Παράξενα πράγματα που παρατηρήσαμε στις ελληνικές ταινίες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.731
Οκ πολυ γενικός ο τίτλος, αλλα λεω να σημειωσουμε εδω περα παραξενα πραγματα που παρατηρησαμε ή αναρωτιώμαστε. Βασικα μπορει να υπαρχει αλλο σχετικό η παρεμφερές θρεντ, αλλα δε βρηκα :) Βασικά το ανοίγω για να αναφέρω αυτά που παρατηρησα εδω και καιρό:

Οι θαλασσίες οι χάντρες: ο Αμερικάνος Τζιμ τον οποιο υποδύεται ο Γιώργος Τσιτσόπουλος. Οποτε μιλαει, με αμερικανικη προφορα, η φωνη του ειναι σαν να ερχεται απο... καπου αλλου. Εχει διαφορετική ποιότητα απο αυτη του Βουτσά, οταν μιλαει. Το βρισκω πολυ χαρακτηριστικό αλλα και λιγο creepy. Προφανως ο ιδιος δεν θα ειχε τη σωστη προφορα και ντουμπλαρίστηκε απο αλλο ηθοποιο σε στουντιο, με αποτελεσμα να ειναι διαφορετικής ποιότητας.

Φανερός πράκτωρ 000: ειναι το χαρακτηριστικο σημειο οπου ερχονται οι διευθυντες με μια σεξι γραμματεα, οπου ο Βεγγος λεει "μανου-χου-λα" και του ανοιγουν αυτα τα παραξενα γυαλια. Η γραμματεας φαινεται πολυ μυστηρια, σαν κουκλα βιτρινας, σαν μασκαρεμενη και δεν αφηνεται να φανει καθαρα το προσωπο της. Προφανως φοραει ψευτικες βλεφαριδες και περουκα. Μαλιστα σε καποιες σκηνες μου φαινεται (ο λαιμος, το σαγονι κλπ) οτι μπορει να ειναι αντρας. Ξερουμε κατι παραπανω;
 
Φανερός πράκτωρ 000: ειναι το χαρακτηριστικο σημειο οπου ερχονται οι διευθυντες με μια σεξι γραμματεα, οπου ο Βεγγος λεει "μανου-χου-λα" και του ανοιγουν αυτα τα παραξενα γυαλια. Η γραμματεας φαινεται πολυ μυστηρια, σαν κουκλα βιτρινας, σαν μασκαρεμενη και δεν αφηνεται να φανει καθαρα το προσωπο της. Προφανως φοραει ψευτικες βλεφαριδες και περουκα. Μαλιστα σε καποιες σκηνες μου φαινεται (ο λαιμος, το σαγονι κλπ) οτι μπορει να ειναι αντρας. Ξερουμε κατι παραπανω;
Μου φαίνεται πως τα μπέρδεψες λίγο, φίλτατε Rakeesh :)

Το "μα-νού-λα" ο Βέγγος το λέει όταν βλέπει να μπαίνει στο γραφείο του Αρχιπράκτορος 627000 (Δημήτρης Νικολαΐδης) η "αλλοδαπή" ξανθιά γραμματέας και του σηκώνεται η... κεραία του :D
Η σκηνή με τα γυαλιά είναι αργότερα στην ταινία, κατά τη 2η αποστολή του στον οίκο μόδας "Η Χρυσή Βελόνα" όταν παρακολουθεί μια επίδειξη μόδας από όλα τα μοντέλα του οίκου και "ζουμάρει" στους γλουτούς ενός μοντέλου με μπικίνι :D

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς έφτασες σε τέτοιο συμπέρασμα/παρατήρηση. Ότι μπορεί να φοράει περούκα ή και ψεύτικες βλεφαρίδες οκ, αλλά το ότι "φαίνονται αντρικοί" ο λαιμός και το σαγόνι π.χ., δεν το καταλαβαίνω. Ήταν νταρντάνα και είχε "έντονο" σωματότυπο. :)
 
Συμφωνώ με το Αρμαγεδών…

Επ αφορμή του ποστ, γράφω και εγώ κάτι που παρατήρησα αυτές τις ημέρες και δεν ήξερα που θα κολλούσε καλύτερα. Εδώ μοιάζει να είναι το καταλληλότερο θέμα.

Στην αρχή της ταινίας «ο παράς και ο φουκαράς» έγχρωμη κόπια, όπου ο Χατζηχρήστος βρίσκεται στη κάμαρα του και ξυπνάει, κάποια στιγμή παίρνει μια φωτογραφία της μάνας του. Η παρατήρηση μου είναι ότι στη συγκεκριμένη φωτογραφία πρέπει να είναι η ίδια του η μητέρα!
 
Το "μα-νού-λα" ο Βέγγος το λέει όταν βλέπει να μπαίνει στο γραφείο του Αρχιπράκτορος 627000 (Δημήτρης Νικολαΐδης) η "αλλοδαπή" ξανθιά γραμματέας και του σηκώνεται η... κεραία του

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς έφτασες σε τέτοιο συμπέρασμα/παρατήρηση. Ότι μπορεί να φοράει περούκα ή και ψεύτικες βλεφαρίδες οκ, αλλά το ότι "φαίνονται αντρικοί" ο λαιμός και το σαγόνι π.χ., δεν το καταλαβαίνω. Ήταν νταρντάνα και είχε "έντονο" σωματότυπο. :)
Ουπς εχεις δικιο για την κεραια.

Τωρα, εκτος θεματος, αλλα το εχω παρατηρησει και σε καποια τρανς: ειναι καποιες συγκεκριμενες γωνίες στο προσωπο, που προδιδουν οτι το ατομο, οσο φτιαγμενο κι αν ειναι, μπορει να ειναι αντρας. Τωρα δεν ειμαι φυσιογνωμιστης/ανατομος να το περιγραψω με λογια, να πω πού ακριβώς και τί, αλλα μου χτυπαει στο ματι. Ισως αν εβλεπα καρε-καρε τη σκηνη να μπορουσα να εντοπισω αυτο που λεω, αλλα μπορει καποιος αλλος να διαφωνει. Φυσικα και υπαρχουν και γυναικες που μπορει να εχουν καπως αντρικό λαιμο/σαγόνι.
Τώρα το συγκεκριμενο μπορει να μου χτυπησε, ισως επειδη ειναι ουτως η αλλως "μυστηρια" φυσιογνωμια η συγκεκριμενη, λες και ειναι καποιο ατομο που δεν ηθελε να φανει.
 
Κατι αλλο παραξενο που παρατηρησα, και νομιζω ξερω τι σημαινει, αλλα δε θα το πω, θα το ρωτησω ως trivia:

Στον Γόη, ο Βουτσας και ο Εξαρχακος νοικιαζουν ενα καινουργιο σπιτι ωστε να υποδεχτουν την οικογενεια των κοριτσιων. Σε μια φαση αναφερεται η διευθυνση του σπιτιου. Ποια ειναι;;;
 
Πίσω
Μπλουζα