Παρασκήνιο

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Παρασκήνιο (??-??), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: ??


Γειά σου φίλε DOMINION...

Την εκπομπή την θυμάμαι... Ο τίτλος ήταν αν θυμάμαι καλά "ΠΕΡΙΣΚΟΠΙΟ"... Ίσως να κάνω και λάθος...

Μάλιστα το φοβόμουν (καθότι πολύ παιδί), με αυτη τη μουσική και την εικόνα που έδειχνε σε αρνητικό, ήταν σαν τέρας..:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xε χε, φίλε Dino εσύ ασφαλώς αναφέρεσαι στην σειρά ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ που έδειχνε τον πιο spooky κινηματογραφιστή με Arriflex (ένα σηματάκι φτιαγμένο σε τρυκέζα με την φιγούρα σε αρνητική απεικόνιση) από καταβολής κινηματογραφίας και με την μουσική που πήγαινε κάπως έτσι GLIN GLIN GLON GLIN GLON GLON GLON. Ναι τρώγανε πολλά παιδάκια ήτα όταν την έβλεπαν αυτή την εκπομπή (η μάλλον τους τίτλους αρχής). Να φανταστείς ο γράφων όταν είχε πυρετό στον ύπνο του άκουγε αυτή ακριβώς την υπόκρουση.
 
Xαχαχαχα,και εγω την ακουγα τοτε :D
 
Σωστόοοος!!!! :)
 
Πω πω !

Τελικά δε φόβιζε μόνο εμένα αυτή η μουσική !

Μου προξενούσε και ένα απίστευτο άγχος ! :nervous:
 
Η μουσική που έπαιζε ήταν το "Apocalypse Des Animaux Generique" του Βαγγέλη Παπαθανασίου.Ήταν τόσο χαρακτηριστική η εισαγωγή που έχει αποτυπωθεί στην μνήμη όλων μας.:rolleyes:
 
Dominion είπε:
Kάντυ respects για την ανεύρεση του κομματιού :) είσαι θεά
Ωστόσο η εκπομπή για την οποιά ξεκίνησα το thread δεν είναι το παρασκήνιο αλλά μια άλλη (μάλλον κάτι σε Πανόραμα αν θυμάμαι καλά έφερνε)

Υ.Γ. Τώρα σχετικά με ορχηστρικά κομμάτια εφιάλτες των παιδικών μας χρόνων (τουλάχιστον σε ότι αφορά εμένα) μαζί με αυτό του Παρασκήνιου αναφέρω άλλα 2. Το ένα (χωρίς να θυμάμαι τίτλο) το είχα αναφέρει σε άλλο θρέντ μήνες παλαιότερα και παιζότανε στην τηλεοπτική διαφήμιση του Ελληνικού Ροκ Δίσκου κατά των Ναρκωτικών ''Στο Δρόμο για την Ιθάκη" - 1986 (θύμιζε κάτι από Socrates βασικά, ηλεκ. κιθάρα, ουάαα, και τύμπανα μαζί με κροταλίσματα) ενώ το 2ο παιζότανε στους τίτλους αρχής μιας εκπομπής σχετικά με τα αγροτικά μέσα δεκαετία 1980 (οι τίτλοι έδειχναν σε animation cartoon ένα αγρότη να φυτεύει κάτι σπόρους και αυτοί να γίνονται δέντρα που καλύπτουνε τα πάντα ακόμα και το τρακτέρ του) και παίζει να ήτανε Moris Jare ή Oldfield
Dominion δεν ξέρω αν είναι κάποιο από τα παρακάτω αυτό που ψάχνεις,όμως σίγουρα έχουν παίξει σε εκπομπές της ΕΡΤ (πάντα επιβλητική η μουσική του).

Vangelis - Blade Runner

 
Έχει βλέπω περάσει καιρός απ΄το αρχικό ποστ, αλλά i think it doesnt hurt να επιβεβαιώσω ΚΑΙ εγώ ότι η απάντηση ΕΙΝΑΙ το "Πανόραμα Του Αιώνα".

