"Πανόραμα" λέγεται ;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
Στην ταινια "πεζοδρομιο" (1962) ο Βασιλης Αυλωνιτης αυτο το μηχανημα που βλεπουμε το ονομαζει "πανοραμα" . Παιδια και ενηλικες μπορουν να δουν διαφορες εικονες αλλα αυτος που τους τις δειχνει (προφανως θα εχει καποιο μηχανισμο για να αλλαζει τις εικονες) και τους εξηγει καθε φορα τι βλεπουν ειναι ο Αυλωνιτης.

Μου θυμισε κατι σαν μακρινο προγονο του view master





















 
Σ' αυτό το είδος "πανοράματος" (το φορητό) πρέπει να αναφέρονται δύο τραγούδια που έχουν γράψει ο Μίμησ Πλέσσας με τον Κώστα Βίρβο, ένα με τον Δώρο Γεωργιάδη (1971) και ένα με τον Θέμη Ανδρεάδη (1976). Βέβαια εδώ


Μπορεί βέβαια να αναφέρονται και στο μόνιμο "Πανόραμα Θων" δίπλα στον Ιλισσό, που κάπου σε μια φωτογραφία της Παλιάς Αθήνας το έχουμε δει, αλλά ειδικά το τραγούδι του Ανδρεάδη περισσότερο ταιριάζει σε πλανοδιο επιχειρηματία-μικροαπατεώνα (ο καννίβαλος στην Αφρική "είναι μαύρος, είναι νύχτα, και δεν φαίνεται", χώρια που ο πιτσιρίκος πρέπει να σκουπίσει τη μύτη του για να μη θολώσει το τζάμι)

(Τι έκανα στραβά και μου μπερδεύτηκαν κείμενο και βίντεο?)
 
Έχω προλάβει μεγάλο "Πανόραμα" (πλανητάριο δηλαδή), πολύ παλιά στη Νέα Σμύρνη. Λυόμενη κατασκευή, σαν τα λούνα παρκ, με σφαιρικό θόλο. Κάθεσαι σε καρέκλες, και η μηχανή προβάλλει σφαιρικά, ώστε όπου και να γυρίσεις, είσαι στην ουσία μέσα στο πλάνο. Δεν το ξανασυνάντησα από τότε, αλλά ήταν ενυπωσιακό.

Είχε μια ταινία επίτηδες τραβηγμένη έτσι, από τον προφυλακτήρα ενός αυτοκινήτου που έτρεχε ιλιγγιωδώς μέσα σε μια πόλη, και μετά από ένα τρενάκι του λούνα-παρκ... Ζαλιζόσουν από την αληθοφάνεια.
 
Τέλη 19ου με αρχές του 20ου αιώνα, υπήρχε και το Πανόραμα Θων απέναντι από το Παναθηναϊκό Στάδιο.

panorama.jpg

Πηγή

panorama2.jpg

Πηγή
 
elephadas είπε:
Μπορεί βέβαια να αναφέρονται και στο μόνιμο "Πανόραμα Θων" δίπλα στον Ιλισσό, που κάπου σε μια φωτογραφία της Παλιάς Αθήνας το έχουμε δει...
Το "Πανόραμα Θων" (1895-1921), απέναντι από το Παναθηναϊκό Στάδιο:

panorama.jpg

Πηγή

panorama2.jpg

Πηγή
 
Έχω προλάβει μεγάλο "Πανόραμα" (πλανητάριο δηλαδή), πολύ παλιά στη Νέα Σμύρνη. Λυόμενη κατασκευή, σαν τα λούνα παρκ, με σφαιρικό θόλο. Κάθεσαι σε καρέκλες, και η μηχανή προβάλλει σφαιρικά, ώστε όπου και να γυρίσεις, είσαι στην ουσία μέσα στο πλάνο. Δεν το ξανασυνάντησα από τότε, αλλά ήταν ενυπωσιακό.Είχε μια ταινία επίτηδες τραβηγμένη έτσι, από τον προφυλακτήρα ενός αυτοκινήτου που έτρεχε ιλιγγιωδώς μέσα σε μια πόλη, και μετά από ένα τρενάκι του λούνα-παρκ... Ζαλιζόσουν από την αληθοφάνεια.
σας ευχαριστω ολους

εχουν ενδιαφερουν οι εντυπωσεις σου ΦΖΠ1 μιας και ειχες προσωπικη εμπειρια
 
Πίσω
Μπλουζα