Παλιό VCR Matsushita NV-8620-EM (panasonic)

nikodr

Retro Member
Joined
19 Οκτ 2006
Μηνύματα
181
Αντιδράσεις
1
Περπατώντας στα εξάρχεια λίγο πριν την αλεξάνδρας,στα σκουπίδια βρήκα,ένα πεταμένο μα σε καλή κατάσταση panasonic nv-8620-em video cassete recorder.





Σύμφωνα με το http://www.rewindmuseum.com/vhs.htm είναι ίδιο με το VBT200.

"The VBT200 used a rotary tuner and the NV-8600b used a push button tuner.

The NV-8610b is below. Since the VBT200 was made for RCA, to the best of our

knowledge, it was never sold under the Panasonic brand name. The first VHS VCR with

the Panasonic label was indeed the NV-8600 and the NV8600b was the British

PAL version. Close comparison of the pictures shows that apart from the rotary tuner

the RCA200 and the NV-8610b are very similar."

Πρέπει να είναι κομμάτι ιστορίας ,το έβαλα στην πρίζα και άναψε λογικά πρέπει να τεστάρω με καμια κασσετα για να δω αν δουλεύει και σωστά.Μερικές φορές τα σκουπίδια κρύβουν θησαυρούς.Αλήθεια πρέπει να έχει κάποια συλλεκτική αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι το όνομα της εταιρείας λέει matsushita που είναι το παλιό όνομα της panasonic.

Μπορεί κανείς να μου πει περισσότερα για το μοντέλο αυτό?Πόσο κόστιζε όταν βγήκε ?Έψαξα στο google αλλά πέρα από το site που έκανα post δεν βρήκα πολλά άλλα που να λένε.
 
Εξαιρετικό το εύρημά σου nikodr. Koίτα να δεις τέτοια κομμάτια άλλοι τα ψάχνουν μετά μανίας και άλλοι τα πετούν προφανώς γιατί τους είναι βάρος και δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.

Μόλις κάνεις την δοκιμή αν παίζει κλτ θα περιμένουμε την αναφορά σου.

Πάντως μπράβο σου που το μάζεψες από τα σκουπίδια!
 
To 1981 που αγόρασα το SANYO 5350 πωλούνταν κανονικά. Η τιμή του Sanyo ήταν 100.000 δραχμές και αυτή του ευρήματός σου κοντά στις 190.000.

Πρόσεξε μιλάμε για τιμές του 1981.

Φυσικά και θα ήθελα το Panasonic αλλά όπως καταλαβαίνεις........ διπλάσια τιμή. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ο μηχανισμός της κασέτας, πραγματικό τέρας, φτιαγμένος για να αντέξει 50 χρόνια. Το ίδιο μηχάνημα το είχε συμμαθητής μου που είχε πατέρα ναυτικό και το είχε φέρει από εξωτερικό. Λειτουργούσε στο NTSC και έδειχνε ασπρόμαυρα, ενώ για να βγάλει ήχο στην εγγραφή είχε κάνει ολόκληρη πατέντα.

Συγχαρητήρια για το εύρημά σου. Πραγματικά τέλεια συσκευή!!!!!! :) :)

Αν μπορείς βάλε τις φωτό σου σε άλμπουμ στο προφίλ σου γιατί στο imageshack κάποτε θα χαθούν. Και είναι κρίμα.
 
Συγνωμη αν αυτο δεν ειναι ακριβως στο ιδιο θεμα, αλλά αναρωτιέμαι αν ξέρετε κάποιον που ίσως ενδιαφέρετε και για βιντεο κασσέτες. Ο μπαμπάς μου έχει παρα πολλές και δεν έχω καταφέρει να βρώ ένα μέρος που να τις ανακυκλώνει.
 
ΤΕΛΕΙΟ!! Μπραβο που το μαζεψες! Εδω στη Λευκαδα ο Κωτσοβολος εχει μια ανακυκλωση. Αμα παω σου βρισκω 5 παλια VCR δεκαετιας 80! Σε λιγες μερες θα παρω ενα Sanyo Betacord VTC 5000 και μερικες betamax κασετες! Πραγματικα αυτα τα παλια ηλεκτρονικα ειναι σκυλια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
yota είπε:
Συγνωμη αν αυτο δεν ειναι ακριβως στο ιδιο θεμα, αλλά αναρωτιέμαι αν ξέρετε κάποιον που ίσως ενδιαφέρετε και για βιντεο κασσέτες. Ο μπαμπάς μου έχει παρα πολλές και δεν έχω καταφέρει να βρώ ένα μέρος που να τις ανακυκλώνει.
Ενδιαφερομαι! Στειλε PM
 
Τώρα αν σου απαντήσει από τις 12-02-2011 που πόσταρε, πάσο αδερφέ. :)
 
yota είπε:
Συγνωμη αν αυτο δεν ειναι ακριβως στο ιδιο θεμα, αλλά αναρωτιέμαι αν ξέρετε κάποιον που ίσως ενδιαφέρετε και για βιντεο κασσέτες. Ο μπαμπάς μου έχει παρα πολλές και δεν έχω καταφέρει να βρώ ένα μέρος που να τις ανακυκλώνει.
Υπάρχουν ακομα?
 
Πίσω
Μπλουζα