Παιχνίδια με Ελληνικό τίτλο!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Ας δούμε κάποια games, τα οποία έχουν Ελληνικές λέξεις στον τίτλο τους:

picture.php
picture.php


Κλασσικό Shoot'em up για τα οχτάμπιτα Atari!

Πάντως εγώ δε φοβήθηκα που το έπαιξα!!!

picture.php
picture.php


Strategy game στο οποίο σας πιάνει μεγαλομανία και θέλετε να φτάσετε, όσο πιο ψηλά γίνεται...

Εσείς ξέρετε κάποια άλλα retro games με Ελληνικό τίτλο;
 
Archipelagos για Amiga,ST,DOS

1113346119-00.jpg
 
Thanatos (Amstrad-Spectrum-Commodore)

Chronos (Amstrad-Spectrum)
 
Wally, κάνε rename την εικόνα για να φανεί...

Μη γράψει κανένας "Megaman 2", ε; :biglaugh:
 
Φυσικά το Agony της Psygnosis. Πάρτε και ένα βιντεάκι με την απίστευτη μουσική του.

 
DINO είπε:
Μη γράψει κανένας "Megaman 2", ε; :biglaugh:
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό:

arachnophobia_01.png


Επίσης τα δεκάδες Odyssey που έχουν βγει ανά τα χρόνια...
 
Pirates! ξεχασαμε τους πειρατες :D

amiga-pirates.jpg


sid_meiers_pirates.gif


που ειχε βγει σχεδον σε ολα τα formats 8bit και 16bit και PC

Και το Συνδικατο (Sindicate)

syndicate_01.png


syndicate_06.png


ειχε βγει Amiga,PC,Megadrive
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπιτρέψτε μου να βάλω ένα,άσχετο με το θέμα αυτό καθ' αυτό του thread,trivia,απλά μια κι έχει να κάνει με ελληνικό στοιχείο και games,και καθότι δεν ήξερα πού αλλού να το εντάξω,το ρίχνω εδώ μέσα:

O τίτλος "Diamonds in the rough" του adventure game του Άλκη,σε ποιανής retro σειράς επεισόδιο είχε μπει ως τίτλος επίσης;

Μη googlάρετε αμέσως απατεώνες !!!
 
Δε νομίζω ότι το Pirates ισχύει, με την άποψη ότι ναι μεν το λέμε και εμείς εδώ έτσι, αλλά δε νομίζω ότι είναι ελληνική λέξη. Μάλλον εμείς την έχουμε πάρει αυτούσια.
 
Πειρατες ειναι Ελληνικη λεξη.

Οι λέξεις «πειρατεία» και «πειρατής» προέρχονται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα πειράω-ῶ, το οποίο σημαίνει προσπαθώ, δοκιμάζω. Η πρώτη γραπτή εμφάνισή τους (τοῖς πειραταῖς) γίνεται σε ένα αθηναϊκό ψήφισμα της ελληνιστικής περιόδου προς τιμήν του στρατηγού Επιχάρους, ο οποίος κατά το Χρεμωνίδειο πόλεμο διακρίθηκε στη φύλαξη των ακτών της πόλης.
 
O Βαρβαρος Barbarian "The term originates in the ancient Greek civilization, meaning "anyone who is not Greek". Comparable notions are found in non-European civilizations."

Barbarian Palace

Barbarian_%28Commodore_64%29.png


Barbarian 2 Palace

Barbarian2.gif


Barbarian Psygnosis

Barbarian.gif


Barbarian 2 Psygnosis

barbarian2-004.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσεξε κανένας οτι στο πρώτο screen-shot που έβαλε ο vagosgta3, λέει BARRARIAN;;; 8)
 
Θυμάμαι μερικούς τίτλους έτσι πρόχειρα:

Το Tantalus του spectrum. (ετοιμαζόταν και elitoειδές παίγνιον με το ίδιο όνομα, αλλά μάλλον δεν κυκλοφόρησε ποτέ !! Μία απο τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις μαζί με την "απώλεια" του E.P.T. :( )

Διάφορα παιχνίδια με την λέξη "Xeno" (υπήρχε και παιχνίδι τύπου "air-hockey" στον amstrad), όπως το "Xenomorph", ή "Xenon".

Το prequel του γνωστού μας Battle Squadron, το Hybris (αποτελεί ενναλακτική γραφή της λέξης "Hubris").

...και τέλος να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε εκείνο το πολύ γνωστό platform με την αρχαιοελληνική ονομασία, το Don Doko Don !! (αστειεύομαι ασφαλώς :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aρχισες τις κακίες πάλι, spectrum fanboy; :diablotin:

Απο ST πρέπει να είναι !! (το link της φωτογραφίας ξεκινάει με "atari.jeux.free.fr")
 
Γαμωτο! Ουτε μια μπλοφα δεν περναει! Πρεπει να αλλαξω τακτικη! :)
 
Πίσω
Μπλουζα