***

Επίσης να επιβεβαιώσω τη ΓΕΝΙΚΗ σύγχιση που πρέπει να προκαλούσε γενικά στα τότε πιτσιρίκια η έναρξη του Παρασκηνίου (...έπρεπε να πέφτει ειδικό σήμα, "Ο Βαγγέλης Παπαθανασίου βλάπτει σοβαρά την παιδική ψυχική υγεία"... :D )

Συγκεκριμένα εγώ,έτρωγα θυμάμαι μια φλασιά, και "μπέρδευα" τις ψαλμωδίες που ακούγονται, με την εμφάνιση της φιγούρας του κινηματογραφιστή, η οποία απ΄τη μια "έπεφτε σαν απ' τον ουρανό", κι από την άλλη η κάμερα "σχημάτιζε" "κάτι σαν φτερά" στην...πλάτη του, κάνοντας την φαντασία μου να δει έναν Άγγελο Κυρίου εκεί, και το όλο σκηνικό μου έκανε ως πρελούδιο της Δευτέρας Παρουσίας !

...Μιλάμε για πολύ τσιρλί-πιπί όποτε το πετύχαινα - έκλεινα τα μάτια και καμμιά φορά και τ' αυτιά μου, κι έτρεχα να κλείσω την τιβί...Πω πω ζημιά...:biglaugh:
 
διαβάζοντας το παρόν νημάτιο, αναζήτησα στο youtube και βρήκα το εξής:


, το οποίο δεν είναι τελικά αυτό της εισαγωγής του Παρασκηνίου (γιατί έχω την εντύπωση πως το Παρασκήνιο ακόμη παίζεται στην τηλεόραση; )
πού το άκουσα όμως;!!!! χίλιοι δαίμονες!!! μήπως ακούστηκε σε κάποια ελληνική σειρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήσκω. Αυτό είναι το πρώτο μου post.

Παραθέτω το σχόλιο του Dominion "....το 2ο παιζότανε στους τίτλους αρχής μιας εκπομπής σχετικά με τα αγροτικά μέσα δεκαετία 1980 (οι τίτλοι έδειχναν σε animation cartoon ένα αγρότη να φυτεύει κάτι σπόρους και αυτοί να γίνονται δέντρα που καλύπτουνε τα πάντα ακόμα και το τρακτέρ του) και παίζει να ήτανε Moris Jare ή Oldfield"

Ρε παιδιά...αυτό το μουσικό θέμα με έχει στοιχειώσει. Μήπως τελικά κανείς μπόρεσε να το βρει; Dominion; μήπως τελικά έμαθες;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Παίδες γεια και χαρά κι απο μένα και μπράβο για το όλο αναμνήσεις φόρουμ σας!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η εκπομπή Παρασκήνιο-πέρα απ τη μουσική στους τίτλους, του Παπαθανασίου, που και μένα σαν πιτσιρικά με τρόμαζε-έχει δείξει εξαιρετικά ντοκιμαντέρ στην ελληνική τηλεοραση με πολύ μεγάλη ποικιλία θεμάτων: εκπομπές αφιερώματα σε μεγάλους επιστήμονες και φιλόσοφους (Καραθεοδωρή, Καστοριάδης), σε γνωστούς και μη, Έλληνες καλλιτέχνες (Αναγνωστάκης, Χατζηδάκις, αλλά και Π. Ξένος, Εμπειρίκος), φοβερά ντοκιμαντερ για την Ελλάδα του 20ου αιώνα...μέχρι ντοκιμαντέρ για το ελληνικά κόμιξ ή πιο πρόσφατα τα ελληνικά μπλογκς έχει δείξει. Και φυσικά το κάθε Παρασκήνιο που δημιουργείται απ την ομάδα Cinetic απ'τα 70s υπάρχει και παίζεται μέχρι σήμερα και εύχομαι να συνεχίσει για πολλά χρόνια ακόμα να καταγράφει και να μας δείχνει την παλιά αλλά και σύγχρονη ελληνική "πραγματικότητα".

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον η ΕΡΤ μέσω της ραδιοτηλεόρασης να έδινε κάποια επεισόδια αυτής της εκπομπής, για όλα δεν νομίζω ότι γίνεται γιατί πρέπει να ναι εκατοντάδες...
 
Ευτυχώς που ήταν γυρισμενο σε φιλμ, γιατί αλλιώς....
 
Ringo,μόλις πριν από λίγες ώρες έθεσα το ίδιο ερώτημα σε άλλη ενότητα του forum.Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ υπέθεσα πως η μουσική ανήκει στον Jean Michel Jarre.Αν έχεις βρει κάποια απάντηση,θα ήθελα να με ενημερώσεις,ήταν φοβερό κομμάτι...
 
ringo είπε:
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήσκω. Αυτό είναι το πρώτο μου post.Παραθέτω το σχόλιο του Dominion "....το 2ο παιζότανε στους τίτλους αρχής μιας εκπομπής σχετικά με τα αγροτικά μέσα δεκαετία 1980 (οι τίτλοι έδειχναν σε animation cartoon ένα αγρότη να φυτεύει κάτι σπόρους και αυτοί να γίνονται δέντρα που καλύπτουνε τα πάντα ακόμα και το τρακτέρ του) και παίζει να ήτανε Moris Jare ή Oldfield"

Ρε παιδιά...αυτό το μουσικό θέμα με έχει στοιχειώσει. Μήπως τελικά κανείς μπόρεσε να το βρει; Dominion; μήπως τελικά έμαθες;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Έχω την εντύπωση ότι ψάχνουμε το ίδιο! Είναι ένα δέντρο που κάποιος φύτευε κάποιον σπόρο κι αυτό μεγάλωνε συνεχώς ή κάτι τέτοιο. Θυμάται, πραγματικά, κανείς το μουσικό θέμα της εκπομπής αυτής και για το ποια εκπομπή πρόκειται;
 
mch63 είπε:
Ringo,μόλις πριν από λίγες ώρες έθεσα το ίδιο ερώτημα σε άλλη ενότητα του forum.Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ υπέθεσα πως η μουσική ανήκει στον Jean Michel Jarre.Αν έχεις βρει κάποια απάντηση,θα ήθελα να με ενημερώσεις,ήταν φοβερό κομμάτι...
Καλημέρα mch63. Η αλήθεια είναι οτι έχω πολύ καιρό να επισκεφτώ το forum. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη ποιός είναι ο εμπνευστής και δημιουργός αυτού του υπέροχου κομματιού

Mandrake είπε:
Έχω την εντύπωση ότι ψάχνουμε το ίδιο! Είναι ένα δέντρο που κάποιος φύτευε κάποιον σπόρο κι αυτό μεγάλωνε συνεχώς ή κάτι τέτοιο. Θυμάται, πραγματικά, κανείς το μουσικό θέμα της εκπομπής αυτής και για το ποια εκπομπή πρόκειται;
Καλημέρα Mandrake. Ψάχνουμε το ίδιο ακριβώς κομάτι. Το ψάχνουμε..αλλά δεν το βρίσκουμε, χεχεχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε... Και ποιός άραγε πιτσιρικάς δεν φοβόταν όταν έβλεπε την εισαγωγή του Παρασκηνίου;;; Πολύ προχωρημένη εισαγωγή για τα τότε δεδομένα...
 
Πάντα Φοβόμασταν και με αυτό και με το Μουσικόραμα (αλλά με το Παρασκήνιο κυρίως)
 
ο καμεραμαν εφιάλτης των παιδικών μας χρόνων στην κανονική έκδοση (μη αρνητικό δηλαδή) :)
 
Πίσω
Μπλουζα