Παράξενες και τραβηγμένες διαφημίσεις.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.996
Περιηγήθηκα στο διαδίκτυο και είδα μερικές παράξενες διαφημίσεις από κονσόλες, είτε σε έντυπη μορφή είτε σαν βίντεο.

Διαφήμιση του Game Gear στην οποία υπεισέρχεται και ένας αστικός μύθος.

Προβολή συνημμένου 103888

Πολύ γνωστή διαφήμιση του Sega CD.

Sega CD Ad from 1993 - Angry Black Guy



Ωραία τα μαθηματικά αλλά...

http://www.youtube.com/watch?v=wCo_JrDNlxg
 
Η πρωτη φωτο ειναι αληθινη?Πολυ εξυπνη αλλα και προχωρημενη για την εποχη της.
 
kajwbtfe είπε:
Η πρωτη φωτο ειναι αληθινη?Πολυ εξυπνη αλλα και προχωρημενη για την εποχη της.
Ναι ειναι αληθινη και εγω ειχα παραξενευτει παρα πολυ οταν την ειδα :p

Καπου στο φορουμ την εχει ξαναποσταρει καποιος μαζι με με καποιες αλλες περιεργες αλλα δεν το βρησκω...
 
Δεν είναι ιδιαίτερα ρετρό αλλά η Ιαπωνική διαφήμιση για το Dreamcast με τον πρόεδρο της Sega ήταν αρκετά παράξενη και αστεία.

 
Μακραν η χειρότερη αυτη με το Atari jaguar.. Τι διάτανο σκέφτονταν οταν εκαναν συσκεψη για το concept της συγκεκριμενης διαφημησης? Βλεποντας τη ειναι σα να απευθύνεται σε αποβλακωμένα ζωντόβολα που πειθήνια θα πιστέψουν ολα οσα τους πλασάρουν περι 64 bit.. Για πολυ ξυλο λεμε!!
 
Η διαφημιση καλη ηταν, το μηχανημα ηταν χαλια (και συγκεκριμενα τα παιχνιδια του).
 
Ναι ρε παιδιά μια χαρά διαφήμιση κάναν στον Ιαγουάρο! Do the maths!! Και μην ξεχνάμε πως εκείνη την εποχή τα 64bit ήταν απαγορευμένη λέξη! Άλλοοοο που ο Ιαγουάρος μας βγήκε γατάκι επειδή εκεί στην Atari μας κλέψανε στο μέτρημα χαχαχα!

Να άλλη μια:

[video=youtube_share;CP649WlJToA]

 

Συνημμένα

  • Genesis-Does-Ad-Campaign-2.jpg
    Genesis-Does-Ad-Campaign-2.jpg
    82 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για δες και την εν μέρει απάντηση της Nintendo. Μπηχτή για το Game Gear στη διαφήμιση του Game Boy.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"το μόνο πραγματικά φορητό..." :p

Τουλάχιστον αυτό δεν ήταν χτύπημα κάτω απο την μέση
 
Και σε μια άλλη διαφήμιση που είναι 2 πιτσιρίκια σε μια παραλία και λένε ουάου Game Boy ξέρω γω και τα λοιπά πετάει ακόμη χειρότερη μπηχτή ότι καλύτερα να δίνουν τα λεφτά για παιχνίδια και όχι σε μπαταρίες. Όχι οτι έχει και άδικο δηλαδή...
 
Οταν πηρα το gamegear αγορασα 6 αλκαλικιες μπαταριες που τοτε ειδικα κοστιζαν αρκετα και μου ειχε κακοφανει παρα πολυ . Οταν δε τελειωσαν σε χρονο DT δεν το πιστευα... βλεπεις ειχα συνηθησει το gameboy που κραταγε για μερες... Απο τοτε μονο με μετασχηματιστη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρα οι διαφημίσεις της Ninty ήταν πιο εύστοχες και ουσιαστικές απέναντι στην ανταγωνίστρια..
 
Με αυτά και μ'αυτά μου θυμίσατε την 1η μου εμπειρία με το Game Gear όπου του είχα βάλει χρησιμοποιημένες μπαταρίες και έπαιζα και ως γνωστόν σε λίγη ώρα έσβησε. Τότε, ήμουν και λίγο ανίδεος, είδα την υποδοχή για τον μετασχηματιστή του Game Gear αλλά νόμιζα ότι βάζοντας εκεί το μετασχηματιστή θα φορτίζονταν οι μπαταρίες. Έτσι (άκουσον άκουσον) πήρα το φορτιστή από ένα επιτοίχιο σκουπάκι Black and Decker και τσακ το έχωσα στο Game Gear με τις μπαταρίες με σκοπό να φορτίσουν. Όταν μυρίστηκα μετά τη δουλεία πήγα και πήρα ένα μετασχηματιστή από το εμπόριο ο οποίος έκανε και για το Game Boy ;) .
 
Διαφήμιση του arcade stick για Mega Drive.

sega-more-you-play-with-it-harder-it-gets.jpg

Το τριχωτό χέρι όλα τα λεφτά!
 
Πίσω
Μπλουζα