Παιχνίδια σχετικά "παλιά", τρέχουν σε Win7?

Dimitrios

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2009
Μηνύματα
94
Αντιδράσεις
7
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το εξής ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Αγόρασα χθές έναν αρκετά δυνατό υπολογιστή (Κάρτα Γραφικών ΑΤΙ 7850) και εγκαθιστώ μερικά σχετικά παλιά παιχνίδια. Αυτά είναι το : 1) Fahrenheit, 2)Gothic 2, 3)Gothic 3 k 4)Witcher ED.

Στο 1) δεν έπαιζε κάν...Δεν έκανε κάν installation!

Στο 2) Eγκαταστάθηκε μέν και απο τις δέκα προσπάθειες, μια φορά έμπαινε στο παιχνίδι. Επίσης μεγαλώνω την ανάλυση στο μέγιστο του παιχνιδιού (κάπου στα 1600 αν δεν κάνω λάθος) και μου βγάζει κάποιο σφάλμα και με πετάει έξω.. Υπόψην το μόνιτορ που διαθέτω υποστηρίζει ανάλυση μέχρι 1920x1080.Τα cinematics δεν τα δείχνει κάν ενώ ο ήχος εξακολουθεί να παίζει.

Στο 3) Ίσως "τρέχει" καλύτερα απο όλα τα άλλα. Παίζει κανονικά, σπάνια ψιλοκολάει ΑΛΛΑ στα γραφικά (κυρίως στο πάτωμα του παιχνιδιού), υπάρχουν ένα σωρό γραμμές παντού λες και τα μοντέλα γραφικών έχουν "οργωθεί" απο κάτι.

Τέλος στο 4) τα γραφικά επίσης όλα στο full αλλά in game παρουσιάζει σπασμένα γραφικά.

Έχω εγκατεστημένα τα Windows 7 και πιστεύω πώς μήπως υπάρχει κάποια περίπτωση ασυμβατότητας με τα εν λόγω παιχνίδια που φτιάχτηκαν για winXP. Περιττό βέβαια να πώ, πως "τρέμω" μήπως είναι χαλασμένη η κάρτα γραφικών μου!

Τι μπορώ να κάνω; Έχετε να μου προτείνετε λύσεις;;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
Δεξί κλικ και "run as administrator" σε κάθε παιχνίδι. Αν όχι διάλεξε επίπεδα συμβατότητας.

Καλορίζικο το νέο μηχάνημα. Η 5870 είναι μούρλια. Μουρλαίνει κιόλας. Την πήρα κι εγώ προχτές δωράκι Χριστουγέννων από τη γυναίκα μου. Έχω δοκιμάσει DIRT - II και πάει με τις πάντες αλλά το DIRT I μου έκανε νερά. Oblivion, Fallout 3 και άλλα καινούργια μια χαρά.

Η λύση για τα παλιά παιχνίδια είναι μία, κράτα το παλιό σου μηχάνημα για αυτά, συντήρησε το σαν μανιακός και τέλος.
 
Φίλε Pooky σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λές

"Η λύση για τα παλιά παιχνίδια είναι μία, κράτα το παλιό σου μηχάνημα για αυτά, συντήρησε το σαν μανιακός και τέλος" αλλά...όταν ξέρεις πως αυτό είναι ένα καταγερασμένο και λιωμένο laptop, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.. :p

Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες. Άν γνωρίζει κανείς κάτι παρακαλώ να βοηθήσει. Thanks!!!
 
Χμ.... για δοκίμασε να "σηκώσεις" ένα virtual pc με XP και τρέξε τα παιχνίδια από κει.
 
OBLIVION !!!

το ξεχασα το βαζω τωρα
 
Δοκιμασε το StarCraft. Εμενα παιζει μια χαρα.
 
Φίλε dimitrios από τι άλλο αποτελείται το μηχάνημα σου; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω μια και τον άλλο μήνα φτιάχνω καινούργιο και θέλω να πάρω σχετικές γνώμες.
 
Τα παιχνίδια Gothic είχαν πολλά bugs, φρόντισε να βάλεις τα τελευταία patches που έχουν βγει. Οπως σου είπαν δοκίμασε να τρέξεις τα παιχνίδια κάτω από το XP mode των 7. Αν δεν το έχεις ήδη μπορείς να το κατεβάσεις από την microsoft.

Μιχάλης
 
Dimitrios είπε:
Καλησπέρα παιδιά!Έχω το εξής ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Αγόρασα χθές έναν αρκετά δυνατό υπολογιστή (Κάρτα Γραφικών ΑΤΙ 7850) και εγκαθιστώ μερικά σχετικά παλιά παιχνίδια. Αυτά είναι το : 1) Fahrenheit, 2)Gothic 2, 3)Gothic 3 k 4)Witcher ED.

Στο 1) δεν έπαιζε κάν...Δεν έκανε κάν installation!

Στο 2) Eγκαταστάθηκε μέν και απο τις δέκα προσπάθειες, μια φορά έμπαινε στο παιχνίδι. Επίσης μεγαλώνω την ανάλυση στο μέγιστο του παιχνιδιού (κάπου στα 1600 αν δεν κάνω λάθος) και μου βγάζει κάποιο σφάλμα και με πετάει έξω.. Υπόψην το μόνιτορ που διαθέτω υποστηρίζει ανάλυση μέχρι 1920x1080.Τα cinematics δεν τα δείχνει κάν ενώ ο ήχος εξακολουθεί να παίζει.

Στο 3) Ίσως "τρέχει" καλύτερα απο όλα τα άλλα. Παίζει κανονικά, σπάνια ψιλοκολάει ΑΛΛΑ στα γραφικά (κυρίως στο πάτωμα του παιχνιδιού), υπάρχουν ένα σωρό γραμμές παντού λες και τα μοντέλα γραφικών έχουν "οργωθεί" απο κάτι.

Τέλος στο 4) τα γραφικά επίσης όλα στο full αλλά in game παρουσιάζει σπασμένα γραφικά.

Έχω εγκατεστημένα τα Windows 7 και πιστεύω πώς μήπως υπάρχει κάποια περίπτωση ασυμβατότητας με τα εν λόγω παιχνίδια που φτιάχτηκαν για winXP. Περιττό βέβαια να πώ, πως "τρέμω" μήπως είναι χαλασμένη η κάρτα γραφικών μου!

Τι μπορώ να κάνω; Έχετε να μου προτείνετε λύσεις;;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
1. Σχετικά με το Fahreneit τη λύση θα τη βρεις εδώ

2. Η λύση για την σωστή ανάλυση του gothic 2 βρίσκεται εδώ

3. Το gothic 3 έχει προβλήματα που η ati δεν έχει λύσει ακόμα, υπάρχει ένα workaround εδώ

4. Τώρα για τα σπασμένα γραφικά του witcher είναι θέμα του driver της ati. Ο 9.12 λένε ότι το έχει ξεπεράσει το πρόβλημα

Το Witcher EE θέλει για όποιον το έχει αυθεντικό θέλει update ο driver του protection του TAGES
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
/ Το "τρέξτε ως διαχειριστής" δεν έπιασε.

//pooky όταν λες "επίπεδα συμβατότητας" τι εννοείς; Αναλύσεις κτλ;

///@kambia Virtual pc εννοείς το XP Mode? Μόλις σήμερα διάβασα γι αυτό και έμαθα για την ύπαρξή του. Δ
 
/ Το "τρέξτε ως διαχειριστής" δεν έπιασε.

//pooky όταν λες "επίπεδα συμβατότητας" τι εννοείς; Αναλύσεις κτλ;

///@kambia Virtual pc εννοείς το XP Mode που αναφέρει και ο mitchpan? Μόλις σήμερα διάβασα γι αυτό και έμαθα για την ύπαρξή του. Θα προσπαθήσω να το χρησιμοποιήσω.

//// @ pooky :

-CPU Intel Core i5 -750 box

-PSU L&C 500W

-MB Gigabyte P55 US3L (1156/P55/DDRE)

-RAM 2GB DIMM DDR3 TRANSCEND 1333 (JM) (x2)

-VGA PCI-X Sapphire 5870 1GB

@tarasque

1) θα το δοκιμάσω τώρα.

για το 3) άν εννοείς να κατεβάσω το patch 1.73 το έχω κάνει ήδη. Αργότερα θα διαβάσω και τα υπόλοιπα που λέει το φόρουμ

και για το 4) θα το τσεκάρω και αυτό και θα σου πώ.

Επίσης ένας φίλος μου, υπέθεσε πως μπορεί να φταίει και το καλώδιο του μονιτορ (LG M2394D) που χρησιμοποιώ για να τον συνδέσω με τον πυργο μου. Λέει να αγοράσω καλώδιο που να έχει και στις δύο άκρες HDMI. (Αυτό που έχω τώρα είναι κάτι σε ....-πίνο κατάληξη..δεν θυμάμαι... #) )

Πάντως συγνώμη άν σας έχω ζαλίσει και σας ευχαριστώ για τη διάθεση να με βοηθήσετε. Όταν έχεις χαλάσει για μηχάνημα περί τα 1500 ευρώ(+ τις οθόνες/ηχεία κτλ κτλ) και κάτι δεν πάει καλά...ε τρελένεσαι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνώμη που κάνω καινούργιο post, αλλά δεν θέλω να μπλέκονται όλα μαζί για να είναι ευδιάκριτα σε όποιον φίλο αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα.

tarasque είπε:
1. Τώρα για τα σπασμένα γραφικά του witcher είναι θέμα του driver της ati. Ο 9.12 λένε ότι το έχει ξεπεράσει το πρόβλημα
Problem Solved:

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATICatalyst912Hotfix.aspx ;)

(Μιλάμε για Γραφικά "Καμπάνα")!! Όσοι έχετε τις ανάλογες κάρτες, κατεβάστε άμεσα τον συγκεκριμένο Driver...διορθώνει κάποια προβληματάκια.

tarasque είπε:
Το Witcher EE θέλει για όποιον το έχει αυθεντικό θέλει update ο driver του protection του TAGES
Eγώ το έχω αυθεντικό αλλά αυτά που λες δεν λύνονται με το τελευταίο patch? (1.5)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Στο Gothic 3 βρέθηκα "λύση" και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία πρόκεται για ένα ημίμετρο. Οι "γραμμές" λοιπόν που ανέφερα πρίν, εξαφανίζονται μόνο άν στις επιλογές, απενεργοποιήσεις τις σκιές.

Τη "λύση" του προβλήματος την βρήκα εδώ, καθώς απ ότι φαίνεται απασχολεί και άλλους αυτό το πρόβλημα. Απ ότι κατάλαβα δεν πρόκεται σύντομα να βρεθεί λύση. Δηλαδή τσάμπα έχουμε μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και περιμένουμε μπας και κυκλοφορήσει κανα HotFix απο την ΑΤΙ. Είδωμεν...

-Τώρα όσο αφορά το Fahrenheit...ακολούθησα τις εντολές κατα γράμμα. Τρέχω και το παιχνίδι απο τον installer που μου πρότειναν και όντως γινόταν κανονικά η εγκατάσταση. Το παιχνίδι είχε πλέον εγκατασταθεί. Όμως πάλι δεν έτρεχε. Τότε τυχαία βρήκα το Fahrenheit που είχα βρεί απο το Pc-Master (το πρώτο το είχα βρεί original σε ένα παλιό κατάστημα σε νησί) και λέω μπας και κάνει αυτό...unistall λοιπόν και install again!

Ώς εκ θαύματος το παιχνίδι τρέχει! (Άν ξέρατε πόσες φορές-σε διαφορετικούς υπολογιστές- έχω δοκιμάσει να τρέξω αυτό το περιβόητο παιχνίδι) οπότε καταλαβαίνετε πως η χαρά μου ήταν μεγάλη)! Αφου με κρασάρει λοιπόν επειδή έβαλα την σούπερ ανάλυση, τελικά κατάφερα να το προσαρμόσω...επειδή όμως απ ότι φαίνεται πως κάποιος συνομοτεί στο να μην παίξω το εν λόγω παιχνίδι, για κάποιον ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ λογο το παιχνίδι ΔΕΝ αναγνωρίζει το δεξί μοχλό του pad μου (xbox 360 controller for windows). Δοκιμάζω να το "πειράξω" απο τις ρυθμίσεις, αλλά με το που κάνω το "κλίκ' πάνω (μόνο) στις επιλογές του δεξιού μοχλού (και όχι στις άλλες), το παιχνίδι κολλαει και πρέπει να ξαναβγώ στα windows και να το ξανααρχίσω.......!!

Επειδή λοιπόν (εν μέρη) πίστεψα πως ίσως τελικά κάποιος όντως δεν θέλει να παίξω το εν λόγω παιχνίδι, δοκιμάζω να το απεγκαταστήσω, με τη σκέψη "θα το τσεκάρω άλλη φορα"...΄Ελα μου όμως που το παιχνίδι ΔΕΝ απεγκαθίσταται απο τις ρυθμίσεις του control panel!! Δοκιμάζω να το απεγκαταστήσω μέσω CCLeaner αλλά πάλι δεν γίνεται!!! Μπήκα ακόμα και στο μητρώο των windows και διαγράφω το κλειδί του Fahrenheit και κάνοντας άλλη μια προσπάθεια, αλλά πάλι τα ίδια..

Σημείωση: Σε όλες τις περιπτώσεις, λίγο πριν φτάσει η μπάρα στο τέλος, βγάζει το εξής μήνυμα:

80378692.jpg


Ξέρετε καμια λύση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως σου είπαν δοκίμασε να τρέξεις τα παιχνίδια κάτω από το XP mode των 7. Αν δεν το έχεις ήδη μπορείς να το κατεβάσεις από την microsoft.
Δεν μπορείς να τρέξεις παιχνίδια. Είναι στην ουσία Virtual PC, με εγκατάσταση XP, και χωρίς υποστήριξη D3D.
 
Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το έχω καν δει. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω λύση.

Αν δεν αποκαθίσταται με το ccleaner, χμμμμμμμμ δεν μου έχει τύχει ξανά σε παιχνίδι! Δοκίμασε να κάνεις system restore σε κάποιο προηγούμενο state, το βλέπω σαν μόνη λύση.

Τώρα το μηχάνημά σου είναι άψογο. Μόνη ένσταση το τροφοδοτικό σου. Την L&C δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και το 500άρι της είναι πολύ μικρότερης απόδοσης. Το καλοκαίρι ενδέχεται να σου σηκώσει θερμοκρασίες, γενικά δεν είναι τίποτε ποιοτικό, στο πλαίσιο το έχουν 40 ευρώ.

Συμβουλή μου είναι να το αλλάξεις με κάτι ποιοτικότερο, είναι τραγικό σαν ιδέα να έχεις κάρτα 350 ευρώ και επεξεργαστή τελευταίας τεχνολογίας και να τα δουλεύεις πάνω σε ένα αμφίβολο τροφοδοτικό που δεν ξέρεις τι θα κάνει αν ζοριστεί.

Τα τροφοδοτικά πρέπει να είναι το Α και το Ω όταν στήνουμε μηχάνημα, δυστυχώς οι περισσότεροι τα αγνοούν και μαθαίνουν από τη καλή τι εστί τσάμικο.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα