Παράθυρο στον ήλιο (1994)

mela

RetroWannaBe
Joined
13 Σεπ 2010
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
35
Παράθυρο στον ήλιο (1994)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Παράθυρο_στον_ήλιο

Κοινωνική σειρά 15 επεισοδίων της ΕΡΤ 1 σε σενάριο της Μιρέλλας Παπαοικονόμου, σκηνοθεσία Τάκη Κατσέλη και υπέροχη μουσική του Σταμάτη Σπανουδάκη.

Υπόθεση: η Μαρία (Κατερίνα Λέχου), μία κοπέλα με καταγωγή από την Καστοριά που ζει στην Αθήνα, παντρεύεται τον αγαπημένο της Μιχάλη (Φίλιππος Σοφιανός). Την ευτυχία του ζευγαριού συμπληρώνει το παιδί που κυοφορεί η Μαρία. Ωστόσο, όλα διαλύονται όταν ο Μιχάλης σκοτώνεται απροσδόκητα σε τροχαίο δυστύχημα. Η κοπέλα, αφού ξεπεράσει το αρχικό σοκ της απώλειας θα προσπαθήσει να ανοίξει ένα "παράθυρο στον ήλιο" και να βρει μία νέα αγάπη, γεγονός που ορισμένες φορές θα τη φέρει σε σύγκρουση με τον κοινωνικό της περίγυρο.

Στη σειρά συμμετέχουν αρκετοί αξιόλογοι ηθοποιοί: Γιώργος Κέντρος, Σούλα Αθανασιάδου, Άννα Μιχαήλου, Κώστας Κόκλας κ.α., ενώ το σενάριο έχει εκδοθεί και σε βιβλίο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιζόταν αν θυμάμαι καλά το 1993 και αποτέλεσε ουσιαστικά τη πρώτη δουλειά της Κατερίνας Λέχου, αυτή τουλάχιστον που τη σύστησε στο ευρύ κοινό..Ενδεχομένως λόγω της προβόλής του από το κρατικό κανάλι, δεν έτυχε της συνήθους αναγνωρίσεως που χαρακτήριζε μέχρι τότε τις δουλειές της Μιρέλλας Παπαοικονόμου..Ομολογώ πως δεν το παρακολουθούσα, ωστόσο κάποια σκόρπια επεισόδια που είχα πετύχει σε επανάληψη (το φετινό ή το προηγούμενο καλοκαίρι - δεν θυμάμαι καλά) δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλαναν..Στο γνώριμο ύφος της συγκεκριμένης σεναριογράφου κινείτο η πλοκή, ήτοι συναισθηματικά αδιέξοδα και ευρύτερος κοινωνικός προβληματισμός (κατά πόσο ουσιαστικά ένας άνθρωπος μπορεί να ξεπεράσει την απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου, ιδίως υπό αυτές τις δραματικές περιστάσεις, ιδωμένο κυρίως μέσα από τη γυναικεία ψυχοσύνθεση), απλά έχω την αίσθηση ότι παραήταν βαρύ..σχεδόν καταθλιπτικό..Ενώ μπορώ να πω πως και σε επίπεδο διαλόγων και γενικότερα σκηνοθεσίας επαναλάμβανε κάποια σταθερά μοτίβα (στα όρια της σεναριακής μανιέρας) σε σειρές της Παπαοικονόμου, των οποίων η επανάληψη εμένα προσωπικά με ψιλοκουράζει..Στην όχι και τόσο θετική κριτική μου μπορεί βεβαίως να συνέβαλε και η περίοδος που το είδα (το καλοκαίρι δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για επαναλήψεις τέτοιου είδους σειρών-δεν ταιριάζουν για την εποχή ). Στα συν της σειράς φυσικά, η εξαιρετική μουσική του Σταμάτη Σπανουδάκη..Ο οποίος βεβαίως, αν και ειδικός στο "ντύσιμο" κινηματογραφιών ταινιών, είπε να ασχοληθεί εκείνη τη φορά και μετη τηλεόραση (πρός μεγάλη μου ευχαρίστηση) Τέλος, η προσωπική εμμονή...Ακόμα θυμάμαι το πανέμορφο εξώφυλλο της Ραδιοτηλεόρασης με τη Λέχου στο στιγμιότυπο των τίτλων αρχής..
 
Δυστυχώς δεν τη θυμάμαι καθόλου την σειρά... Προφανώς δεν είχε "κάτι" για να με τραβήξει - κρίμας, γιατί το σενάριο φαίνεται ενδιαφέρον...

Και μια διευκρίνιση: Σύμφωνα με τη RetroDB, η σειρά είναι αισθηματική (διαβάζοντας και την περίληψη, θα συμφωνήσω).

Οπότε μεταφέρω το θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία - προς αποφυγή μπερδέματος! ;)
 
Και όμως ειχε πολλά ωραια στοιχεια η σειρά :) , ειχε το κατιτι τις
 
Το κατιτίς λέγοντας; :)
 
retrofrog είπε:
Το κατιτίς λέγοντας; :)
κατι το όμορφο που θα σε κάνει να εστιασεις και να το προσέξεις-θες η πάλη που δινει η Μαρια να ξανασταθει στα πόδια της( δεν πέρασε και λίγα), θες η αγάπη που θα ερθει σε λίγο στο πρόσωπο ενος άλλου άνδρα την οποια παλευει να μην αποδεκτεί γιατι ήδη εχει θιγει ο εγωισμός της και η προσωπική της ταυτότητα, θες η αγαπη και η ανησυχια του πατερα της ,εχει κατι η ιστορία...σου προτεινω να δεις όλα τα επεισοδια, παρεπιπτοντως όμορφο πολύ το παραπάνω σου ποστ και καλως μας ήρθες :)
 
retrofrog είπε:
Το κατιτίς λέγοντας; :)
Μανιοκατάθλιψη! :biglaugh:

Ντάξει, μετά την περιγραφή του Retrofrog, θα σκεφτώ πολύ να την ψάξω... Αρκετή μαυρίλα έχω στον καθημερινό "ορίζοντα" - όχι άλλη "κάθαρση"!....
 
D@redevil είπε:
Μανιοκατάθλιψη! :biglaugh:
Ντάξει, μετά την περιγραφή του Retrofrog, θα σκεφτώ πολύ να την ψάξω... Αρκετή μαυρίλα έχω στον καθημερινό "ορίζοντα" - όχι άλλη "κάθαρση"!....
εχει χαπι εντ , αυτο δεν μετρά :heartcloud: μετα την μπορα βγαινει και το ουρανιο τόξο :D . Εγω πάντως την ειχα δει με ευχαριστηση και καπου η Λέχου ειχε κιθαρα και εφτιαχνε στιχους και τραγουδαγε
 
Καλά daredevil της τη -μπιπ- τη σειρά της Αριάδνης με τα σχόλια μας...Ντροπή μας..(ωραία πάντως η παρέμβαση με το "μανιοκατάθλιψη"..γέλασα πολύ!Έχεις ρέντα απόψε!) Συγνώμη Αριάδνη.. :) Η αλήθεια είναι (το είπα και πρίν) πως δεν την είδα όλη τη σειρά, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο! Επίσης όπως προείπα, την είδα καλοκαίρι και μου έπεσε κάπως..βαριά..Περισσότερο θα έλεγα ότι με κουράζουν αυτοί οι επιτηδευμένα κοφτοί και επαναλαμβανόμενοι διάλογοι της Παπαοικονόμου (οι οποίοι βεβαίως δεν υπήρχαν μόνο στην εν λόγω σειρά..απλά στον "απόντα"π.χ. αντισταθμίζονταν από τα υπέροχα εξωτερικά πλάνα των Χανίων) και το διαρκώς μελαγχολικό βλέμμα της Λέχου..Κι αυτή πια η άρνηση της να αποδεχτεί την αγάπη του νέου άντρα της ζωής της..Τη δικαιολογώ...αλλά μου έσπασε τα νεύρα!Ε,τώρα με φαντάζεσαι καλοκαιράκι, μες τη ζέστη (και το κουνούπι από δίπλα), να βλέπω το διαρκώς βουρκωμένο βλέμμα της πρωταγωνίστριας,να με βγάζει από τα ρούχα μου η άρνηση της και στο καπάκι να πέφτει η ωραία μεν (αλλά ελαφρώς καταθλιπτική) μουσική του Σπανουδάκη; Τον αποκτάς τον αυτοκτονικό ιδεασμό θέλοντας και μη.. :p

