Παρουσίαση κιτ Laser Upgrade for Amiga Mice

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Θα ρίξουμε μια ματια σε μια απλη αλλα εξαιρετικά εξυπνη ιδεα, αυτη του κιτ Laser Upgrade for Amiga Mice, που κατασκευάζεται απο την εταιρια Deikoo και διατίθεται αποκλειστικά απο την ισπανική εταιρία Amigastore.eu. Οπως λεει το ονομα πρόκειται για ενα κιτ που μας επιτρεπει να μετατρέψουμε το κλασσικο tank mouse μας απο μηχανικό σε οπτικό.

Στο δεμα εχουμε ενα αντιστατικό φάκελο με τα περιεχόμενα του κιτ, σύντομες οδηγίες συναρμολόγησης και μια carte postale που μας ευχαριστούν για την κατανόηση μας λόγω των πολλαπλών καθυστερήσεων απο την στιγμή που το ειχαμε παραγγείλει (πανε κατι μήνες).

2017-08-03-00h08m31.JPG

Τα περιεχομενα του αντιστατικου φακελου. Η πλακετα που θα αντικαταστήσει την υπαρχουσα, το διαφανο κάλυμμα του αισθητήρα, το καπακι που κραταει το κάλυμμα στην θεση του και δυο αποστάτες.

2017-08-03-00h12m12.JPG

Η πλακέτα οψη και ανάποδη.

2017-08-03-00h12m27.JPG

2017-08-03-00h14m10.JPG

Το συντομο αλλα πληρες manual συναρμολόγησης.

2017-08-03-00h09m27.JPG

Το θυμα μας, ενα all time classic ποντικι και για πολλούς εδώ πιθανότατα το πρώτο ποντίκι που είδαν και χρησιμοποίησαν ποτέ.

2017-08-03-00h10m36.JPG

2017-08-03-00h10m52.JPG

Αφαιρούμε το κάλυμμα της μπαλας και την μπαλα. Δυο βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο. Αφαιρουμε προσεκτικα το βυσμα απο την πλακετα και κοβουμε την μια ξεχωριστη γειωση. Αλλες δυο βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρέσουμε την παλια πλακετα απο το σωμα του ποντικιου.

Τοποθετουμε το νεο κάλυμμα στην θεση του καλύμματος της μπάλας. Θελει λιγο ζορι για να μπει στην θεση του. Τοποθετούμε το διαφανο καλυμμα στον σενσορα και παντρευουμε την νεα πλακετα με το σωμα του ποντικιου. Εδω θελει λιγο υπομονη μεχρι να κατσουν ολα σωστα. Χρησιμοποιουμε τους δυο αποστατες και τις αρχικες βιδες του ποντικιου. Συνδεουμε το βυσμα και βιδωνουμε το πανω μερος του ποντικιου στην θεση του. Και εδω θα χρειαστει λιγος πειραματισμός ετσι ωστε να κάτσουν τα πληκτρα του ποντικιου στην σωστή θέση.

Η ολη διαδικασια δεν διαρκει πανω απο 10 λεπτα. Περιττό να πω οτι ξεχασα να βγάλω φωτογραφίες! Να μια απο τον πάτο του ποντικιού μετα την επέμβαση.

2017-08-03-00h46m33.JPG

Συνδέουμε το νεο και ανανεωμένο mouse με την amiga μας και ειμαστε ετοιμοι για rock'n'roll! Η εμπειρια του ποντικιου τοσο σαν φυσικη αισθηση οσο και σαν λειτουργικότητα ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτη του κλασσικου ποντικιου. Ουτε οταν ηταν καινουριο δεν ηταν τοσο καλο, ποσο μαλλον 30 χρονια και ενα εκατομμύριο χιλιόμετρα αργοτερα! Είπα κάλο; Εννοούσα χειρουργικό εργαλείο! Ελαφρύ και ακριβές, αν ήταν και εργονομικο λιγο θα διέφερε απο οποιοδήποτε καλό σύγχρονο ποντικι.

2017-08-03-00h46m09.JPG

Μερικες φωτογραφίες απο την χρήση. Workbench.

2017-08-03-00h46m54.JPG

Leisure suit Larry in the land of lounge lizards.

2017-08-03-00h53m41.JPG

2017-08-03-00h54m13.JPG

Συντομα θα υπαρξουν εκδοσεις του κιτ για τα ποντικια των 600 και 1200.

Μερικες φορες οι πιο απλες ιδεες ειναι και οι καλυτερες. Βεβαιως επειδη κατι ειναι απλο στην σύλληψη, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απλο και στην υλοποίηση. Ειναι εμφανες οτι εχει πεσει πολυ σκεψη και εχει γινει πολυ δουλεια για το συγκεκριμένο κιτ. Προσφέροντας καποιες μοντερνες ευκολιες ενω παράλληλα διατηρώντας το κλασσικό στυλ και λειτουργικοτητα, νομιζω οτι ειναι η χρυση τομη στο στην αναβάθμιση του retrohardware μας. Must have για ολους τους αμιγκοβιους και απανταχού οπαδούς των τανκς!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ εντυπωσιακο. Εχεις προσεξει, η εχεις διαβασει τιποτα για ασυμβατοτητες και λοιπα προβληματα σε παιχνιδια;
 
Δεν εχω πετυχει τιποτα σχετικα με προβληματα συμβατοτητας.
 
Ευτυχώς που υπάρχει και κάποιος εδώ να μας ανοίγει τα μάτια που και που! Εχω 3 τανκ ποντίκια, το ένα σίγουρα θα το μετατρέψω σε οπτικαλ και θα είναι αυτό που θα χρησιμοποιώ. Τα αλλα 2 θα μείνουν βιτρίνα (για να μπορώ να αποδείξω στα εγγόνια μου, ότι οπτικαλ δεν υπηρξε ποτε, όλα ηταν με μπιλια :D ).

Πάντως, δε μου πολυαρέσει η ιδέα του ελαφρύτερου, δηλαδή ισως μου κακοφανεί που θα είναι τόσο ελαφρύ. Ηταν όντως το πρώτο ποντίκι γενικώς που είδα ποτέ μου, στον 6ο όροφο του Μινιόν το 1987 με ένα μάτσο νταγλαράδες γύρω από μια Α500 και έναν τους να παίζει defender of the crown. Το χρησιμοποίησα πρώτη φορά σε Α500 ενός φίλου το 1989 και το έκανα δικό μου το 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα