγμης:

Playstation:

  • Kick-off World
  • Fifa 2000
  • Fifa 2001



Playstation 2
:

  • Up
  • Ratatouille
  • Wall-e
  • Killzone
  • Ghosthunter
  • The Gateway: Black Monday
  • Motorstorm: Arctic Edge
  • The Sims 2: Castaway
  • Pro Evolution Soccer 2010
  • Pro Evolution Soccer 2011
  • Pro Evolution Soccer 2012
  • Pro Evolution Soccer 2013
  • Pro Evolution Soccer 2014
  • Fifa 2001
  • Fifa 2002
  • Fifa 2005
  • Fifa 2006


Playstation 3:

  • Ratatouille
  • Gran Turismo 5
  • Uncharted 3
  • Buzz
  • Pro Evolution Soccer 2010
  • Pro Evolution Soccer 2011
  • Pro Evolution Soccer 2012
  • Pro Evolution Soccer 2013
  • Pro Evolution Soccer 2014



Wii
:

  • Ratatouille



PC
:

  • Ratatouille
  • Fifa 2001
  • Spore
  • Scratches
  • Worms



Η λιστα του PS2 δεν ειναι ολοκληρομένη. θα επανελθω για να την ολοκληρωσω και να γραψω και για αλλες κονσολες οπως: wii, ps3, pc, psp και nds.

Να ενημερωσω οτι τα συγκεκριμενα παιχνιδια θεωρουνται πολυ σπανια. για πολλα απ αυτα δυσκολευτικα να βρω εστω και μια απλη αναφορα στο internet!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για PC το Fifa 2001 ήταν στα ελληνικά.
 
δεν ηξερα οτι ειχε βγει και για pc, ευχαριστω! ανανεωσα την αρχική λιστα.
 
Αν και δε το ειχα, ουτε ειχα ακουσει να μιλανε στο παιχνιδι, ξερω οτι οι φωνες στο Ghosthunter στο PS2 ηταν του Γιωργου και του Λορεντζο, απο το BAR στο MEGA!!!χαχα!!

Επισης, μια αχρειαστη μικρη διορθωση ειναι οτι το BUZZ για το PS3 λεγεται BUZZ: Παγκοσμιο Κουιζ..

Γενικα, εδω στην Ελλαδα που ειναι μικρη αγορα και δε μας υπολογιζουν στο ελαχιστο, ειναι στο χερι των τοπικων publishers και μονο να κανουν αυτο το παραπανω βημα της μεταγλωτισης και των ελληνικων υποτιτλων, οπως εγινε πολυ καλη δουλεια στο Uncharted 3 ομολογουμενως..
 
Και βέβαια υπέρτατη παιχνιδάρα The Last of Us για PS3
 
Αν θυμαμαι καλα αρκετα adventure βασισμενα στην omni3d engine της Cryo που ειχαν και εκπαιδευτικο χαρακτηρα οπως το China , Egypt 2 και το Atlantis 3 ,ηταν και στα ελληνικα ,ισως και καποιο αλλο ???.

Ακομα τα UBIK & Odyssey: The Search for Ulysses της Cryo επισης και το Kick Off 98(Γ.Διακογιαννη) .

Υ.γ. υπάρχει patch για ελληνικους υποτιτλους για το ECHO: Secrets of the lost cavern
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το fifa 2000 για pc υπάρχει πλήρως μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Το έχω κάπου καταχωνιασμένο. Όταν το βρω θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω εδώ το κουτί.
 
Ωραίο θρεντάκι που δεν το είχα πάρει είδηση. Να προσθέσω και εγώ αυτά που γνωρίζω, εκτός των αναφερθέντων φυσικά:

PC :SimCity Societies, Retrobates, Sims 3 (νομίζω και το 4), Odyssey : The Search for Ulysses (Οδύσσεια: Στα ίχνη του Οδυσσέα), Atlantis III, Murder in the Abbey. Τα ανέφερε και ο ΝΕΜΟ, απλά τα επιβεβαιώνω !

