Παραμύθια (Σειρά Ανδρομέδα) [Εκδ. Ρέκος]

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Όμορφα παραμύθια. Η σειρά περιελάμβανε και εικονογραφημένα αφιερώματα σε ζώα, π.χ. Ζώα σπιτιού-αγρού, Ζώα θερμών χωρών , Τα ζώα της θάλασσας και αποτελούνταν από τετράστιχα που περιέγραφαν τα ζώα, με διδακτικό αλλά διασκεδαστικό για τα παιδιά τρόπο. Πόσα και πόσα τέτοια παραμύθια μας συντρόφεψαν παντού... ακόμα και στο κρεβάτι του νοσοκομείου.

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω πολλαααααααααα τετοια

Μερικα απο αυτα ειναι μεταφραση απο Ισπανικα (εκτος αν μπερδευω τις εκδοσεις)
 
Είναι πάντως απερίγραπτη εμπειρία πιστεύω κάθε φορά που βλέπω σ' αυτό το θεόσταλτο forum μια εικόνα που αυτομάτως μου ξεθάβει από τα βάθη του τάδε λοβού του εγκεφάλου μου την αντίστοιχη εικόνα που είχα αποθηκεύσει τότε...

και κάθε φορά ανατριχιάζω, βουρκώνω και σκέφτομαι: "όπως τότε... μικρό παιδάκι... γιατί να μην μπορώ να γυρίσω πίσω έστω και για 1 ώρα..."

Stakovie σ' ευχαριστώ θερμά...
 
Από τα αγαπημένα μου παιδικά βιβλία...!
 
Και όμως, μέχρι πρότινος η σειρά αυτή επανεκδίδετο! Είχα παραγγείλει προ 3 περίπου ετών κάποια παραμύθια από το διαδίκτυο (από τις εκδόσεις).
 
Αγαπημενη σειρα απο παραμυθια με ωραια εικονογραφηση και λιγη στιχομυθια..

Το αγαπημενο μου παραμυθι ηταν το νουμερο 7 απο την σειρα, ''η Χηναρού''...
 
να και η σταχτοπούτα απο την ίδια σειρά κ εκδόσεις ... τι ωραίες αναμνήσεις μου ξυπνούν κάθε φορά που διαβάζω ένα θέμα στο φόρουμ.... και πόσο χαίρομαι όταν ανακαλύπτω ότι κάτι από αυτά υπάρχει ακόμα από τα παιδικά μου χρόνια.

Προβολή συνημμένου 79955

Προβολή συνημμένου 79956

Προβολή συνημμένου 79957

IMG_3940.jpg

IMG_3941.jpg

IMG_3942.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα δύο ακόμα παραμύθια της σειράς Ανδρομέδα που δεν θυμόμουν καν ότι υπήρχαν, δυστυχώς δεν θυμάμαι και τι γράφουν καθώς δεν πρόλαβα να τα διαβάσω..... μάλλον μετά την καταγραφή παιδικών αναμνήσεων πρέπει να αρχίσω και τη μελέτη :)

Προβολή συνημμένου 81063

Προβολή συνημμένου 81064

IMG_4082.jpg

IMG_4083.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι σαν τώρα που διάβαζα τον ΘΗΣΕΑ...

attachment.php
 
Οσα παραμυθια εχετε ποσταρει τα βλεπω για πρωτη φορα.Ο Θησεας φαινεται πολυ ωραιο.

Η εικονογραφηση ειναι απο ελληνες;
 
Deathshadow είπε:
Η εικονογραφηση ειναι απο ελληνες;
Έχω την εντύπωση πως όχι. Θα κοιτάξω στο πατρικό μου που έχω το συγκεκριμένο και θα σου πω...
 
Πόσα τεύχη είχα!....Και τα έχω κρατήσει, μιας και είμαι νηπιαγωγός. Για όσους μένουν Θεσσαλονίκη πάντως είναι εύκολο να τα βρουν σε μαγαζιά και σε πολύ καλή τιμή.
 
happyhappy είπε:
Βρήκα δύο ακόμα παραμύθια της σειράς Ανδρομέδα που δεν θυμόμουν καν ότι υπήρχαν, δυστυχώς δεν θυμάμαι και τι γράφουν καθώς δεν πρόλαβα να τα διαβάσω..... μάλλον μετά την καταγραφή παιδικών αναμνήσεων πρέπει να αρχίσω και τη μελέτη :)
Προβολή συνημμένου 81063Προβολή συνημμένου 81064
"Ο κόσμος της θάλασσας"... Να ξερες τι μου θύμησες... Πέντε-έξι χρονών πρέπει να ήμουν, θυμάμαι οτι στην τελευταία σελίδα είχε τον βατραχάνθρωπο...

Ψάχνω για χαρτομάντηλα, να 'σαι καλά... :cry:
 
Για την εικονογράφηση πάντως σε αυτό που κοίταξα δεν αναφέρει συγκεκριμένα στοιχεία...
 
Σόφι είπε:
Πόσα τεύχη είχα!....Και τα έχω κρατήσει, μιας και είμαι νηπιαγωγός. Για όσους μένουν Θεσσαλονίκη πάντως είναι εύκολο να τα βρουν σε μαγαζιά και σε πολύ καλή τιμή.
Σόφι, που ακριβώς μπορούμε να τα βρούμε αυτά τα παραμυθάκια στη Θεσσαλονίκη;

Ευχαριστώ πολύ και Χρόνια Πολλά!
 
jimbo71 είπε:
Σόφι, που ακριβώς μπορούμε να τα βρούμε αυτά τα παραμυθάκια στη Θεσσαλονίκη;
Ευχαριστώ πολύ και Χρόνια Πολλά!
Φίλε Jimbo, θα κάνεις έναν κόπο και θα στείλεις ένα πμ στο μέλος, κάνοντας κλικ εδώ.

Αν αρχίσουμε και λέμε ονόματα καταστημάτων και τιμές, δεν κάνουμε τίποτα άλλο παρά καθαρή διαφήμιση = ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ δλδ!
 
Παρακαλώ πολύ , επειδή δεν είναι εφικτό να στείλουμε μνμ σε άτομα που έχουν επιλέξει να μην δέχονται μηνύματα , όποιος γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε την σειρά Ανδρομέδα από τις εκδόσεις ΡΕΚΟΣ στην Θεσσαλονίκη να μου στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fani_grgr είπε:
Παρακαλώ πολύ , επειδή δεν είναι εφικτό να στείλουμε μνμ σε άτομα που έχουν επιλέξει να μην δέχονται μηνύματα , όποιος γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε την σειρά Ανδρομέδα από τις εκδόσεις ΡΕΚΟΣ στην Θεσσαλονίκη να μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μπορείς να αφήσεις μήνυμα επισκέπτη στο προφίλ του μέλους.
 
Πίσω
Μπλουζα