Παλιά φιγούρα & κουκλίτσες

viesinada

RetroN00b
Joined
28 Αύγ 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
sm52sg.jpg


a48ubs.jpg


650taq.jpg


Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ξέρω αν το θυμάστε,είναι αυτό που αλλάζει φατσούλες...

Και μια σειρά από μελαμψές κούκλες!

2emdd1w.jpg


2vlv7lk.jpg


akh6wn.jpg
 
Καλωσόρισες στο Retromaniax viesinada! Κάτι μου θυμίζουνε οι πρώτες φιγούρες με τη διαφορετική έκφραση, νομίζω οτι περιστρέφεται το κεφάλι τους? Οσο για τις παρακάτω μελαμψές κουκλίτσες αν δεν απατώμαι, πρέπει να είναι απο τέλος 1970! ;)
 
Οι φωτογραφίες της πρώτης φιγούρας με πήγαν πολύ πίσω! Είχα και εγώ τέτοιες και συγκεκριμένα μια κόκκινη φιγούρα που ήταν σε ένα σετ μαζί με ένα λιοντάρι (ίδιας φιλοσοφίας) ένα πράσινο κλουβί και ένα παρόμοιο με αυτό
2312c.png


για να κουμπώνει το κλουβί και ο οδηγός πάνω δημιουργώντας ένα όχημα.

Οι φιγούρες και κάποια κομμάτια ήταν φτιαγμένες έτσι ούτως ώστε να κουμπώνουν στις προεξοχές, περίπου όπως τα LEGO.

Αυτό βέβαια που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν η αλλαγή του προσώπου. Στο λιοντάρι είχαν βάλει δόντια (στην θυμωμένη φάτσα), έτοιμα να φάνε

τον αγλέωρα!

Με έβαλες στο τριπάκι να τα ψάξω τώρα και να βρω την ονομασία τους!
 
Δεν ήξερα από παλιά ότι υπήρχε αυτό,που άλλαζαν φατσούλες!!!!!Νόμιζα ότι βγήκε τα τελευταία χρόνια,αν και θυμήθηκα πριν λίγες μέρες ότι είχα κι εγώ κάτι άλλες φιγούρες που άλλαζαν φατσούλες!Θα έχει ενδιαφέρον να βρούμε πως λέγεται!
 
Εμένα πάλι, κάτι μου θυμίζουν αυτές οι όμορφες μελαμψές κουκλίτσες! Κάπου έχω δει μία αλλά δε θυμάμαι πού... Μπορεί να είχαμε κάποτε κι εμείς και να μην υπάρχει πια..
 
απο τα LEGO πιστευω και εγω οτι ειναι η φατσουλα , εχω και εγω κανα 4αρι σε ενα οακετο με τουβλακια LEGO , δεν αλλαζουν φατσα αλλα ειναι ιδια .
 
KonstantineSt είπε:
απο τα LEGO πιστευω και εγω οτι ειναι η φατσουλα , εχω και εγω κανα 4αρι σε ενα οακετο με τουβλακια LEGO , δεν αλλαζουν φατσα αλλα ειναι ιδια .
Εννοείς ότι έχουν την ίδια φάτσα και από τις 2 πλευρές?Αυτό σε τι αποσκοπεί?Αλλάζουν εκφράσεις από ότι φαίνεται στη photo!
 
Είχα κι εγώ μια κουκλίτσα σαν την τρίτη μελαμψή που έχεις και είχα και μία που ήταν ξανθιά! Τι ανάμνηση!
 
KonstantineSt είπε:
απο τα LEGO πιστευω και εγω οτι ειναι η φατσουλα , εχω και εγω κανα 4αρι σε ενα οακετο με τουβλακια LEGO , δεν αλλαζουν φατσα αλλα ειναι ιδια .

Η συγκεκριμένη φιγούρα εδώ δεν είναι LEGO αλλά μοιάζει με τις φιγούρες της σειράς LEGO DUPLO όπου όντως δεν αλλάζουν πρόσωπο. ;)

DSCF9787.jpg
 
Πόσο καιρό είχα να δω τέτοιες κουκλίτσες. Αρκετές τέτοιες είχα δει και σε ελληνικές ταινίες.
 
Τι το κανεις και αλλαζει φάτσα;

επίσης τι ντακφεις εχει αυτη στην τεταρτη φωτό;
 
Υπαρχει περίπτωση η φιγουρα στο πρωτο post να προερχεται απο τα σφηνοτουβλάκια της playskool?
 
Πίσω
Μπλουζα