PS3: Beyond Two Souls, God of War :Ascension (ίσως η καλύτερη δουλειά απο όλες στο θέμα), Sly Coooper: Thieves in Time (και η έκδοση του PSVITA), Gran Turismo 6, Book of Spells (Το βιβλίο με τα ξόρκια),
 
theoritikos είπε:
Το fifa 2000 για pc υπάρχει πλήρως μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Το έχω κάπου καταχωνιασμένο. Όταν το βρω θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω εδώ το κουτί.
Το ίδιο και το Fifa 2001 με τη φωνή του Χρήστου Σωτηρακόπουλου. Το έχω κι εγώ κανονικά. Φώτο αύριο :)
 
δεν ειχα παρει ειδηση οτι απαντησατε τοσοι πολλοι στο θεμα που ανοιξα, ευχαριστω! λοιπον προσπαθω να τα μαζεψω ολα σε ενα excel, αλλα και τα ιδια τα games στον υπολογιστή μου (μεχρι τωρα τα εχω καταφερει πολυ καλα με το PS2.. οποιος ενδιαφερεται πμ)

παρακαλω πολυ να λετε μονο παιχνιδια που μεταφραστικαν στην ελληνικη γλωσσα.. κατι 1821 και κατι τετοια δεν μας ενδιαφερουν εδω. και αν μπορειτε, να γραφεται και απο πια κονσολα ειναι το καθε τι.

Επισης, μια αχρειαστη μικρη διορθωση ειναι οτι το BUZZ για το PS3 λεγεται BUZZ: Παγκοσμιο Κουιζ..
εγω για καποιο λογο το ξερω σαν BUZZ: ελληνικό κουιζ. το βαλα ομως στο google και ειδα οτι εχεις δικιο

Nemo είπε:
Αν θυμαμαι καλα αρκετα adventure βασισμενα στην omni3d engine της Cryo που ειχαν και εκπαιδευτικο χαρακτηρα οπως το China , Egypt 2 και το Atlantis 3 ,ηταν και στα ελληνικα ,ισως και καποιο αλλο ???.Ακομα τα UBIK & Odyssey: The Search for Ulysses της Cryo επισης και το Kick Off 98(Γ.Διακογιαννη) .

Υ.γ. υπάρχει patch για ελληνικους υποτιτλους για το ECHO: Secrets of the lost cavern
εκτος απ το kick off για ps1, τα υπολοιπα ειναι για pc; θελω περισσοτερες πληροφοριες γι αυτα (οπως επισης για το patch)

theoritikos είπε:
Το fifa 2000 για pc υπάρχει πλήρως μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Το έχω κάπου καταχωνιασμένο. Όταν το βρω θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω εδώ το κουτί.
ελπιζω να το βρεις συντομα φιλε και να δουλευει κι ολας το cd. ευχαριστω για την πληροφορια οτι υπηρχε εκδοση και για PC. αναρωτιεμαι αν υπηρχε και το ΦΙΦΑ 2002 στα ελληνικα

Other_Reality είπε:
Ωραίο θρεντάκι που δεν το είχα πάρει είδηση. Να προσθέσω και εγώ αυτά που γνωρίζω, εκτός των αναφερθέντων φυσικά:
PC :SimCity Societies, Retrobates, Sims 3 (νομίζω και το 4), Odyssey : The Search for Ulysses (Οδύσσεια: Στα ίχνη του Οδυσσέα), Atlantis III, Murder in the Abbey. Τα ανέφερε και ο ΝΕΜΟ, απλά τα επιβεβαιώνω !

PS3: Beyond Two Souls, God of War :Ascension (ίσως η καλύτερη δουλειά απο όλες στο θέμα), Sly Coooper: Thieves in Time (και η έκδοση του PSVITA), Gran Turismo 6, Book of Spells (Το βιβλίο με τα ξόρκια),
ευχαριστώ! πολλά απ αυτά δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχαν στα ελληνικα.

χρειαζομαι πληροφοριες για τα εξης παιχνιδια στα ελληνικα οποτε αν καποιος εχει κατι απ αυτα, ας μιλησει:

PS2: Ψηλα στον ουρανο,

MotorStorm - Arctic Edge,

οποιοδηποτε ελληνικο FIFA απ το 2001 εως το 2014 (εκτος των 05 & 06),

24: The Game (υπηρχαν πληροφοριες οτι εχει βγει στα ελληνικα)

PSVITA: αν υπαρχει κατι περα απο SLY COOPER

PSP: PRO 2014
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα