Παραμύθια απ' όλο τον κόσμο - Storybook International (1983)

babaloo

RetroN00b
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
0
Γεια σας! χαιρομαι πολυ που βρεθηκα σε αυτο το φορουμ.Εχει τοσες αναμνησεις....αχ βαχ :)

Βασικά θυμάμαι ήταν ενα κινούμενο που η εισαγωγη του αρχιζε με εναν τυπο ξανθο ντυμένο στα πρασινα(στυλ ρομπεν των δασων). Κραταγε ενα λαουτο μιλαγε καθως προχωρουσε και επειτα καθοταν πανω σε ενα κλαρι και αρχιζε να τραγουδαει και να παιζει το λαουτο....Δε θυμαμαι τιποτε αλλο. Σας θυμιζει κατι?
 
Ναι... παραμυθια απο ολο τον κοσμο.. και σε καποια φαση αλλαζε εθνικες ενδυμασιες.. βασικα στριφογυριζει ποτε ποτε στο μυαλο μου

'στα τοσα μου ταξιδια εμαθα: το καλο

παντα θριαμβευει και νικαει το κακο,

κιαν ποτε ενα δακρυ φανει στη ματια μας

στο τελοοοοος

ολα θα ναιιιιι

δικα μαααααααας...'

Δεν ξερω ομως αγγλικο τιτλο!!!
 
Rakeesh είπε:
Ναι... παραμυθια απο ολο τον κοσμο.. και σε καποια φαση αλλαζε εθνικες ενδυμασιες.. βασικα στριφογυριζει ποτε ποτε στο μυαλο μου
'στα τοσα μου ταξιδια εμαθα: το καλο

παντα θριαμβευει και νικαει το κακο,

κιαν ποτε ενα δακρυ φανει στη ματια μας

στο τελοοοοος

ολα θα ναιιιιι

δικα μαααααααας...'

Δεν ξερω ομως αγγλικο τιτλο!!!
Μπραβο μνημονικο,!! δε τα θυμομουν καθολου τα λογια.!!!!!!!! :)
 
Παραμύθια ήταν... Τέλεια παραμύθια! Και είμαι 99% σίγουρη ότι ο τίτλος ήταν "Κινέζικα παραμύθια". :animrolleyes:
 
Οχι ηταν απο ολο τον κοσμο... αλλα ηταν ενα παραμυθι που ηταν κινεζικο... ενα με ενα καραφλο βασιλια που φορουσε περουκα και ηξερε το μυστικο μονο ο μπαρμπερης του (ιδιο με το μυθο του αισωπου)

παντως εκανα ερευνα με τις λεξεις chinese bald king fable tv series με διαφορους συνδυασμους και δε βρηκα τιποτα σχετικο :(

ηταν κατι αλλες ιστοριες με ενα χαζο γιο, με εναν που εκανε το γιατρο κλπ κλπ αλλα δε θυμαμαι πολλα για να ψαξω
 
Τα κινέζικα παραμύθια είναι άλλο, υπάρχει ήδη ενότητα. Ξεκινάνε με εναν δράκο και ενα παιδακι πανω του. Οτι ηταν τελεια,ηταν!!

Αυτο rakeesh που λες το θυμάμαι σαν ταινια αλλα οχι καραφλο βασιλια,αλλα με γαϊδουρινα αυτια. Ο βασιλιας εχει γαϊδουρινα αυτια..και το φωναξε ο μπαρμπερης στο χωμα και τα λουλουδια,με τα δεντρα και τον αερα αποκάλυψαν το μυστικο.

Δυστυχως εγω περα απο την εισαγωγη δε θυμάμαι καθόλου τι ιστοριες επαιζαν.

Το βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D

λεγεται storybook international

http://www.youtube.com/watch?v=Rs3X90RLW3A

ευχαριστω για τη βοηθεια! μπορει να μην φοραει πρασινα αλλα αυτος ειναι. Τελεια παραμυθια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλα ειναι πολυ γνωστο παραμυθι με διαφορες παραλλαγες. Αυτος με τα γαιδουρινα αυτια, εκτος απο μυθο του Αισωπου, ειχε παρουσιαστει και στα Παραμυθια του Κουτιου με τις κουκλες

Στη σειρα που λεμε, ηταν κινεζικο σκηνικο, και το μυστικο ηταν οτι ο βασιλιας ηταν καραφλος

Συγχαρητηρια για την ανακαλυψη!!! :) και μη στεναχωριεσαι που στη μνημη σου ο βαρδος εμεινε με πρασινα.. :eek: η ομοιοτητα με τον Ρομπεν φταιει :D

http://www.starmaker2.com/storybookinternational/index.html
 
Μπράβο! Πώς τα κατάφερες; Και εγώ θα έβαζα στοίχημα ότι ο νεαρούλης φοράει πράσινα ρούχα!!

Τα κινέζικα παραμύθια είναι άλλο, υπάρχει ήδη ενότητα. Ξεκινάνε με εναν δράκο και ενα παιδακι πανω του.
Αυτά είναι τα "Γιαπωνέζικα Παραμύθια"... :)
 
nessie είπε:
Μπράβο! Πώς τα κατάφερες; Και εγώ θα έβαζα στοίχημα ότι ο νεαρούλης φοράει πράσινα ρούχα!!



Αυτά είναι τα "Γιαπωνέζικα Παραμύθια"... :)
εγω περα απο τα πρασινα,νομιζα οτι ηταν και ξανθος. Τελικα τα παιδκα ματια εχουν μια αλλη πραγματικοτητα.

Νομιζα οτι τα γιαπωνεζικα ειναι το ιδιο με τα κινεζικα. Αν δεις στο youtube λεει κινεζικα παραμυθια,αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι οι τιτλοι τελους απο το δρακουλι. Ισψς κανω λαθος. Ριξε μια ματια

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Γιαπωνεζικα ηταν
 
Εξαιρετική σειρά! Θυμάμαι παιζόταν κάθε Παρασκευή απόγευμα αμέσως μετά τον BUGS BUNNY. Εκεί στο χειμώνα του 1989.
 
Επιτελους βρηκα επεισοδια στο youtube!!!

http://www.youtube.com/watch?v=aDFhE4uNOWY

[edit] ολόκληρο επεισόδιο τμηματικά [edit]

δε θυμομουν καθολου πώς ηταν αυτα τα παραμυθια,τελικα μετα απο πολλα χρονια ειδα οτι πρωταγωνιστουσαν ηθοποιοι ομως καποιος αλλος ειναι ο αφηγητης των παραμυθιων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζήτηση τίτλου παιδικής σειράς

Μάλλον θα έχει αναφερθεί ξανά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι στην αναζήτηση. Την σειρά αυτή την έδειχνε αρχές 90ς, στην κρατική. Ήταν μεταγλωτισμένες παιδικές ιστορίες ( με ανθρώπους ), από όλο τον κόσμο. Θυμάμαι μια ιστορία με έναν νεαρό άραβα, που του είχαν πει να μην ανοίξει ποτέ μια πόρτα. Αυτός όμως παράκουσε και τελικά βρέθηκε σε μια απέραντη έρημο. Το τραγούδι στους τίτλους αν θυμάμαι καλά, ανέφερε διάφορες χώρες και χαρακτηριστικά ονόματα από αυτές ( πχ στην Γερμανία είναι ο Χανς κλπ ). Θυμίζει τίποτα σε κάποιον;
 
Τον θυμάμαι αυτόν τον τύπο που το μουσικό όργανο. Που να θυμόμαστε όμως και όλες τις ονομασίες. :thanx2: RIO που το θυμήθηκες.
 
Υπαρχει καποιο site με την περιληψη των 65 επεισοδιων ,θελω να βρω ενα επεισοδιο.
Το IMDB δεν εχει κατι.
 
Πίσω
Μπλουζα