Παλαιά τεύχη TV περιοδικών διαθέσιμα σε δημόσιες Βιβλιοθήκες (Βιβλιοθήκη Βουλής)

centurion

RetroN00b
Joined
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
12
Αφού ζητήσατε "ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ" (και μη έχοντας στα χέρια μου κάποιο τεύχος...), έκανα μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο.

Ρίξτε μια ματιά στο link: [ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ] http://catalog.parliament.gr/

Τουτέστιν, μεγάλη πιθανότητα να έχουμε πρόσβαση στα πρωτότυπα τεύχη των ετών 1968 - 1998.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλαιά τεύχη τηλεοπτικών περιοδικών διαθέσιμα σε δημόσιες Βιβλιοθήκες

centurion είπε:
Το είδα! Και πάλι έκανες καλή έρευνα!!!! ...αλλά, αυτός ο κατάλογος είναι μόνο για ανάγνωση ή μπορούμε κάπως να δούμε κάποιο, έστω, δείγμα; Το λέω επειδή δεν "γίνεται κλικ" πάνω σε κάποια πληροφορία....
 
ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ

Δυστυχώς, ο κατάλογος είναι μόνο για ανάγνωση. Κακό αυτό. Δεν έχουν ψηφιοποιηθεί. Τουλάχιστον, θα ξέρουμε ότι υπάρχει ένα μέρος στην Ελλάδα που έχει συγκεντρωμένα όόόλα αυτά τα τεύχη... Κάτι είναι κι αυτό ;)

Κι έτσι, μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι :D

(P.S. Καλό και το Μοναστηράκι (π.χ.), αλλά ψύλλους στ'άχυρα... Στη βιβλιοθήκη χρειάζονται τρία πράγματα: μολύβι, χαρτί και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
centurion είπε:
Δυστυχώς, ο κατάλογος είναι μόνο για ανάγνωση. Κακό αυτό. Δεν έχουν ψηφιοποιηθεί. Τουλάχιστον, θα ξέρουμε ότι υπάρχει ένα μέρος στην Ελλάδα που έχει συγκεντρωμένα όόόλα αυτά τα τεύχη... Κάτι είναι κι αυτό ;)
Κι έτσι, μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι :D

(P.S. Καλό και το Μοναστηράκι (π.χ.), αλλά ψύλλους στ'άχυρα... Στη βιβλιοθήκη χρειάζονται τρία πράγματα: μολύβι, χαρτί και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή)
Οντως πολυ καλο και παρηγορο οτι τουλαχιστον το εντυπο υλικο καποιοι φροντισαν να το διαφυλαξουν. Ειδα οτι υπαρχουν αρκετα τηλεοπτικα περιοδικα οπως TV Οθονη (καποιος φιλος του forum θυμαμαι πως εψαχνε τευχη), Τηλεθεατης, το υπεροχο TV 3 (απο την αρχη μεχρι το τελος! - καποιος θα χαρει πολυ τωρα...) και φυσικα ολα τα τευχη της Ραδιοτηλεορασης. Ενα ακομα cult περιοδικο που σιγουρα θα ενδιαφερει πολλους στο forum ειναι Ο κοσμος του video (1983-1989). Σε ευχαριστουμε πολυ centurion.
 
ChristosM είπε:
Οντως πολυ καλο και παρηγορο οτι τουλαχιστον το εντυπο υλικο καποιοι φροντισαν να το διαφυλαξουν. Ειδα οτι υπαρχουν αρκετα τηλεοπτικα περιοδικα οπως TV Οθονη (καποιος φιλος του forum θυμαμαι πως εψαχνε τευχη), Τηλεθεατης, το υπεροχο TV 3 (απο την αρχη μεχρι το τελος! - καποιος θα χαρει πολυ τωρα...) και φυσικα ολα τα τευχη της Ραδιοτηλεορασης. Ενα ακομα cult περιοδικο που σιγουρα θα ενδιαφερει πολλους στο forum ειναι Ο κοσμος του video (1983-1989). Σε ευχαριστουμε πολυ centurion.
ΤV ΜΙΚΡΗ ΟΘΟΝΗ!!! Εγώ τα έψαχνα! Έλεγα πως υπάρχουν δύο εξώφυλλα με Γιάννη Δημαρά και Μένυα Παπαδοπούλου στο στούντιο ειδήσεων της ΕΡΤ-2 (τριπλό 2). Πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλειά κάποια μέρα, μου φάινεται, για να ψάξω στη Βιβλιοθήκη!!!

...και ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ ψάχνω ΕΝΑ συγκεκριμένο τεύχος, από τα πρώτα του...
 
Το λινκ δε δουλεύει πια. Μήπως υπάρχει εναλλακτικός σύνδεσμος;
 
Στη βιβλιοθηκη του ΕΛΙΑ υπαρχουν καποια τευχη της Ραδιοτηλεοραση και πολλα απο Ραδιοπρογραμμα. http://www.elia.org.gr
 
Περιττό να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου db με όλα τα εξώφυλλα της Ραδιοτηλεόρασης, ε; #)

Έχασα το τεύχος της προηγούμενης εβδομάδας με τη συνέντευξη της Σταυρούλας Χριστοφιλέα, :( και ρωτάω με αφορμή αυτό το γεγονός - αν και αυτό το συγκεκριμένο φαντάζομαι βρίσκεται πανεύκολα.

Τα παλιά όμως τεύχη με καμιά συνέντευξη της κ. Μιχαλοπούλου ίσως, :) πόσο εύκολo είναι να βρεθούν; ::)
 
Απο το 1995 εχω ολα τα εξωφυλλα (και αργοτερα σχεδον ολοκληρα τα περιοδικα). Πιο παλια σπανια τευχη εχω. Μην αγχωνεστε ομως. Στη βιβλιοθηκη της ΕΡΤ στη Ρηγιλλης ειναι ολα προσβασιμα απο το Ραδιοπρογραμμα ακομη. Φιλικο περιβαλλον, κλεισστε για ραντεβου. 210-7407105, κα Κλωνή.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Απο το 1995 εχω ολα τα εξωφυλλα (και αργοτερα σχεδον ολοκληρα τα περιοδικα). Πιο παλια σπανια τευχη εχω. Μην αγχωνεστε ομως. Στη βιβλιοθηκη της ΕΡΤ στη Ρηγιλλης ειναι ολα προσβασιμα απο το Ραδιοπρογραμμα ακομη. Φιλικο περιβαλλον, κλεισστε για ραντεβου. 210-7407105, κα Κλωνή.
Κρατιέμαι και δεν σχολιάζω !!!! :p :p:p

Ρηγίλλης 4, έχουν όλα τα περιοδικά και εξυπηρετούν άμεσα, όπως είπε και ο φίλτατος από πάνω.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Μην αγχωνεστε ομως.
Στη βιβλιοθηκη της ΕΡΤ στη Ρηγιλλης ειναι ολα προσβασιμα απο το Ραδιοπρογραμμα ακομη. Φιλικο περιβαλλον, κλεισστε για ραντεβου. 210-7407105, κα Κλωνή.
Thanks mhmerotategiatipino - appreciated. :) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα