Παιχνίδια Tupperware

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
596
Εκτός από τα ατέλειωτα σετ με κάθε είδους εργαλείο/σκεύος/δοχείο για την κουζίνα, που σε τόσα σπίτια έχουν την τιμητική τους εδώ και χρόνια, η Tupperware είχε και μια σειρά παιδικών παιχνιδιών (φυσικά από το γνωστό πλαστικό).

Επειδή κάποια στιγμή τη δεκαετία του '80 ο πατέρας μου δούλεψε για ένα διάστημα στην Tupperware, εκτός από την "προίκα" κουζινικών, μας είχε φέρει (στον αδερφό μου, πρώτα, και μετά σε μένα) τα εξής παιχνίδια, τα οποία, όση κακομεταχείριση κι αν είχαν υποστεί, παρέμεναν άθικτα,μέχρι που ο τυφώνας μάνα τα εξόντωσε...

1) Tupperware Shape O Ball

131394.jpg

(πηγή: ebay.com)

Ήταν μια πλαστική μπάλα γεμάτη τρύπες σε διάφορα σχέδια, όπου έπρεπε να βάλεις τα κίτρινα πλαστικά σχέδια μέσα στη μπάλα, από τις ανάλογες τρύπες. Πάνω κάτω στην μπάλα υπήρχαν χερούλια, που τα τράβαγες για να ανοίξει η μπάλα στη μέση και να βγάλεις τα πλαστικά σχέδια που είχε μέσα.

Τα σχήματα αυτά τα χρησιμοποίησαν οι Genesis για το εξώφυλλο του ομώνυμου άλμπουμ τους το 1983.

131382.jpg

(πηγή: wikipedia.org)

2)Tupperware Stencil Art

131384.jpg131383.jpg

(πηγή: amazon.com)

Όπως υποδηλώνει και το όνομα, ήταν πλαστικά στένσιλ σε ποικιλία σχεδίων και χρωμάτων. Είχα τουλάχιστον δύο σετ, τα οποία τα είχα χιλιοχρησιμοποιήσει, ειδικά την περίοδο πριν το δημοτικό. Θυμάμαι ότι η μητέρα μου μου έφερνε από τη δουλειά της χρησιμοποιημένο χαρτί μηχανογράφησης για να ζωγραφίζω στο πίσω μέρος, και καθόμουν με τις ώρες και ζωγράφιζα με τα συγκεκριμένα στένσιλ (και τις σφραγίδες δεινοσαύρους, που ανέφερα στο αντίστοιχο θρεντ).

3) Tupperware Busy Blocks

131405.jpg131403.jpg

(πηγή: etsy.com)

(πηγή: pinterest.com)

Πλαστικά τουβλάκια, τα οποία άνοιγαν στη μέση (όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτό) και μπορούσες να τα κολλήσεις μεταξύ τους, φτιάχνοντας διάφορα σχέδια ή αλυσίδες, ή μπορούσες να κρύψεις μέσα τους πράγματα. Χαρακτηριστικό τους, εκτός από το άνοιγμα, οι ριγέ πλευρές τους. Βλέποντας τη δεύτερη φωτό, συνειδητοποιώ ότι κι εγώ κάπως έτσι κόλλαγα μαζί τα τουβλάκια, αλλά χωρίς να μου έχει δείξει ποτέ κανείς πώς να το κάνω. Αυθόρμητα κατάλαβα τη λειτουργικότητά τους, και έπαιζα έτσι με αυτά...

Είχε κανένας άλλος αυτά τα παιχνίδια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είχα δικά μου, αλλά τέτοια τουβλάκια είχαμε στον παιδικό σταθμο. Μου άρεσαν πολύ γιατί τα άλλα παιδάκια δεν τα έπαιζαν κι έτσι είχαν γλιτώσει από δαγκωματιές... Συνήθως έφτιαχνα μεγάλους κατακόρυφους πύργους με ακολουθία ρόμβων και τετραγώνων (δύσκολο να το εξηγήσω, κάπως είχα πάρει την ιδέα από τα Παιδιά του Ονείρου). Επίσης έκρυβα μέσα lego σε περίπτωση που ήθελα να παίξω αργότερα. :diablotin:
 
Για παιχνιδια της Tupperware ομολογω οτι δεν το γνωριζα.... :sleep: ....και πρωτη φορα το διαβαζω/ακουω. :eek:

Το μονο που γνωριζα και το ειχα σαν παιχνιδι παντα στο μυαλο μου,

ηταν τα ταπερακια μπρελοκ ...τα οποια εβρισκα πολυ χαριτωμενα. :D

Να'σαι καλα βρε Νωντα για την παρουσιαση!!! :thumbup:
 
Crimson Moonlight είπε:
Δεν είχα δικά μου, αλλά τέτοια τουβλάκια είχαμε στον παιδικό σταθμο. Μου άρεσαν πολύ γιατί τα άλλα παιδάκια δεν τα έπαιζαν κι έτσι είχαν γλιτώσει από δαγκωματιές... Συνήθως έφτιαχνα μεγάλους κατακόρυφους πύργους με ακολουθία ρόμβων και τετραγώνων (δύσκολο να το εξηγήσω, κάπως είχα πάρει την ιδέα από τα Παιδιά του Ονείρου). Επίσης έκρυβα μέσα lego σε περίπτωση που ήθελα να παίξω αργότερα. :diablotin:
Χεχεχε! Λίγο πολύ κι εγώ ασχολιόμουν με τα κυβάκια, γιατί δεν ενδιέφεραν τον αδερφό μου (είχε μεγαλώσει πολύ για αυτά). Και ναι, κι ο αδερφός μου δάγκωνε τα παιχνίδια του (στην προκειμένη περίπτωση τα στένσιλ, όχι τα κυβάκια), αλλά ευτυχώς τα κυβάκια την είχαν γλιτώσει (ήταν ελαφρώς πιο σκληρά). Και όπως είπες κι εσύ, τα κυβάκια ήταν οι καλύτερες κρυψώνες ;)

stayros είπε:
Για παιχνιδια της Tupperware ομολογω οτι δεν το γνωριζα.... :sleep: ....και πρωτη φορα το διαβαζω/ακουω. :eek:
Το μονο που γνωριζα και το ειχα σαν παιχνιδι παντα στο μυαλο μου,

ηταν τα ταπερακια μπρελοκ ...τα οποια εβρισκα πολυ χαριτωμενα. :D

Να'σαι καλα βρε Νωντα για την παρουσιαση!!! :thumbup:
Χαίρομαι που σου χάρισα μια τέτοια στιγμή ανακάλυψης! Γι' αυτό, άλλωστε, είμαστε εδώ ;) :D

Η αλήθεια είναι ότι είχα θυμηθεί τα παιχνίδια πριν κάτι χρόνια, αλλά είχα ξεχάσει να ανοίξω θέμα. Και μιας και θυμήθηκα χθες βράδυ τις σφραγίδες, και συνειρμικά τα στένσιλ, είπα να το ανοίξω.
 
Ενδιαφέρον θέμα!

Δεν γνώριζα ότι η tupperware κυκλοφόρησε και παιχνίδια...

Για την πλαστική μπάλα γεμάτη τρύπες σε διάφορα σχέδια, όπου έπρεπε να βάλεις τα κίτρινα πλαστικά σχέδια μέσα στη μπάλα, από τις ανάλογες τρύπες: είχα δει τετοιο παιχνίδι σε σπίτια όπου υπήρχαν μωράκια/νήπια (1η εικόνα)

αλλο παιχνίδι με το ιδιο concept ήταν και αυτό στη 2η εικόνα, μου άρεσαν τετοια παιχνίδια...

δεν είχα κανένα από αυτά τα παιχνίδια που αναφερονται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα