Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

Υπέροχη η φωτογραφία της Καλαμπάκας διότι δεν έχει κανένα στοιχείο που να επιτρέπει χρονολόγηση, π.χ. ποδήλατο, ηλεκτρικά σύρματα κλπ. Θα μπορούσε να είναι από το 1820 ή από το 1920. Διαχρονική :)

Αναρωτιέμαι γιατί το Ακροπόλ είχε αυτή την πανύψηλη κατακόρυφη φωτεινή επιγραφή στην ταράτσα και μάλιστα με αυτόν τον προσανατολισμό. Αποφασίζω ότι έβλεπε προς έναν σταθμό, λεωφορείων ή/και τραίνων, κι ήταν κράχτης για ταξιδιώτες που δεν ξέραν από Λάρισα.
 
^
Στη συμβολή με την Δημοκρίτου, πριν το τμήμα αυτό της Επαμεινώνδα μετονομαστεί σε Λουκά Μπέλλου.
Πίσω από το περίπτερο δεξιά ήταν εκείνη την εποχή (από '30 έως ΄70) το ζαχαροπλαστείο του παππού μου :)
 
Πολύ όμορφο σημείο πάντως. Όπως είναι εκεί βέβαια. Τώρα, όπως είδα στο google έχει γίνει πεζόδρομος σωστά;
 
Απρίλιος 1941, γερμανικά άρματα στον κεντρικό δρόμο του Τυρνάβου
FB_IMG_1596380896020.jpg


Και σημερινή άποψη του ίδιου δρόμου (σχεδόν απ' το σημείο που λήφθηκε η ανωτέρω φωτογραφία)
τυρναβος.png
 
Η βόρεια ή η νότια είσοδος άραγε? Δεν έχω πάει στην Ποσειδωνία, μόνο στην Ισθμία, και δεν μου τη θυμίζει καθόλου η φωτό αλλά κοιτώντας πώς είναι τώρα είναι τόσο διαφορετικά από το τι δείχνει η φωτό που δεν μπορώ να καταλάβω. Κανένα κτήριο απ' όσα μπορώ να δω δεν φαίνεται να υπάρχει πια, και η νότια είσοδος έχει πολλά κτήρια και δρόμους τώρα, αλλά ποιος ξέρει τότε. Θα ψήφιζα νότια, διότι ήταν πιο κοντά στη γέφυρα, αλλά ούτε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά.
 
Ο Πειραιάς του 1970. Όλες οι φωτό είναι από τη Λίφο
Skylitseion-Therino-Theatro.jpg

Το Βεάκειο Δημοτικό Θέατρο όταν ακόμα λεγόταν Σκυλίτσειο.
lightbox placeholder

Στέγαστρα αναμονής
lightbox placeholder

Το ρολόι στην πλατεία Κανάρη
 
Λοιπόν ο Πειραιάς παίζει να είναι πολύ ωραία πόλη. Μου είναι παντελώς άγνωστος και από κάτι ψιλές φωτό και περιηγήσεις στο γοογλε μαψ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρων. Αφήνω δε που μου θυμίζει σε κάποια σημεία και το χωριό μου.
 
Λοιπόν ο Πειραιάς παίζει να είναι πολύ ωραία πόλη. Μου είναι παντελώς άγνωστος και από κάτι ψιλές φωτό και περιηγήσεις στο γοογλε μαψ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρων. Αφήνω δε που μου θυμίζει σε κάποια σημεία και το χωριό μου.
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες του Πειραιώς, που ανέβασες!
Στην πρώτη σου ανάρτηση, η φωτογραφία του Δημοτικού θεάτρου έχει εμφανιστεί ανάποδα.
 
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες του Πειραιώς, που ανέβασες!
Στην πρώτη σου ανάρτηση, η φωτογραφία του Δημοτικού θεάτρου έχει εμφανιστεί ανάποδα.
H φωτογραφία του Δημοτικού θεάτρου έχει εμφανιστεί κανονικά γιατί η επιγραφή στο κέντρο και λίγο αριστερά στο κτίριο με τις πορτοκαλί τέντες αναγράφει ΜΟΝΤΕΡΝΑ...άρα δεν έχει εμφανιστεί ανάποδα
 
Πίσω
Μπλουζα