Παιχνίδια στα 70's

dpol

Retro Member
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
136
Αντιδράσεις
15
Δεν ήξερα που να ανοίξω το εν λόγο θέμα... :flower:

Παραθέτω ότι έμεινε από τα παιχνίδια που είχα πάρει στην τρυφερή ηλικία των πρώτων μηνών της ζωής μου.

Κανείς δεν ξέρει ποιός και πώς βρέθηκαν στα χέρια μου, μάλλον κάποιοι συγγενείς και φίλοι των γονιών μου.

Είναι 2 κομμάτια που από όσα βρήκα ανήκουν στην πρό 70's δεκαετία.

Μετά από ένα καλό λάδωμα με μισό φιαλίδιο WD40 παίζουν απίστευτα καλά για τα χρόνια τους...

6gh649.jpg


34ecbpx.jpg


Made in Japan... :cool:

2h3vrxy.jpg


Horikowa tin toy robot (70's ??? )

e8n0nq.jpg


33mvlnk.jpg


Βίντεο με παρόμοιο μοντέλλο (το κεφάλι αλλάζει μόνο) που δείχνει πώς λειτουργεί.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακά!

ΥΓ Το Hustler brand που είναι στη συσκευασία άλλαξε πορεία με τα χρόνια...
 
Ένα παιχνίδι στα μέσα των 70's σίγουρα,ήταν και η τσουλήθρα με τους πιγκουίνους,την οποία είχαν αποκτήσει οι μεγάλες ξαδέρφες μου στην ηλικία των 5-6 χρονών (τώρα είναι 40άρες).Το 91-92 που είχα πάει σπίτι τους και μου την είχαν κατεβάσει από τη ντουλάπα τους,δεν δούλευε!

Penguins.jpg
 
Εντυπωσιακα! το lunar transport ειναι πολυ ωραιο
 
η φώτο του ανθρώπου μέσα στο ρομπότ είναι πολύ προχο... για 70s
 
Ειναι φανταστικα!!!!!! Τρελλαινομαι για αστροναυτικα!!! Τετοιο ρομποτ το ειχα δει σε μια μουσειακη εκθεση εδω στην Ιταλια!!! Απιθανα παιχνιδια dpol!!! (απο το Σταρ Τρεκ το ονομα σου, της βουλκανιανας στο Εντερπραιζ ;) :)
 
Όλα τα λεφτά το Lunar Transport! :thumbup:
 
Σας ευχαριστώ... :)

To Lunar Transport είναι πραγματικά πολύ καλό για την εποχή του.

Διαθέτει 2 μοτέρ, ένα για κίνηση στην κάθε ερπύστρια και μετά το λάδωμα που του έκανα πάει τόσο καλά, σαν καινούργιο.

Δεν υπάρχει ίχνος ηλεκτρονικών μέσα, όλα είναι παντελώς μηχανικά και ακόμα και τα λαμπάκια αναβοσβήνουν με γρανάζι που κάνει κυκλική κίνηση και ακουμπά επάνω τους κάνωντας στιγμιαία επαφή.

Το μόνο «κακό» είναι ότι έχουν φαγωθεί 2 δοντάκια κολλητά από το γρανάζι της μιας ερπύστριας και καμμιά φορά κολλάει και πάει λίγο μονόπαντα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα παρεις λιγο εποξικο στοκο δυο συστατικων (milliput ειναι ο πιο κοινος σε μοντελιστικα καταστηματα) και θα αποκαταστησεις τα γραναζακια. Πιστευω πως μετα θα ειναι κομπλε.
 
ΤΕΛΕΙΑ!!!!!

Μην αφεθείς στο WD40 γιατί εξατμίζεται γρήγορα. Λευκό γράσο ειδικά για γρανάζια και στα μοτέρ λαδάκι ραπτομηχανής!
 
Υπήρχε ένα παιχνιδάκι της δεκαετίας αυτής που αποτελούνταν από κάθετες σκάλες που συναρμολογούνταν. Και έβαζες ένα πολύ μικρό ανθρωπάκι στην αρχή κι αυτό κατέβαινε γρήγορα πιάνοντας τη σκάλα με τα χέρια, γυρνούσε τούμπα, με τα πόδια, γυρνούσε τούμπα κλπ. Λεγόταν ΑΚΡΟΒΑΤΗΣ.
 
To Lunar Transport είχε και Ελληνική εκδοση απο τον Ανανιάδη! Ηταν όμως χωρίς remote control όπως είχε η modern toys...

026sm.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα