Παιχνίδια 80's

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάμαι ότι ένα από το παιχνίδια που κάνανε θραύση στον παιδόκοσμο τότε,

ήταν "το αυτοκινητάκι των Ντιούκς".

Το σετ είχε αυτοκινητάκι, ράμπα και τοίχο που έσπαγε.

Κούναγες το αμάξι προς τα πίσω και άρχιζε να κινείται προς την ράμπα.

Μόλις πέρναγε από πάνω της, ένα εξόγκωμα που είχε,

"πυροδοτούσε" ένα διακοπτάκι στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου,

και ανέπτυσε τρομερή ταχύτητα, πετώντας πάνω από την ράμπα

και διαλύοντας το τειχάκι (αποτελείτο από 3 τούβλα που κολλάγανε μεταξύ τους).
 
Μήπως είναι αυτό;

3912ka.th.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vaszio είπε:
Μήπως είναι αυτό;
Aν και δεν φαίνεται καλά, είναι πολύ πιθανό.

Θυμάμαι ότι μεταγενέστερα, βγήκε και μια παραλλαγή του

με KNIGHT RIDER.
 
Ενα επιτραπεζιο που δεν μνημονευτηκε ηταν

Η Μ Α Χ Η

Το θυμαται κανει? Με στρατοπεδο και φυλακη. Και σβουρακι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ή ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΣ. Και καρτες με εντολες πχ."πηγαινε στο αμπρι" .

Σκοπος να καταλαβεις το φρουριο του αντιπαλου ή να τους πιασεις ολους αιχμαλωτους.
 
Ολο και καποιος θα το ειχε
dsc00471of8.jpg
dsc00471of8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOOOOL

Ο Παταπούφας… Το όνομα μου προκαλούσε γέλιο ακόμα και τότε.

Εχμ, δεν είχα εγώ Παταπούφα ok; Η ξαδερφούλα μου είχε…

:rofl:
 
Είναι η παταπούφα.Την είχα σε κίτρινο και το μόνο που μου έμεινε είναι το δισκάκι από αυτήν που μιλούσε.Κλαψ!!!:sob:

Αλήθεια έχεις καμία διαφήμιση από τα πιτσιποπάκια;Ήταν μωράκια τα οποία είχαν ένα φιλάκι στον ποπούλη τους... :p
 
[deadpic]

Νάτες οι δικές μου παταπούφες!

Πω πω τα πιτσιποπάκια που τα θυμήθηκες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Αλήθεια έχεις καμία διαφήμιση από τα πιτσιποπάκια;Ήταν μωράκια τα οποία είχαν ένα φιλάκι στον ποπούλη τους... :p
Θα το κοιταξω CANDY συντομα λογικα κατι θα υπαρχει (τα θυμαμαι τα συγκεκριμενα) αν θυμηθειτε τιποτα αλλο πειτε μου.
 
Ό,τι έχεις AARDVARK καλοδεχούμενο είναι.Σ'ευχαριστούμε και μόνο που μπαίνεις στον κόπο να ψάξεις (πόσο μάλλον να σκανάρεις!!!)... :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουζααακιαααααα τρελαινομαι!Έχω να τα σκεφτω πάνω απο δεκα χρονια!Πως θα γίνει να βρω κανενα;;
 
Τα αγρίμια...Το είχα σε μαύρο χρώμα νομίζω άναβαν και τα φώτα του.....
 
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Πιτσιποπάκια: Είχα ένα τέτοιο σε γαλάζιο χρώμα και ήταν πολύ αγαπημένο...AARDVARK τι να σου πω και μόνο γι'αυτό σου αξίζει φιλάκι! :makia:(αν βρεις και τίποτα σε bibibo θα πάρεις και δεύτερο :D ).

Παταπούφα: Τελικά απ'ότι παρατηρώ από την εικόνα, είχα και Παταπούφη (να τελικά που γεράσαμε και ξεχνάμε!).:biglaugh:

Μου-σου-του: Νομίζω ότι είχε βγει κάτι ανάλογο σε πορτοφόλι;Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι είχαμε...:whothehell:

Ferrari Barbie: Καλά, αυτό δεν παίζει καθόλου καθότι η Barbie και σαν κούκλα από μόνη της ήταν πανάκριβη τότε!!!

Twinkles: Δεν είχαμε τέτοια, αφού ήταν γνωστή η αδυναμία μας στον αγκαλίτσα...(αν βρεις καμία διαφήμισή του). :)

Σουζάκια: Και προσπερνάω τα υπόλοιπα για να καταλήξω στα αγαπημένα μου σουζάκια που πραγματικά δεν τα χόρταινες!!!(είδες που και η δραχμή είχε αξία τότε; ).

Για όλα τα παραπάνω σ'ευχαριστούμε πολύ AARDVARK, επιτελείς θεάρεστο έργο στο GRM!!! :clap: :clap: :clap:
 
Πω πω τι μου θυμησες....Απιστευτες εποχες..
 
Εγώ είχα το «Aγρίμι»(lol) με τις ρόδες που από μέσα τους έβγαιναν νύχια αιλουροειδούς…(!) Σύμφωνα με την τηλεοπτική διαφήμιση μπορούσε να υπερβεί κάθε είδους εμπόδιο... :rolleyes:

Βέβαια στη δοκιμή που ακολούθησε στο σπίτι τα αποτελέσματα ήταν πολύ διαφορετικά, το αγρίμι έγινε τρομαγμένο θήραμα… :biglaugh:

AARDVARK: Respect, απλά Respect...
 
To turbo traxx το θυμαστε ετσι??Εγω το εχω ακομα σε αψογη κατασταση και μαλιστα το διατηρω και μεσα στο κουτι του!
 
εγώ πάντως θυμάμαι (και κάπου πρέπει να έχω...!):

Φυλάξου Απο Την Αράχνη

Οι Μικροί Ψαράδες (στη διαφήμιση ο Κώστας Βουτσάς!)

Playmobil (φυσικά...) :)
 
Λοιπον ξεκιναμε με bibi-bo ,made in greece κουκλα παρακαλω με μεγαλη δοξα οπου κρατησε τον θρονο της μεχρι να ερθει η ξενοφερτη Barbie:animangry: . dsc00516rv2.jpg

Και αλλες 2 dsc00523wu7.jpg
dsc00534ef4.jpg


Συνεχιζουμε με KNIGHT-RIDER dsc00539ss6.jpg

dsc00506by8.jpg

dsc00496qz9.jpg

dsc00504yg3.jpg

dsc00492yc7.jpg

dsc00495rq9.jpg

dsc00521ue1.jpg

dsc00497kg8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kitt - Ρολόι και κασέτα «Ιππότης της ασφάλτου» με εξωγήινους... :animeek: (Θυμάμαι ακόμα ατόφιους διαλόγους…)

AARDVARK, με συγκίνησες μεσημεριάτικα… :eek:

Υ.Γ. Quiz: Θυμάστε με ποιο στοιχείο ο Μάικλ ανακάλυψε την πλεκτάνη με τους εξωγήινους; :animquestion:
 
Πίσω
Μπλουζα