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια (σε ποιο ποστ όμως αναφέρεσαι; Σ'αυτό που "έθαψα"τη σειρά; Αν ναι, τότε είσαι υπόδειγμα ευγένειας!) και για το καλωσόρισμα, αν και "πάλιωσα" κι εγώ..χιχι! :p Χαίρομαι πολύ που είμαι στη παρέα σας.πραγματικά την απολαμβάνω! :)
 
Και όχι μόνο, εχω διαβασει και άλλα ποστ σου όπως τα σχόλια σου στην πρόβα νυφικού και είναι πολύ όμορφα :) να σου πω το παραθυρο στον ήλιοδεν ειναι απο τις πολύ αγαπημένες μου σειρές, απλά την έβρισκα συμπαθητική και πρεπει να την είχα δει χειμώνα.
 
Ένα απόσπασμα από την σειρά με τις Κατερίνα Λέχου και Άννα Μιχαήλου

[video=youtube;zeh33Qmc-Ik]

 
Ώστε από αυτή τη σειρά είναι η παραπάνω φράση...!

Η σειρά έχει προβληθεί σε επανάληψη από την ΕΤ1.
 
Ωραία...Μετά από αυτό το απόσπασμα την "μπιμπίσαμε" εντελώς τη σειρά! :p Το θυμόμουν και το είχα ανακαλύψει αλλά είπα να μη το προσθέσω ως..σόκιν! (πλάκα κάνω,για να μη παρεξηγηθώ!) Το κορυφαίο βέβαια είναι που το κλίνει ως συνηρημένο..(Το "-αει" το έκανε "-ει" ΚΑΙ γραμματική επέμβαση της σεναριογράφου! :p ) Πάντως εντάξει,για να μη φανώ μηδενιστής, καλή σειρά ήταν, δεν προσέβαλε σε καμία περίπτωση το τηλεθεατή, σχετικά καλές ερμηνείες είχε και καλή μουσική..Μετά την προτροπή δε της γλυκύτατης Αριάδνης, "ψήνομαι" να προσπαθήσω να τη ξαναπαρακολουθήσω..Και μιας και το ανέφερα, Αριάδνη, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Χαίρομαι που σ'αρέσουν οι αναρτήσεις μου! Αν θες δε, μπορώ να σου χαρίσω και μια κονκάρδα που θα γράφει "we love retrofrog!":p Σοβαρά πάντως, είσαι πολύ ευγενική.. :thanx2: και μου φαίνεσαι ρομαντική, πράγμα που εκτιμώ ιδιαιτέρως! :)
 
Retrofrog , μεγάλη μου τιμή για την κονκάρδα :) όσο για τα καλά σου λόγια, δεν έχω λόγια #)

Ναι ειναι συμπαθητική η σειρά, από την άποψη πως η κοπέλα αυτή πέφτει, γινεται χάλια, αρρωσταίνει ψυχικά, παλεύει με τους δαιμονές της αλλά ξανασηκώνεται τελικά( και αυτό είναι κάτι που δεν το βλέπεις σε σειρές πολλές φορές, ο ηρωας μένει μόνος με τα φαντασματά του). Μετά ειναι και η φιλία της με την Αννα Μιχαήλου, ειναι δυνατή και αντέχει στον χρόνο και παρ'όλο που η Μαρία ξεσπά πάνω στην φιλη της και κάπου της κάνει νερά , μετα την πρώτη ένταση η φιλη της ξεχνά τον κυνισμό που εχει επιδείξει η Μαρία και την συμπονά :) ! Αυτο ονομάζεται πραγματική φιλία. Οσο και για τον γυναικολόγο ( αν θυμάμαι καλά Γιωργο Κέντρο) και αυτός στέκεται στο πλαι της με τρυφερότητα και αξιοπρέπεια. Ανθρωπινος και αυτός πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωρα προβαλλοταν το σηριαλακι; Ελπιζω μετα τα μεσανυχτα μαζι με την Εμμανουελα και το Τουττι Φρουτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο καπάκι προβαλλόταν.. :p Αριάδνη,με τα λεγόμενα σου επιβεβαιώνεις τη κρίση μου για το άτομο σου...αλλά αυτά καλύτερα μέσω πμ, γτ ο administrator θα χειροδικήσει στο τέλος! :p Σ'ευχαριστώ και πάλι πάντως!!! :)
 
τιτλοι εναρξης της σειρας

 
Πίσω
Μπλουζα