Παιχνιδια για Amstrad 6128plus...

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
46
βρήκα έναν amstrad 6128plus και θέλω να ρωτήσω αν ξέρη κανείς που μπορώ να βρω games για το μηχάνημα αυτό γιατί αν δεν υπάρχει και τίποτα τι να των κάνω ... please help:help: :help: :help:
 
να τον δώσεις σε εμένα.....
 
Παιχνίδια πολλά έχει στο ebay..Επίσης έχω ένα τήλ από ένα παιδί που μένει στην Αθήνα ό οποίος είναι συλλέκτης και πουλούσε δισκέτες με 5 ε την μια.
 
akmakas είπε:
Παιχνίδια πολλά έχει στο ebay..Επίσης έχω ένα τήλ από ένα παιδί που μένει στην Αθήνα ό οποίος είναι συλλέκτης και πουλούσε δισκέτες με 5 ε την μια.
μιλάμε πάντα για τον 6128PLUS έτσι? όχι τον απλό...

αν έχεις τηλ. και μπορείς να μου το δώσεις θα χαρώ πολύ..

κάτι αλο.. αυτός δε χετε τις ίδιες δισκέτες με τον παλιό amstrad 6128??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από ότι ξέρω ο Plus χρεισιμοποιεί 3,5 όπως οι δισκέτες στην Amiga...

Το τηλ του παιδιού θα στο στείλω το βράδυ σε PM να το βρώ πρώτα!
 
όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία για τον amstrad 6128plus ας την πει να βοηθήσει λίγο την κατάσταση..
 
οχι ρε παιδιά... προς θεού ! :animeek:

δυστυχώς 3 ιντσών δισκέτα παίρνει και ο 6128+

150px-Compact_Floppy.jpg


αν δεν με πιστεύετε, δείτε το wiki:

http://www.cpcwiki.com/index.php/Plus
 
φίλε fgbrain καπου διάβασα ότι είναι συμβατός με τον κλασικό 6128... είναι έτσι?? και δισκέτες 3 ιντσών που θα βρω...??
 
δισκέτες 3" πολύ δύσκολο -αν όχι αδύνατο να βρείς σήμερα...

μόνο μεταχειρισμένες, και απο όσους γνωρίζω ΚΑΝΕΙΣ δεν πουλάει !! :cool:

είναι σχεδόν 99% συμβατός με το παλιό 6128. Υπάρχουν κάποιες διαφορές γιατί μερικά παλιά προγράμματα μπορεί να μην τρέχουν λόγω αλλαγών στο PPI (keyboard scanning routines) και στη ROM...

γι'αυτό σου λέω, αν είναι έγχρωμος, δώστο μου σε μένα....:biglaugh:
 
akmakas σε ευχαρηστω παααρα πολυ...
 
Ωραία τότε Amigos πιστεύω να βρεις.Το παιδι που σου έδωσα το τηλ είχε!!

Πως θυμώμουν πως ο plus είχε άλλο drive..περίεργο!
 
Βέβαια στόχος της Αmstrad για τον plus ήταν να βγούν cartridges απο τις εταιρείες λογισμικού όπου θα αξιοποιούσαν κάποια επιπρόσθετα χαρακτηριστικά. Δυστυχώς βγήκαν λίγοι τίτλοι σε cartidge τα οποία τα περισσότερα ήταν ports απο απλό 6128 χωρίς κάποια εξτρα. Δυστυχώς τέτοια cartridges είναι σχεδόν απίθανο να βρείς ειδικά στην Ελλάδα
 
Αν και με τον Amigo βρήκαμε την λύση, το ποστάρω προς ενημέρωση άλλων ενδιαφερόμενων. To disk drive του 6128 plus λειτουργεί με μικρότερη τάση απο αυτό του πρώτου 6128. Συνεπώς το disk drive του παλιού δεν δουλεύει στον plus. Τώρα πόση ακριβώς τάση δεν γνωρίζω αλλά αν βρω πόσο είναι ή περισσότερες πληροφορίες θα το γράψω εδω.
 
και συμπληρώνω.. ο plus δουλεύει το drive με 5v ενώ ο κλασικός με 12v...
 
Άψογος ο Amigos! :thumbup:
 
με +5v λειτουργούν και τα εξωτερικά 3.5' drive που χρησιμοποιούμε για το 6128....
 
Για πρακτικούς σκοπούς, είναι απόλυτα συμβατός με τον απλό 6128. Δισκέττες μπορείς να βρεις αρκετές στο ebay ή ρωτώντας σε Amstrad fora (π.χ. http://www.cpczone.com).

Βέβαια, η μαγκιά στον Plus είναι να τρέχεις από cartridges (περισσότερα χρώματα, ήχος DMA, άμεσο φόρτωμα κλπκλπ), αλλά είναι αρκετά πιο ακριβά...

Και, βέβαια, είχε drive 3". Ήταν κρίμα, αλλά δεν θα είχε φοβερό νόημα για την Amstrad να παρατήσει το φορμά.
 
Πίσω
Μπλουζα