Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας.

prisma

RetroMasteR
Joined
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.408
Αντιδράσεις
659
Μια ενότητα με φωτογραφίες από την Ελλάδα του χτες, εκτός από Αθήνα & Θεσσαλονίκη.

Προβολή συνημμένου 81969

Χαλκίδα, δεκαετία '30.

 


Προβολή συνημμένου 81970

Λειβαδιά πλ. Βασ. Γεωργίου, δεκαετία '30.

 


Προβολή συνημμένου 81971

Ρόδος, ξενοδοχείο των Ρόδων, τέλη δεκ. '40.

 


Προβολή συνημμένου 81972

Η οδός Δημητριάδος στο Βόλο και το τραμ, γύρω στο 1950.

 


Προβολή συνημμένου 81973

Κέρκυρα.




(αρχείο prisma)
 
prisma είπε:
Μια ενότητα με φωτογραφίες από την Ελλάδα του χτες, εκτός από Αθήνα & Θεσσαλονίκη.Προβολή συνημμένου 81972

Η οδός Δημητριάδος στο Βόλο και το τραμ, γύρω στο 1950.


(αρχείο prisma)
Αν και Βολιωτης, δεν αναγνωριζω ακριβως το σημειο. Θα ρωτησω τον πατερα μου που τα θυμαται ολα. Ηταν 6 χρονων τοτε...

Ασχετο...ποτε θα βγει ανταπτορας για να παιρνουμε τις μνημες των μεγαλυτερων? :shake: :banghead:
 
Larissa Central Sqr. Vintage.jpg

Η κεντρική πλατεία στη Λάρισσα. (άγνωστη χρονολογία)

 


Patra 1939.jpg

Άποψη της Πάτρας γύρω στο 1939.

 


Poros Port Old color.jpg

Πόρος δεκ. '70.

 


Pyrgos Hleias Cinema Rex Greek Movies.JPG

Προβολή της ταινίας "Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο" στο σινεμά REX του Πύργου Ηλείας.

 


Kos Harbour Partial View color.jpg

Κως.

 


(αρχείο prisma)
 
Πάντα στις επάλξεις Prisma! Ακόμη μερικές πολύτιμες ιστορικές φωτογραφίες του τόπου μας (αν και τις έχω ήδη δει από το blog σου).

Πολύ καλή δουλειά! :thumbup:
 
Για τον prisma αλλα και για οσους ενδιαφερονται, εδω υπαρχει φωτογραφικο αρχειο του Βολου..

http://srv1-vivl-volou.mag.sch.gr/node/24

Προειδοποιω: το κολλημα ειναι μεγαλο και οι φωτογραφιες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ!

Εφαγα ωρες χαζευοντας....αλλα ειναι ωραιες... :D
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Και το αρχείο που παρέθεσε ο φίλος pardalotzatziki πράγματι πολύ ενδιαφέρον. :thanx2: :thumbup:
 
Halkida Old Bridge color.jpg

Xαλκίδα δεκαετία '70 (παλιά γέφυρα).

 


Crete Chania Junta Era-2.jpg

Κρήτη. Δημοτική Αγορά Χανίων, αρχές δεκ. '70.

 


Livadia 1960s color.jpg

Λειβαδιά, δεκαετία '60.

 


(αρχείο prisma)
 
prisma είπε:
Προβολή συνημμένου 81972Η οδός Δημητριάδος στο Βόλο και το τραμ, γύρω στο 1950.


(αρχείο prisma)
Μη με δειρετε, η φωτο δεν ειναι ρετρο. Ειναι αντιπαραθεση με την παλια του 1950. Και μαλιστα αντι για τραμ, περναει λεωφορειο.

Ειναι η οδος Δημητριάδος και τα κτιρια με την κοκκινη βουλα υπαρχουν ακομα.

Η περιεργη σκεπη, της βιβλιοθηκης, εχει αλλαχτει.

Volos 2013.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Μη με δειρετε, η φωτο δεν ειναι ρετρο. Ειναι αντιπαραθεση με την παλια του 1950. Και μαλιστα αντι για τραμ, περναει λεωφορειο.Ειναι η οδος Δημητριάδος και τα κτιρια με την κοκκινη βουλα υπαρχουν ακομα.

Η περιεργη σκεπη, της βιβλιοθηκης, εχει αλλαχτει.
Kαλά έκανες και έβαλες τη φωτογραφία, για τη σύγκριση. Ευτυχώς που υπάρχουν αυτά τα κτίρια, αν και η νέα προσθήκη στο εν λόγω κτίριο θα μπορούσε να λείπει. Ευχαριστούμε όπως και νά'χει.
 
prisma είπε:
Kαλά έκανες και έβαλες τη φωτογραφία, για τη σύγκριση. Ευτυχώς που υπάρχουν αυτά τα κτίρια, αν και η νέα προσθήκη στο εν λόγω κτίριο θα μπορούσε να λείπει. Ευχαριστούμε όπως και νά'χει.
Παρακαλω. :D

Αυτο το κτιριο ειναι τωρα η βιβλιοθηκη του Πανεπιστημιου και απο οτι μου λεει ο πατερας μου, η σκεπη γκρεμιστηκε με τον σεισμο του 1955.

Το ιδιο και το κτιριο που φαινεται αριστερα, το παλιο Δημοτικο θεατρο.

Το κιτρινο κτιριο στην δικια μου φωτογραφια ειναι τωρα το Δημοτικο Ωδειο.

Βεβαια μου λεει οτι μπορει να ειναι του 1952, οταν ηρθαν αυτα τα ιταλικα οτομοτρις. Δεν ειναι τραμ τελικα.
 
Kalamata Central View 30s.JPG

Καλαμάτα, δεκαετία '30.




Larissa Themidos Sqr. 50s.jpg

Πλατεία Θέμιδος στο Συκούριο (Λάρισσα), δεκαετία '50.




Patra Lighthouse from Sea.jpg

Πάτρα "Ο Φάρος από θαλάσσης" (άγνωστη χρονολογία).




(αρχείο prisma)
 
Crete Siteia 1970S.jpg

Σητεία, Κρήτη, δεκαετία '70.

Kavala Paraliaki Leoforos.jpg

Καβάλα, παραλιακή λεωφόρος (πιθανότατα δεκ. '60)

Halkida View Vintage.jpg

Μια ωραία παλιά φωτογραφία της Χαλκίδας, πάνω από τη παλιά γέφυρα (άγνωστη χρονολογία).

(αρχείο prisma)
 
@Prisma: Πάρα πολύ ωραία η φωτό της Καβάλας! (την έχω στην μνήμη μου "φρέσκια" - σχετικά πρόσφατα ήμουν εκεί λόγω δουλειάς! :) )

Γενικά πολύ προσεγμένο και καλοδιατηρημένο το αρχείο σου! Τα συγχαρητήριά μου! :)
 
D@redevil είπε:
Γενικά πολύ προσεγμένο και καλοδιατηρημένο το αρχείο σου! Τα συγχαρητήριά μου! :)
Πολλές φωτογραφίες του αρχείου (οι περισσότερες) προέρχονται από διαδικτυακή έρευνα. Πάντως σε αρκετές γίνεται επεξεργασία διότι η αρχική τους κατάσταση δεν είναι ιδιαίτερα καλή (κυρίως οι ασπρόμαυρες).

@dimitri10b

Πολύ ωραίες φωτογραφίες, δεν ήξερα ότι υπάρχουν στο νετ, τις έχω δει παλιότερα στο Λαογραφικό Μουσείο Κύμης.
 
Πίσω
Μπλουζα