Παράξενες συνήθειες άλλων οικογενειών που μας ξένιζαν

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Αντιδράσεις
119
domniki είπε:
Οι γονείς της τι έλεγαν γι'αυτό? Το θεωρούσαν κ'αυτοί φυσιολογικό?
Δεν έχω ιδέα, γιατί προφανώς δεν είχα τα κότσια να ρωτήσω... Μια φορά είχα ρωτήσει τη δική μου μητέρα γιατί γίνεται αυτό, η οποία μου απάντησε "δεν ξέρω" λακωνικά μεν, αλλά με έναν τρόπο που με έκανε να καταλάβω πως ούτε κι εκείνης της φαινόταν πολύ σόι.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
327
alkis21 είπε:
Δεν έχω ιδέα, γιατί προφανώς δεν είχα τα κότσια να ρωτήσω... Μια φορά είχα ρωτήσει τη δική μου μητέρα γιατί γίνεται αυτό, η οποία μου απάντησε "δεν ξέρω" λακωνικά μεν, αλλά με έναν τρόπο που με έκανε να καταλάβω πως ούτε κι εκείνης της φαινόταν πολύ σόι.
Τρομακτικό ακούγεται. Πού να βρίσκεται άραγε αυτή η κοπέλα τώρα και τι να κάνει?

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
714
Εμενα να πω την αληθεια δε μου φανηκε και τοσο wtf. Παροτι δεν πρεπει να ειναι αυτη η περιπτωση που λεει ο Αλκης, παιζουν περιπτωσεις οπου θειος και ανηψι ειναι σχεδον συνομηλικοι. Οσον αφορα δε τις μικρες κοινωνιες ο ενας ειναι συγγενης με τον αλλον και πολλες φορες δεν το ξερουν, ποσο μαλλον οταν καταγονται απο γιαγιαδες που ειχαν καμια δεκαρια παιδια. Ετσι θεωρειται ψιλοφυσιολογικο και ψιλοαναποφευκτο να τα εχουν ξαδελφια μεταξυ τους (για θειους-ανηψια δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης). Ειχα επισκεφτει συγγενεις μου σε ενα μικρο σχετικα νησι, και γνωρισα ενα τετοιο ζευγαρι (αν και λογω ηλικιας δεν το πηγαιναν για γαμο). Ενιοτε κανουν παιχνιδι χωρις καν να ξερουν οτι ειναι συγγενεις, και το μαθαινουν τυχαια πολυ αργοτερα.

QueenofHearts

RetroActive
Αντιδράσεις
133
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά πού έγκειται το πρόβλημα και το wtf. Δεν ήταν συγγενείς, ήταν ένας ενήλικας που έβγαζε ένα 16χρονο κορίτσι, αδερφή του φίλου του παιδιού του για ποτό. Κράζει από μακρυά ως predatory συμπεριφορά εκ μέρους του ενήλικα γιατί αν ήταν κάτι"αθώο", γιατί δεν έπαιρνε και το παιδί του μαζί. Και για ποτό μάλιστα; Μπλιαχ. Είναι ίσως κάτι που δεν καταλαβαίνετε ως άντρες, αλλά διάφοροι τέτοιοι χλέμπουρες ενήλικες σεξουαλικοποιούν από πολύ νωρίς τα κορίτσια και λειτουργούν ως αρπακτικά. Ως παιδιά μπορεί να μην είχαμε τις λέξεις να το περιγράψουμε (περίεργα, άβολα), αλλά ως ενήλικες καταλαβαίνουμε πολύ καλύτερα τέτοιες συμπεριφορές και πού το πάνε.

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
714
Ωχ! επειδη ειχα καιρο να διαβασω το OP ξεχασα τις λεπτομερειες και νομιζα οτι αναφερομασταν σε θειο/ανηψια. False memory που λεμε και στο χωριο μου. Εκτος θεματος λοιπον.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Crimson Moonlight

RetroActive
Αντιδράσεις
231
Ο δεμένος σκύλος στην αυλή που δεν τον έλυναν ποτέ, και συνήθως ήταν σκελετωμένος, άρρρωστος και άγριος. Λογικό, αφού το ζωντανό περνούσε κυριολεκτικά όλη του ζωή δεμένο σε μία αλυσία ενός μέτρου. :rant: Σφιγγόταν η καρδιά μου έτσι που τα έβλεπα. Πλέον όταν βλέπω τέτοια κατάσταση ειδοποιώ φιλοζωική ή αστυνομία.

Οι γονείς που έλεγαν ντροπιαστικές ιστορίες των τέκνων τους σε φίλους τους, που έλεγαν τα μυσικά των παιδιών τους σε τρίτους ή που αποφάσιζαν ότι η ώρα που τους επισκέπτονταν ξένοι ήταν ιδανική για να κάνουν στα παιδιά τους παρατηρήσεις του τύπου "είσαι χοντρός, χαζός, κτλ".

Μπλουζα