Παλιός ζωολογικός κήπος - Πάρκο ΧΑΝΘ Θεσσαλονίκη

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.391
Σίγουρα θα θυμάστε τον παλιό ζωολογικό κήπο που ήταν στο πάρκο απέναντι από τη ΧΑΝΘ στον σημερινό Ξαρχάκο.

Εκτός από τα κλουβιά με τα ζώα - η ατραξιόν ήταν η μαϊμούδες θυμάμαι - είχε και ένα καρουσελ. Μπροστά από αυτό είχε και 2-3 ακόμα μηχανοκίνητα με κέρμα παιχνίδια. Το συγκεκριμένο στη φωτογραφία ήταν το αγαπημένο μου. Είχε 2 άλογα, το ένα άσπρο και το άλλο μαύρο και έπαιζε το γνωστό τραγούδι του Μπιθικώτσης "Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα" (άκρως παιδικό τραγούδι ε? :D )

attachment.php
 
Ακριβώς πίσω σου στη φωτό, πάνω στην κίτρινη βέσπα είχα ανεβεί μια φορά και πιο δίπλα μου ένα ξαδελφάκι μου, μικρότερο, που όλο έκλαιγε... Αναμνήσεις... Ευχαριστούμε για τη φωτογραφία που μοιράστηκες μαζί μας!

Πάντως από τον ζωολογικό κήπο θυμάμαι μόνο την αρκούδα...

Και βέβαια must ήταν τα ζαχαροπλαστεία (αμυδρά θυμάμαι οτι έλεγαν οι μεγάλοι να κάτσουμε στου "Λουκά" ??? διορθώστε με αν κάνω λάθος, λείπω και 25 χρόνια από τη Σαλονίκη βλέπεις...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιδικό το τρένο με τις ράγες το είχε από τότε; Δε θυμάμαι, θυμάμαι όμως φοιτητής να πηγαίνω για μπύρες μετά τη Σχολή στο ρεμπετοειδές που είχε εκεί (1992-93 κάπου εκεί).
 
Νομίζω οτι το τραινάκι μπήκε μετά που έφυγε ο ζωολογικός κήπος. Όσο για τις ονομασίες των ζαχαροπλαστείων δε θυμάμαι καθόλου VAGBITH
 
Το πράσινο τζιπάκι και το κίτρινο βασπάκι ήταν τα αγαπημένα μου ! Ο παππούς μου θυμάμαι με πήγαινε συχνά - πυκνά στις "αρκούδες" :D

Έχω κι εγώ κάπου στο πατρικό μου μια ασπρόμαυρη φωτογραφία ...

Μπράβο Kambia για το θέμα !
 
Το πράσινο τζιπάκι και το κίτρινο βεσπάκι ήταν τα αγαπημένα μου ! Ο παππούς μου θυμάμαι με πήγαινε συχνά - πυκνά στις "αρκούδες" :D

Έχω κι εγώ κάπου στο πατρικό μου μια ασπρόμαυρη φωτογραφία ...

Μπράβο Kambia για το θέμα !
 
geoanas είπε:
Έχω κι εγώ κάπου στο πατρικό μου μια ασπρόμαυρη φωτογραφία ...
Εννοείται πως περιμένουμε να τη δούμε (όταν τη βρεις) :D

Πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να "κατεβαίναμε" στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και να μην κάναμε μια στάση στον ζωολογικό κήπο. Επίσης καθόμουν και χάζευα το μεγάλο συντριβάνι, προς τη μεριά της παραλίας. Πρέπει να έχω φωτογραφίες του όπως ήταν παλιά.
 
Να και μία φωτογραφία μέσα από τον ζωολογικό κήπο (γύρω στο '83 πρέπει να είναι). Ένας πελεκάνος και κάποιες χήνες...

attachment.php
 
Μολονότι έχω πάει (απ' ότι με είπε η μητέρα μου), δυστυχώς δε διατηρώ αναμνήσεις! :(

VAGBITH είπε:
[....]Και βέβαια must ήταν τα ζαχαροπλαστεία (αμυδρά θυμάμαι οτι έλεγαν οι μεγάλοι να κάτσουμε στου "Λουκά" ??? διορθώστε με αν κάνω λάθος, λείπω και 25 χρόνια από τη Σαλονίκη βλέπεις...)
Όσο για το ζαχαροπλαστείο, επιβεβαιώνω! Μια χαρά θυμάσαι! ;)

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες σας, εκπληκτικές! :flower:
 
Συνεχίζω με κάποιες άλλες φωτό από το εσωτερικό του παλιού ζωολογικού κήπου.

Το περίφημο παγόνι που μ' εντυπωσίαζε κάθε φορά που το έβλεπα...

attachment.php


attachment.php


Οι πάπιες...

attachment.php


Και η αρκούδα...

attachment.php
 
Ωπ, να η αρκούδα! Τόσα χρόνια μετά... :)

Και το παγόνι το θυμήθηκα! Εμένα με εντυπωσίαζε ιδίως όταν κούναγε τα φτερά του με δύναμη για να προσελκύσει το θηλυκό...

Ανεκτίμητες φωτογραφίες!
 
Εγώ πρέπει να έχω πάει μόνο μιά φορά και όχι γιατί μεγάλωσα στη Χακλιδικη. Ερχόμασταν συχνά λόγω της γιαγιας αλλά εμένα από μικρό ποτέ δεν μου άρεσαν οι κήποι και τα σχετικά. Μου φαινόταν θλιβερά από τότε, και φυσικά δεν είχα οικολογικές ανυσηχίες και συνείδηση. Επίσης δεν ξέρω γιατί, αλλά και τα λουνα-παρκ, αυτά που είχαμε τότε τουλάχιστον μου φαινόταν θλιβερά.

Τώρα θα μου πεις μικρό παιδί εσύ τι έβλεπες? Πως να το εξηγήσω αλλά έβλεπα την καλυμένη μιζέρια, τις σκουριές και τις παλιές μπογιές στα ξεχαρβαλομένα μηχανήματα.

Μετά έγινα μηχανικός, θα έχει σχέση ίσως. Γιατρέ μου έχω πρόβλημΑ?
 
chris73 είπε:
Εγώ πρέπει να έχω πάει μόνο μιά φορά και όχι γιατί μεγάλωσα στη Χακλιδικη. Ερχόμασταν συχνά λόγω της γιαγιας αλλά εμένα από μικρό ποτέ δεν μου άρεσαν οι κήποι και τα σχετικά. Μου φαινόταν θλιβερά από τότε, και φυσικά δεν είχα οικολογικές ανυσηχίες και συνείδηση. Επίσης δεν ξέρω γιατί, αλλά και τα λουνα-παρκ, αυτά που είχαμε τότε τουλάχιστον μου φαινόταν θλιβερά.
Τώρα θα μου πεις μικρό παιδί εσύ τι έβλεπες? Πως να το εξηγήσω αλλά έβλεπα την καλυμένη μιζέρια, τις σκουριές και τις παλιές μπογιές στα ξεχαρβαλομένα μηχανήματα.

Μετά έγινα μηχανικός, θα έχει σχέση ίσως. Γιατρέ μου έχω πρόβλημΑ?
Σαν γιατρός σου λέω ότι δεν έχεις, κι εγώ τα λούνα-παρκ σε Αθήνα και Θεσσ/κη και τον ζωολογικό κήπο της Θεσσ/κης τα έβλεπα κάπως θλιβερά. Καλώς μας ήρθες!
 
Λιγο κουφο παντως ζωολογικος κηπος στη μεση της πολης. Θυμαμαι ελαχιστα τις κακομοιρες τις αρκουδες (νομιζω μια την λεγαν Μπεν, ή ετσι μου ειχε πει ο πατερας μου). Λιγο μετα τον μεταφερανε στη σημερινη θεση του στον Αγιο Παυλο, θυμαμαι που μας ειχανε παει μια φορα με το σχολειο.
 
Θυμάμαι την απαίσια μυρωδιά μόλις πλησίαζες την περιοχή!
 
Πλέον οι φωτογραφίες δεν φαίνονται δυστυχώς , και δεν μπορεσα να βρω πουθενά σχετικές φωτογραφίες!
 
Πίσω
Μπλουζα