Παλίες κονσόλες τυπου "Atari"

Mitch Bucannon

RetroWannaBe
Joined
25 Νοέ 2009
Μηνύματα
97
Αντιδράσεις
18
Καλησπέρα παιδιά. Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση. Μηπως υπάρχει κανένα θρεντ σχετικά με τα "αταρι" τα 8μπιτα που είχαμε μικροι και επαιρναμ τις κασετες με παιχνιδια 100 σε 1 και κατι τετοια παρόμοια; Αυτα τα "αταρι" ήταν κατι σαν απομιμησεις παλιών κονοσλών. Εγω ειχα ενα απομιμηση του nes αν θυμαμαι καλά αλλά το ελεγα αταρι χωρίς βεβαια να ξέρω οτι ααταρι ειναι συγκεκριμένη μαρκα. Μηπως υπάρψχει λοιπον καποιο θεμα για αυτες τις κονσολες; Ευχαριστώ.
 
Να σε ρωτήσω κάτι; Με τί σκεπτικό ποστάρισες σ'αυτό το θρεντ;
 
Rygar είπε:
Να σε ρωτήσω κάτι; Με τί σκεπτικό ποστάρισες σ'αυτό το θρεντ;
Υπό το γενκότερο πρίσμα της λέξης "ψαχνω". Ετσι κι εγώ ψάχνω να βρω αυτό το θρεντ. Τι; Λάθος ποστάρισμα;
 
Ε ναι! :D Δηλαδή αμα εγώ ψάχνω να βρω αν εχει ανοιχτεί θρεντ για την Χ ταινία, θα πρέπει να ποστάρω εδώ; Τεσπα.....
 
Οκ. Σόρρυ τότε. Απλώς με την αναζήτηση δεν ξερω πώς να το ψαξω. Δεν εξερω τη λέξη κλειδι να βαλω. Δεν γνωρίζω καν πώς ονοάζοντα αυτες οι κονσολες. αλλά οκ το καταλαβα. Σε λαθος θρεντ είμαι! Thanks!
 
Εγιναν οι απαραιτητες μεταφορες-διαγραφες-μετακομισεις
 
Αρχές δεκαετίας του 90 κυκλοφορούσαν συσκευές που ήταν ίδιες με το atari 2600 εμφανισιακά αλλά είχαν ένα επιπλέον λεβιεδάκι 'next game/previous game' και περιλάμβαναν καμια εκατοστή παιχνίδια του 2600. Είχα και εγώ μία, αν τη βρω θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα ... Τώρα, δεν ξέρω ήταν παράνομα αυτά ή απλά η αταρι είχε κάνει license τα παιχνίδια αφού είχε περάσει και μια δεκαετία από τότε που ήταν στις δόξες του το 2600...
 
Hamtaro είπε:
Αρχές δεκαετίας του 90 κυκλοφορούσαν συσκευές που ήταν ίδιες με το atari 2600 εμφανισιακά αλλά είχαν ένα επιπλέον λεβιεδάκι 'next game/previous game' και περιλάμβαναν καμια εκατοστή παιχνίδια του 2600.
Εχω και εγω ενα τετοιο "αταρι"! Ονομαζεται Atarvision(χεχε!)... Επισης,ειχε υποδοχη για δισκετες-παρομοιες με του 2600- με 30 παιχνιδια...
 
πω πω hamtaro αυτο ακριβως ειχα..θυμηθηκα και το κουτι και απο εκει μου ηρθε η φλασια..κατσε καλα ηταν..ειχε πολλα παιχνιδια στη μνημη και επαιρνε και κασεττες αταρι κανονικα
 
Ρε παιδι μου.. Οταν τα χαμε δε τα εκτημουσαμε... 2 ειχα και τα σουταρα μολις πηρα snes... Τι κριμα...
 
To έχω στο πατάρι μαζί με 5 κασέτες! Η μια εχει 16 αν θυμάμαι παιχνίδια, η άλλη 12 και οι υπόλοιπες απο 1.

Υπόσχομαι φωτογραφίες soon :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω το ειχα το συγκεκριμενο.Οι κασσετες που επαιρνε ειχαν πανω μικρους διακοπτες και αναλογα την θεση που τους ειχες επαιζες και το αναλογο παιχνιδι.Πισω απο την κασσετα εγραφε τα παιχνιδια και την θεση των δικοπτων για καθε παιχνιδι.Βασικο ελατωμα του ηταν τα joystic που ειχε.Με καθημερινο παιχνιδι σε δυο,τρεις βδομαδες το πολυ ειχαν διαλυθει.
 
sifis_samos είπε:
Ρε παιδι μου.. Οταν τα χαμε δε τα εκτημουσαμε... 2 ειχα και τα σουταρα μολις πηρα snes... Τι κριμα...
Τι εκτιμηση να τα ειχες τοτε,οση εχεις τωρα σε ενα polystation 3.


Με το χρονο αποκτησαν συναισθηματικη αξια.
 
Νομίζω πως τα περισσότερα, αν όχι όλα ήταν κλώνοι NES. Εγώ έχω ένα που ήταν NES με case από Ιαπωνέζικο MegaDrive II. Έχω κρατήσει ακόμα και το κουτί του και είναι τουλάχιστον αστείο το γεγονός πως διαφημίζει το SEGA CD από πίσω. Δώσανε όμως μεγάλη βάση στην λεπτομέρεια, πραγματικά πέραν του βάρους το "MegaDrive II" μου είναι ακριβώς το ίδιο εμφανισιακά με ένα original MD2!
 
Hamtaro είπε:
Για δείτε.
Περισσότερες πληροφορίες βρήκα εδώ: http://ultimateconsoledatabase.com/others/2600_tv_game.htm

Απ'ότι λέει στο link είναι atari clone εισαγωγής από χώρες της μέσης ανατολής.
Εχω κι εγω τετοιο. Αυτο ειναι που λες φιλε Mitch, και μαλιστα το κορυφαιο με αυτο το μηχανημα

ειναι οτι ηταν απολυτα συμβατο με το γνησιο atari, κι επαιζε ολα τα γνησια cartridges.

Μετα βγηκαν κατι αλλα τα λεγομενα family entertainment (ή καπως ετσι) τα οποια δεν

ειχαν καμια σχεση με αταρι, εμοιαζαν με κινεζικες απομιμησεις απο SNES & MegaDrive κι επαιζαν

μονο κατι δικα τους κιτρινα cartridges.
 
Φωτογραφίες από τα cartridges του εν λόγο μηχανήματος (sorry για την ποιότητα καθώς είναι τραβηγμένες στο πατάρι με φόντο το ταβάνι :p )

Fire burg ήταν το παιχνίδι που είχε μέσα στο κουτί

attachment.php


attachment.php


16 in 1 cartridge

attachment.php


Μπορείτε να διακρίνετε τους 4 διακόπτες που έχει πάνω του. Αναλογα με το τί θέση έχουν, φορτώνει και το αντίστοιχο παιχνίδι

attachment.php


attachment.php


8 In 1 cartridge

attachment.php


Πάντως τα cartridges του με δυσκολία τα έβρισκα. Συνήθως όλοι είχαν το ίδιο για πούλημα.

Και το joystick που είχα και δεν τα έφτυσε. Για τα δικά του ούτε συζήτηση... Με το πρώτο ζόρι, γειά σας!

attachment.php
 
Ετοιμασου να σου κανει επιθεση ο Ethaniel...

Ξερω οτι μαζευει atari cartridges με καθε ευκαιρια.
 
Πίσω
Μπλουζα