Παρουσίαση ACA500

Άλλαξα τον controller του πληκτρολογίου και απ' ότι φαίνεται λειτουργεί μια χαρά τώρα.

Η Amiga συνεχίζει να κρεμάει πάνω απο τα 21 MHz.

Επόμενο βήμα είναι να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό.

Μετράω 4.89V πανω στην ACA.

Σκέφτομαι ένα switching 12v PSU στα 5Α και το picoATX.

Θα μπορούσα να πάω κατευθείαν σε ένα ATX και να το μονταρω για την Αmiga αλλά προτιμώ να χρησιμοποιήσω το original κουτί και να τα χώσω όλα εκεί μεσα.

Επίσης ανεμιστήρες=μπλιάξ!

Μια που την ξεβίδωσα να φτιάξω το πληκτρολόγιο, είπα να αντικαταστήσω και την denise με μια super.

Όχι οτι ήταν απαραίτητο αλλά why not?!
 
Αποφάσισα να χτυπήσω κι εγώ μια aca500plus. Μου ήρθε μειλ ότι πρόκειται να κατασκευαστεί Vampire 500 V2 για μένα, αλλά το ακύρωσα. Πρώτον γιατί αν τελικά την αγόραζα, θα έπρεπε να περιμένω κι άλλο γιατί θα την άλλαζα με την V4, άρα μιλάμε για 400 ευρώ και δευτερον, δεν πρόκειται ποτέ να θέλω να βάλω realtime video και mp3 να παίζουν από την...Α500; Και τρίτον, οκ είναι πολλά τα χρήματα. Μου φαίνεται υπερβολικό. Οπότε θα πάω για τη νορμάλ λύση (που τελικά κάνει παπάδες) και το μονο εξτρα που θα χρειαστώ είναι το κουτάκι της για να μην είναι χύμα συνδεδεμένη στο πλάι. Θα είναι το πρώτο περιφερειακό για κάποιο ρετρό σύστημά μου από το Φλεβάρη του 2010 (τότε ήταν ενας strongarm@200mhz για το risc PC) :D .

EDIT: Εντωμεταξύ είδα ότι η Phase5 θα ξαναβγάλει blizzard PPC για 1200, στο χιλιάρικο και βάλε! Ημαρτον!
 
Ποσο σου πηγε Ρηγανη?
 
Δεν την αγόρασα ακόμα, ΘΑ την αγοράσω μολις αλλάξει ο μήνας. Με τα ΜΤΦ και το φόρο του Paypal (που δεν τον έχεις αν πληρώσεις με έμβασμα), πάει στα 146 ευρώ, κι αν βαλεις και ενα 30άρι για το πλαινό κουτί για να μην την έχεις χύμα, πάει στα 176. Ντάξει δεν είναι και πολύ λίγα αλλά δεν είναι και πάρα πολλά σε σχέση με αυτά που σκεφτόμουν να δώσω. Αν σκεφτούμε ότι είναι ενα hardware πολύ ευέλικτο που μπορείς να το παραμετροποιήσεις στα γούστα σου (δεν είναι κάτι που κάνει μία δουλειά και τέρμα), πιστεύω ότι τελικά αξίζει. Και η Vampire σίγουρα θα άξιζε αφου μπορείς να φορτώσεις διάφορα cores, όμως μετά ισχύει αυτό που εγραψα λίγο πιο πάνω, ότι βάζεις ψεκασμό και ABS σε κλασσικό αυτοκίνητο του 40. Χάνει την αρχική του αίγλη. Μια Α1200 μπορεί να αξίζει να της πετάξεις τα μάτια έξω, μια Α500 που είναι σαν την γιαγιά μου, μεγάλη χοντρή και στριφνή (και γκρίζα και κάπως κιτρινιαζμένη), καλύτερα να δουλεύει όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αρχική της μορφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νίκο δεν διαφωνώ με αυτά που έχεις γράψει. Σχετικά με την 1200 αξίζει να δώσεις έναν σκασμό λεφτά απλά για το γούστο, αν είναι κάποιος τόσο πορωμένος πια. Γιατί πρακτικά και με μια blizzard 030 και το whdload τρέχει μια χαρά και οι εφαρμογές πάνε σφαίρα. Τώρα αν το πιάσουμε από τα άκρα, στο lightwave μπορεί να θέλει 24 ώρες + με τον 030 για να κάνει rendering ένα 3d, με την vampire μπορεί να θέλει 2 ώρες δεν λεω, αλλά ποιός θα κάτσει να το κάνει αυτό σήμερα σε μια Amiga και για ποιό λόγο; Τόσα λεφτά για να τρέξει μια Amiga το os4x, ένα τσουβάλι λεφτά για να κάνει κανείς ότι κάνει ένα pc των 50 ευρώ. Αmiga είναι αυτή όμως. πως να το κάνουμε;

Όσο αφορά την phase 5 και τους ppc που θα βγάλει, αφού βλέπουν πως υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν απλόχερα χιλιάρικα ευρώ για ένα hardware που έχει ξεπεραστεί προ πολλού, γιατί όχι. Τουλάχιστο με τις τιμές που είδα, αν κάποιος θέλει να αγοράσει μια ppc, τότε καλύτερα να πάρει τα καινούργια της phase 5 αφού οι μεταχειρισμένες παίζουν στις ίδιες και υψηλότερες τιμές ακόμη.
 
Πώς με νιώθεις!! Οντως θα κάτσουν κάποιοι να κάνουν ενα rendering, γιατί; Γιατί έτσι! Γιατί με μία Vampire θα γίνεται. Αλλα αυτοί είναι λίγοι. Εγώ ποτέ δεν είχα κάνει βαριά σοβαρή δουλειά στο αμιγκάκι (μικρός μονο Α500 είχα). Ουσιαστικά ο μόνος λόγος που χρειάζεται κανείς εναν accelerator σε Α500 είναι για να μπορεί να τρέχει whdload ή και κανά παιχνίδι ή πρόγραμμα από σκληρό δίσκο όχι δισκέτα. Είμαι άνθρωπος που θαμπώνομαι εύκολα, όμως ευτυχώς στην τρυφερή ηλικία των 23 χρόνων μου απορρίπτω ακόμα πιο εύκολα, το σκέφτομαι διπλά και τριπλά. Λέω για την Vampire "γουάου φοβερό" και από την άλλη "γιατί, θα τα κάνω όλα αυτά;"

Βέβαια, βέβαια λέγω, ετοιμάζεται ειδικό hardware κάρτας δικτύου και usb που θα κουμπώνει πάνω στον aca500plus, και... τελοσπάντων...αφτά.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
στην τρυφερή ηλικία των 23 χρόνων μου απορρίπτω ακόμα πιο εύκολα, το σκέφτομαι

Καταραμένη κρίση (> μετανάστευση) .

Άρης calling ?

(1 αντίστοιχος Αρειανός χρόνος αντιστοιχεί σε 687 γήινες μέρες).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα