Παλιά κινούμενα σχέδια στην t.v., μήπως θυμάστε;

aNwDyNos

RetroN00b
Joined
27 Δεκ 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
246
Θα πρέπει να ήταν γύρω στην αρχή με μέσα της δεκαετίας του '70, όταν από τα δύο τότε Κανάλια της κρατικής Τηλεόρασης προβάλλονταν δύο συγκεκριμένες σειρές με κινούμενα σχέδια, που μου άρεσαν πολύ ως παιδί.

Η μία από αυτές είχε τίτλο (μάλλον) 'Το Παιδί της Θάλασσας' με πρωταγωνιστή ένα νεαρό αγόρι. Στο στήθος του κρεμόταν ένα μενταγιόν, από το οποίο ενεργοποιούσε μία ακτίνα λάμψης, που σκότωνε τους "κακούς".
Στην άλλη σειρά, ο ήρωας (που ήταν και εδώ ένα μικρό αγόρι) χειριζόταν άψογα ένα μπούμερανγκ.

Μήπως κάποιος φίλος ή φίλη θυμάται κάτι σχετικά με αυτές τις δύο σειρές???
Θα ήμουν ευγνώμων :) αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ.
 
@aNwDyNos Μήπως το καρτούν με το "παιδί της θάλασσας" είναι αυτό:

Triton of the sea - Ελληνιστί: Τρίτων ο ήρωας της θάλασσας

 
@aNwDyNos Μήπως το καρτούν με το "παιδί της θάλασσας" είναι αυτό:

Triton of the sea - Ελληνιστί: Τρίτων ο ήρωας της θάλασσας


Ευχαριστώ πολύ, αληθινά εκτιμώ ιδιαίτερα την άμεσή σας ανταπόκριση.:)
Δυστυχώς όμως, το συγκεκριμένο δε μου λέει κάτι... :(
 
Για το 2ο δείτε στο 2.20"


Και επειδή έχει σχέση με θάλασσα ίσως να είναι και το πρώτο. :)
Η το μενταγιόν να είναι από κάποιο άλλο καρτούν.
 
Για το 2ο δείτε στο 2.20"


Και επειδή έχει σχέση με θάλασσα ίσως να είναι και το πρώτο. :)
Η το μενταγιόν να είναι από κάποιο άλλο καρτούν.

Σας ευχαριστώ πολύ, είχα την εντύπωση κι εγώ πως το βρήκαμε, ωστόσο θυμάμαι καλά ότι ο ήρωας είχε το μπούμερανγκ στερεωμένο στη ζώνη του και όχι στον ώμο, όπως ο συγκεκριμένος. Δυστυχώς δεν είναι αυτό που θυμάμαι...
 
Ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους προσπάθησαν και ΝΑΙ, με βοήθησαν στην αναζήτηση. Ύστερα από προσεκτική μελέτη των συνδέσμων που παρατέθηκαν, καταλήγω, με δεδομένο και το ότι η μνήμη συχνά αλλοιώνει την αρχική μας εντύπωση- πως "Το Παιδί της Θάλασσας" που θυμόμουν είναι όντως τελικά, το "Marine Boy" (με το μπούμερανγκ) και το άλλο (με το μενταγιόν) είναι το "Prince Planet". Και πάλι, χίλια ευχαριστώ :thanks::thanks::thanks:
 
Μπράβο, χαίρομαι.
Όπως και χαίρομαι που έχουμε άτομα με αναμνήσεις από αυτήν την εποχή.
Θέλω να θεωρώ και τον εαυτό μου καλό σε τέτοιες ανασκαφές.
Επίσης ενδιαφέρον ότι παιζοντουσαν γιαπωνέζικα άνιμε τόσο παλιά στην Ελληνική τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο, χαίρομαι.
Όπως και χαίρομαι που έχουμε άτομα με αναμνήσεις από αυτήν την εποχή.
Θέλω να θεωρώ και τον εαυτό μου καλό σε τέτοιες ανασκαφές.
Επίσης ενδιαφέρον ότι παιζοντουσαν γιαπωνέζικα άνιμε τόσο παλιά στην Ελληνική τηλεόραση.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η έρευνα για τα τηλεοπτικά σίριαλ (ειδικά τα ξένα) της εποχής εκείνης, μέχρι και των τελών της δεκαετίας του '80. Ίσως να μπορούσαμε να ενώσουμε τις προσπάθειές μας. Το email μου είναι aNwDyNos@gmail.com (in case... ;) )
 
Μπράβο ρε παιδιά που σκαλίζετε τέτοιες αναμνήσεις. Μόλις είδα την εικόνα που ανέβασε ο Aardvark μου ήρθε φλασιά και θυμήθηκα πως κι εγω έχω δει κάποια απο τα επεισόδια του prince planet. Κάπου, κάπως, με ταξίδεψε. Ευχαριστώ.

 
Πίσω
Μπλουζα