Παλαιοβιβλιοπωλεία!

Ο Νάκας book bazaar από το Πόρτο Ράφτη άνοιξε και στη Σταδίου στην αρχή της προς Ομόνοια. Βιβλιοπωλείο με προσφορές και στο υπόγειο τίγκα στα παλαιά βιβλία και κόμιξ!!!! Σπεύστε!!!!!
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά σε κάποια που πήγα, οι ιδιοκτήτες ήταν σαν να βαριόντουσαν την ζωή τους. Τους πέτυχα σε λάθος μέρα, δεν ξέρω...περίμενα να είναι καλύτερα τα πράγματα, από κάτι μεγάλα της πόλης ( ονόματα δε λέμε), όπου οι υπάλληλοι έχουν ύφος, λες και ανήκουν στο Βρετανικό διπλωματικό σώμα. Αλλά δυστυχώς και σε αυτά γινόταν ένας πραγματικός χαμός ( το ένα βιβλίο πάνω στο άλλο, πως να δεις τους τίτλους , καλά καλά ούτε να προχωρήσεις δεν μπορούσες ) και μόνο εξυπηρετικούς δεν θα τους έλεγες. Τέλος πάντων...
 
RIO είπε:
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά σε κάποια που πήγα, οι ιδιοκτήτες ήταν σαν να βαριόντουσαν την ζωή τους. Τους πέτυχα σε λάθος μέρα, δεν ξέρω...περίμενα να είναι καλύτερα τα πράγματα, από κάτι μεγάλα της πόλης ( ονόματα δε λέμε), όπου οι υπάλληλοι έχουν ύφος, λες και ανήκουν στο Βρετανικό διπλωματικό σώμα. Αλλά δυστυχώς και σε αυτά γινόταν ένας πραγματικός χαμός ( το ένα βιβλίο πάνω στο άλλο, πως να δεις τους τίτλους , καλά καλά ούτε να προχωρήσεις δεν μπορούσες ) και μόνο εξυπηρετικούς δεν θα τους έλεγες. Τέλος πάντων...
Σε αυτά που αναφέρω παραπάνω (στην Αθήνα και τα 4) στα site τους υπάρχουν όλα τα βιβλία και μπορείς να τα παραγγείλεις.

Απλά εγώ προσωπικά πριν αγοράσω κάτι θέλω να το βλέπω πρώτα με τα μάτια μου.

Έτσι βρίσκω μέσω του internet τι με ενδιαφέρει, τους παίρνω τηλ. και το έχουν έτοιμο να περάσω να το δω με τα μάτια μου και αν μου κάνει να το αγοράσω.
 
Στο καινουργιο καταστημα του ΝΑΚΑΣ ΒΑΖΑΑR στη Σταδιου το υπογειο ειναι παλαιοπωλειο κι εχει θησαυρους: παιδικα ντισνευ περιοδικα,, παλιες εγκυκλοπαιδειες, γυναικα της δεκαετιας του 1980, βιπερ και αρλεκιν, βιβλια λογοτεχνικα (παλιες εκδοσεις), ενα υπογειο ολο δικο σας!!! Σπευστε!!!!!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Στο καινουργιο καταστημα του ΝΑΚΑΣ ΒΑΖΑΑR στη Σταδιου το υπογειο ειναι παλαιοπωλειο κι εχει θησαυρους: παιδικα ντισνευ περιοδικα,, παλιες εγκυκλοπαιδειες, γυναικα της δεκαετιας του 1980, βιπερ και αρλεκιν, βιβλια λογοτεχνικα (παλιες εκδοσεις), ενα υπογειο ολο δικο σας!!! Σπευστε!!!!!
Μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος, όσο αφορά τo που βρίσκεται;
 
το nakas book bazaar βρισκεται σταδιου 48 και σανταροζα εγω περασα τυχαια την πρωτη μερα που ειχαν βαλει τα κομιξ και γινοταν κυριολεκτικα χαμος ομως οι ανθρωποι ηταν πολυ προθυμοι να με βοηθησουν και ενα ακομα πιο ευχαριστω ειναι οι χαμηλες τιμες που εχουν σε αντιθεση με αλλα παλαιοβιβλιοπωλεια που τα χτυπανε επισης πηρα αρκετα και ειναι σε αριστη κατασταση μερικα μαλιστα μοιαζανε καινουργια θελω να ξαναπερασω γιατι μου ειπαν οτι σιγα σιγα θα αρχισουν να φερνουν και αλλα
 
θανος είπε:
το nakas book bazaar βρισκεται σταδιου 48 και σανταροζα εγω περασα τυχαια την πρωτη μερα που ειχαν βαλει τα κομιξ και γινοταν κυριολεκτικα χαμος ομως οι ανθρωποι ηταν πολυ προθυμοι να με βοηθησουν και ενα ακομα πιο ευχαριστω ειναι οι χαμηλες τιμες που εχουν σε αντιθεση με αλλα παλαιοβιβλιοπωλεια που τα χτυπανε επισης πηρα αρκετα και ειναι σε αριστη κατασταση μερικα μαλιστα μοιαζανε καινουργια θελω να ξαναπερασω γιατι μου ειπαν οτι σιγα σιγα θα αρχισουν να φερνουν και αλλα
Σχετικά φτηνά.

Από παλιά κόμιξ, τίποτα, μόνο 1 Μίκυ Κλασσικά σε μέτρια κακή κατάσταση.

Από παλιά περιοδικά, βιβλία, σχολικά λίγα πράγματα.

Από πιο παλιά βιβλία (πριν το 1950) μηδέν από μηδέν.

Κάποιες εγκυκλοπαίδειες.... και κυρίως βιβλία νεώτερα (δεκαετίας 90, 2000 και από ένθετα εφημερίδων).

Στα + η μικρή ηλικία των υπαλλήλων και η ευγένεια στους.

Στα - η κατάσταση των βιβλίων. Τα περισσότερα είναι μεταχειρισμένα (γραμμένα κάργα μέσα)

Δεν ενθουσιάστηκα καθόλου αλλά πήρα ένα καζαμία του 1975 και την Οδύσσεια του Τσοιυκαλά του 1970, έτσι για να πω ότι κάτι πήρα.

Για να χαζέψεις λίγο και αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει ΑΝ (για τις δικές μας ηλικίες των πέριξ 40 δεν είχε τίποτα εκτός από μερικά τεύχη εγκυκλοπαίδειας του θαυμαστού κόσμου των ζώων) καλά είναι, αν είναι στον δρόμο σου. Αλλιώς αν πραγματικά θέλεις παλιά περιοδικά, βιβλία ή κόμιξ υπάρχουν αλλού με την σέσουλα που λένε.

Ίσως φέρει και άλλα και μακάρι μπας και βρει κανείς κάτι που του κάνει κλικ.... αλλά μέχρι τότε ... δεν....
 
Να ρωτήσω κάτι:

Υπάρχουν παλαιοβιβλιοπωλεία που αγοράζουν βιβλία/κόμικς;

Θέλω να πουλήσω τεύχη από Κλασικά Εικονογραφημένα και Αθάνατα Εικονογραφημένα Βιβλία.

Έχω βάλει αγγελίες εδώ και κάποιους μήνες, αλλά ενώ αρχικά ενδιαφέρονται και μου στέλνουν μήνυμα μετά χάνονται.. :xm:
 
filmmusic είπε:
Να ρωτήσω κάτι:Υπάρχουν παλαιοβιβλιοπωλεία που αγοράζουν βιβλία/κόμικς;

Θέλω να πουλήσω τεύχη από Κλασικά Εικονογραφημένα και Αθάνατα Εικονογραφημένα Βιβλία.

Έχω βάλει αγγελίες εδώ και κάποιους μήνες, αλλά ενώ αρχικά ενδιαφέρονται και μου στέλνουν μήνυμα μετά χάνονται.. :xm:
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα στη Ναυαρίνου που λογικά αγοράζει καθώς βλέπω πολλά κόμιξ στα ράφια. Επίσης ένα περίπτερο που ξέρω αγοράζει κόμιξ. Έχω δώσει κι εγώ Μίκυ Μάους, Πόπαϋ κτλ.
 
johnny19818 είπε:
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα στη Ναυαρίνου που λογικά αγοράζει καθώς βλέπω πολλά κόμιξ στα ράφια. Επίσης ένα περίπτερο που ξέρω αγοράζει κόμιξ. Έχω δώσει κι εγώ Μίκυ Μάους, Πόπαϋ κτλ.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μένω Αθήνα όμως.. :(
 
filmmusic είπε:
Ευχαριστώ για την απάντηση.Μένω Αθήνα όμως.. :(
Ξέρω ένα στο οποίο έχω πουλήσει κι εγώ παλιά, αξίζει να ρωτήσεις. Ελευθερίου Βενιζέλου στον Πειραιά.
 
Μιας που ειμαι Θεσσαλονικη, μπορειτε να μου πειτε οποιοι ξερετε παλαιοβιβλιοπωλεια οπου μπορω να βρω κομιξ και ΙΣΩΣ αλμπουμ αυτοκολλητων panini?
 
Βασίλη αν πας μερικά ποστ πίσω θα δεις τι έχω γράψει. Επίσης υπάρχει ένα περίπτερο στην Β.Όλγας 157 με πάρα πολλά παλιά κόμιξ.
 
Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί αλλά υπάρχει κι ένα παλαιοπωλείο στην Β.Όλγας 203, εκεί που παλιά ήταν η "Ηπειρώτικη γωνιά", που έχει παλιά πράγματα όπως δίσκους, βιβλία, περιοδικά κ.α. Σήμερα πέρασα απ'έξω και είδα κι ένα ογκώδες αντικείμενο που μου φάνηκε σαν μηχανή προβολής ταινιών όπως αυτές των κινηματογράφων.
 
johnny19818 είπε:
Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί αλλά υπάρχει κι ένα παλαιοπωλείο στην Β.Όλγας 203, εκεί που παλιά ήταν η "Ηπειρώτικη γωνιά", που έχει παλιά πράγματα όπως δίσκους, βιβλία, περιοδικά κ.α. Σήμερα πέρασα απ'έξω και είδα κι ένα ογκώδες αντικείμενο που μου φάνηκε σαν μηχανή προβολής ταινιών όπως αυτές των κινηματογράφων.
Έχεις μπει ποτέ και μέσα Johnny; Θα με ενδιέφερε και αυτό το μέρος αν έχει παλιά κόμικς ή βιβλία της Κρίστι, για όταν ξαναβρεθώ εκεί. Δεν το ήξερα, ενώ το άλλο που λες, το περίπτερο, το ξέρω ήδη. Ήμασταν γείτονες πριν ξενιτευτώ και δεν το ξέραμε :)
 
perlastar είπε:
Έχεις μπει ποτέ και μέσα Johnny; Θα με ενδιέφερε και αυτό το μέρος αν έχει παλιά κόμικς ή βιβλία της Κρίστι, για όταν ξαναβρεθώ εκεί. Δεν το ήξερα, ενώ το άλλο που λες, το περίπτερο, το ξέρω ήδη. Ήμασταν γείτονες πριν ξενιτευτώ και δεν το ξέραμε :)
Εχω μπει μια φορα να σου ειμαι ειλικρινης και ειχε αρκετο πραγμα απο βιβλια περιοδικα κόμιξ και δισκους. Ισως να υπαρχει κι αυτο που ψαχνεις.Βασικα εχει ενα προαυλιο και τα εχει αραδιασμενα εκει, αλλα και μεσα σε εσωτερικο χωρο. Αν μου επιτρεπεται μπορω να πω και την ονομασια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
.... "Το μικρό μοναστηράκι" στην Ελευθερίου Βενιζέλου στον Πειραιά (αυτό έχει και πολλά παλιά Λυχνάρι με την Κρίστι, για όσους ενδιαφέρονται)....
Perla....το οτι θα γνωριζες "Το Μικρο Μοναστηρακι" στον Πειραια....ουτε που το περιμενα!!!!!! :eek:

Οχι μονο εχει μεγαλη ποικιλια αλλα και καλες τιμες επισης. :)
 
stayros είπε:
Perla....το οτι θα γνωριζες "Το Μικρο Μοναστηρακι" στον Πειραια....ουτε που το περιμενα!!!!!! :eek:
Οχι μονο εχει μεγαλη ποικιλια αλλα και καλες τιμες επισης. :)
Ε, αφού Νικαιώτισσα είμαι κι εγώ, δεν ήταν δύσκολο να το βρω. :) Από εκεί "έχτισα" τη συλλογή Κρίστι από τις εκδόσεις Λυχνάρι.
 
Ωραία, γι'αυτό ρώτησα κιόλας.
 
Πίσω
Μπλουζα