Παραμύθια (Σειρά Ανδρομέδα) [Εκδ. Ρέκος]

Ναι! Υπογράφει ως Christine, ή ως Ch. Παρόλο που σε κάποια παραμύθια η τεχνοτροπία είναι διαφορετική, η υπογραφή είναι ίδια! Θεωρούσα ότι δεν κυκλοφορούν στην υπόλοιπη Ελλάδα, γιατί ο εκδοτικός οίκος βρίσκεται στο Ωραιόκαστρο, έξω από την Θεσ/νίκη. Αλλά τα βρήκα ακόμα και στην Ανδρο, που είχα πάει διακοπές φέτος!!!

Το ενδιαφέρων είναι ότι μέσα στην ίδια σειρά μερικά παραμύθια δεν είναι τόσο όμορφα σε εικονογράφηση και παραδόξως είναι αυτά που δεν έχουν την υπογραφή christine. Δεν έχουν τίποτα βασικά.. Πολύ θα ήθελα να ήξερα ποια είναι, μας έχει σημαδέψει το υποσυνείδητο με τις υπέροχες ζωγραφιές της..


IMG_20201003_235704.jpg



IMG_20201003_235917.jpgIMG_20201003_235934.jpgIMG_20201003_235947.jpg
 
Τι περίεργο! Σε ένα ταξίδι που έκανα τον Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη γνώρισα την κυρία Ρέκου. Μετά από έναν εξαντλητικό ποδαρόδρομο κάθισα σε ένα παγκάκι στην πλατεϊα Αριστοτέλους. Δίπλα μου κάθησε μια κυρία μεγάλης ηλικίας και δεν άργησε να μου συστηθεί και να μου πιάσει την κουβέντα. Ομολογώ ότι ήταν πολύ ευχάριστη κουβέντα αφου συνομιλούσα με μια ευχάριστη προσωπικότητα. Μιλήσαμε για το κέντρο της Αθήνας, αφού οι εκδόσεις Ρέκος ξεκινήσανε απο τη Θεσσαλονίκη αλλά νομιζω τέλη δεκαετίας του 70 κατεβήκανε Αθήνα στην οδό Σωκράτους. Σήμερα συνεχίζουν τις εκδόσεις τους μονο στη Θεσσαλονίκη, απ ότι μου εϊπε η γυναίκα και έχουν βιβλιοπωλεϊο καπου στο κέντρο της πόλης.
 
Έχω βάλει στο thread δύο παραμύθια που έχω σώσει.... Έχω όμως και ένα που δεν έχει έγχρωμες εικόνες.... και δεν είναι ένα παραμύθι.... Λέγεται "Ο Λεβεντόκορμος κι ο δράκος και δεκατρία εκλεκτά παραμύθια" και περιέχει αρκετά πολύ όμορφα και τελείως άγνωστα παραμύθια.... Η εικονογράφηση είναι αναμφισβήτητα αυτής της Christine.... Και μέσα στην πρώτη σελίδα του βιβλίου γράφει:

Εικονογράφηση: Χριστίνα Νικολαϊδου
Κείμενα: Νίκου Ρούτσου

Εκδόσεις: Ι. Ρέκου & Σία ( Έχει πλήρη διεύθυνση και τηλέφωνα Αθήνα και Θεσσαλονίκη).

Το βιβλίο είναι μάλλον καλή κατάσταση, αν και αρκετά ταλαιπωρημένο γιατί είναι πολύ παλιό. Αύριο θα προσπαθήσω να σκανάρω μερικές σελίδες και να σας τις ανεβάσω....
 
Έχω βάλει στο thread δύο παραμύθια που έχω σώσει.... Έχω όμως και ένα που δεν έχει έγχρωμες εικόνες.... και δεν είναι ένα παραμύθι.... Λέγεται "Ο Λεβεντόκορμος κι ο δράκος και δεκατρία εκλεκτά παραμύθια" και περιέχει αρκετά πολύ όμορφα και τελείως άγνωστα παραμύθια.... Η εικονογράφηση είναι αναμφισβήτητα αυτής της Christine.... Και μέσα στην πρώτη σελίδα του βιβλίου γράφει:

Εικονογράφηση: Χριστίνα Νικολαϊδου
Κείμενα: Νίκου Ρούτσου

Εκδόσεις: Ι. Ρέκου & Σία ( Έχει πλήρη διεύθυνση και τηλέφωνα Αθήνα και Θεσσαλονίκη).

Το βιβλίο είναι μάλλον καλή κατάσταση, αν και αρκετά ταλαιπωρημένο γιατί είναι πολύ παλιό. Αύριο θα προσπαθήσω να σκανάρω μερικές σελίδες και να σας τις ανεβάσω....
Φοβερά ενδιαφέρουσα πληροφορία ευχαριστούμε! Αναρωτιέμαι αν θα ξαναεκδοθεί η σειρά. Με με αναζήτηση στο ίντερνετ βλέπω πως η τελευταία έκδοση είναι μάλλον το 2005 και εκτός από λίγα τα περισσότερα είναι εξαντλημένα..

Τι περίεργο! Σε ένα ταξίδι που έκανα τον Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη γνώρισα την κυρία Ρέκου. Μετά από έναν εξαντλητικό ποδαρόδρομο κάθισα σε ένα παγκάκι στην πλατεϊα Αριστοτέλους. Δίπλα μου κάθησε μια κυρία μεγάλης ηλικίας και δεν άργησε να μου συστηθεί και να μου πιάσει την κουβέντα. Ομολογώ ότι ήταν πολύ ευχάριστη κουβέντα αφου συνομιλούσα με μια ευχάριστη προσωπικότητα. Μιλήσαμε για το κέντρο της Αθήνας, αφού οι εκδόσεις Ρέκος ξεκινήσανε απο τη Θεσσαλονίκη αλλά νομιζω τέλη δεκαετίας του 70 κατεβήκανε Αθήνα στην οδό Σωκράτους. Σήμερα συνεχίζουν τις εκδόσεις τους μονο στη Θεσσαλονίκη, απ ότι μου εϊπε η γυναίκα και έχουν βιβλιοπωλεϊο καπου στο κέντρο της πόλης.
Φοβερό! Πω θα την είχα τρελάνει στις ερωτήσεις.. Άραγε μπορούμε να μάθουμε πιο είναι το βιβλιοπωλείο τους? Υποθέτω, επειδή οι περισσότεροι ψάχνουμε ονλαιν, όλο κ σε κάποιο βιβλιοπωλείο -απ' αυτά που δεν έχουν ονλαιν κατάστημα- μπορεί να υπάρχει η σειρά ξεχασμένη.. το καλύτερο θα ήταν να κάνουν μια επανέκδοση βέβαια..
 
Ιδού... Φαίνεται ξεκάθαρα το όνομα της κυρίας που έκανε αυτές τις υπέροχες εικονογραφήσεις....
 

Συνημμένα

  • Εξώφυλλο0001.jpg
    Εξώφυλλο0001.jpg
    433,4 KB · Προβολές: 24
  • Εξώφυλλο0002.jpg
    Εξώφυλλο0002.jpg
    348,4 KB · Προβολές: 26
  • ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.jpg
    ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.jpg
    195,3 KB · Προβολές: 23
  • ΣΕΛΙΔΕΣ0001.jpg
    ΣΕΛΙΔΕΣ0001.jpg
    778,2 KB · Προβολές: 23
  • ΣΕΛΙΔΕΣ0002.jpg
    ΣΕΛΙΔΕΣ0002.jpg
    697,5 KB · Προβολές: 22
  • ΣΕΛΙΔΕΣ0003.jpg
    ΣΕΛΙΔΕΣ0003.jpg
    760,4 KB · Προβολές: 21
  • ΣΕΛΙΔΕΣ0004.jpg
    ΣΕΛΙΔΕΣ0004.jpg
    759,5 KB · Προβολές: 22
  • ΣΕΛΙΔΕΣ0005.jpg
    ΣΕΛΙΔΕΣ0005.jpg
    738,4 KB · Προβολές: 24
Ιδού... Φαίνεται ξεκάθαρα το όνομα της κυρίας που έκανε αυτές τις υπέροχες εικονογραφήσεις....
Υπέροχο. Είναι ξεκάθαρα δικές της!
Αν ποτέ αποφασίσετε να το σκανάρετε ολόκληρο θα το ήθελα!! ☺️
 
Υπέροχο. Είναι ξεκάθαρα δικές της!
Αν ποτέ αποφασίσετε να το σκανάρετε ολόκληρο θα το ήθελα!! ☺️

Δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να το σκανάρω ολόκληρο, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω, μπαίνει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων...
 
Τι περίεργο! Σε ένα ταξίδι που έκανα τον Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη γνώρισα την κυρία Ρέκου. Μετά από έναν εξαντλητικό ποδαρόδρομο κάθισα σε ένα παγκάκι στην πλατεϊα Αριστοτέλους. Δίπλα μου κάθησε μια κυρία μεγάλης ηλικίας και δεν άργησε να μου συστηθεί και να μου πιάσει την κουβέντα. Ομολογώ ότι ήταν πολύ ευχάριστη κουβέντα αφου συνομιλούσα με μια ευχάριστη προσωπικότητα. Μιλήσαμε για το κέντρο της Αθήνας, αφού οι εκδόσεις Ρέκος ξεκινήσανε απο τη Θεσσαλονίκη αλλά νομιζω τέλη δεκαετίας του 70 κατεβήκανε Αθήνα στην οδό Σωκράτους. Σήμερα συνεχίζουν τις εκδόσεις τους μονο στη Θεσσαλονίκη, απ ότι μου εϊπε η γυναίκα και έχουν βιβλιοπωλεϊο καπου στο κέντρο της πόλης.
Νομίζω ότι ο εκδοτικός οίκος είναι τώρα στο Ωραιόκαστρο.
Εκτός από τα παραμύθια, έχω και κλασσικά μυθιστρήματα των εκδόσεων Ρέκος, όπως Ο Ρομπέν των δασών, Οι 3 σωματοφύλακες, κ.α. Είναι σκληρόδετοι τόμοι, με ωραίο εξώφυλλο και λίγες εικόνες εσωτερικά.
 
Αυτά τα παραμύθια είναι εκδόσεις ρεκος , είναι όμως μικρά σε ποια σειρά ανήκουν;
 

Συνημμένα

  • IMG_20201103_180413.png
    IMG_20201103_180413.png
    649,5 KB · Προβολές: 14
Έχω κι εγώ αρκετά
Σταχτοπούτα
Χιονάτη
Χηναρου
Ροδούλα κ Χιονουλα
Τα δυο αδέλφια
Παπουτσωμένο γάτο
Ωραία κοιμωμένη
 
Βρηκα αυτο το βιντεο.


Μου κανει εντυπωση οτι οι εικονες ειναι σε πολυ καλυτερη ποιοτητα απο το βιβλιο που εχω εγω, οπου τα χρωματα ειναι θαμπα και συνηθως κουνημενα. Ισως αυτο το λαθος να ειχε φτιαχτει σε πιο προσφατες εκδοσεις.

Η αφηγηση της κοπελας ειναι γλυκύτατη! Ελπιζω να διαβασει και αλλα της σειρας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα