Παρουσίαση Amiga ATX power adapter

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.409
Ενα βασικο προβλημα με τους retro υπολογιστες μας ειναι αυτο της τροφοδοσιας ρευματος. Συχνα τα τροφοδοτικα χανονται στο περασμα του χρονου και ειναι δυσκολο να αντικατασταθουν. Ακομα και οταν τα εχουμε, η χαμηλη ποιοτητα υλικων, κακοτεχνιες και ξεπερασμενες σχεδιασεις, συνδιασμενες με το βαρος των δεκαετιων, κανουν την χρηση τους απο προβληματικη εως επικινδυνη. Ετσι ειναι λοιπον της μοδας να αντικαθιστουμε τα αρχαϊκά τροφοδοτικα μας με νεωτερες λυσεις, οικονομικες, ποιοτικοτερες και με πολλα περιθωρια επεκτασης.

Στον χωρο της Amiga εχουν υπαρξει ανα τα χρονια πολλα τροφοδοτικα, απο ικανοποιητικα εως αθλια. Την σημερον ημερα ομως που εχουμε αυξημενες απαιτησεις απο τους υπολογιστες μας (λογω ολων των extra περιφερειακών που κανουν ευκολη την ζωη μας) ολοενα και περισσότεροι στρέφονται σε εναλλακτικές λυσεις για περισσότερο και καλυτερης ποιοτητας ρευμα. Η εναλλακτική ειναι συνηθως να χρησιμοποιησουμε ενα ATX τροφοδοτικο απο PC με καποιου ειδους adapter ή πατεντα για να παρουμε τις τασεις που χρειαζεται η Amiga μας.

Εναν τετοιο adapter θα παρουσιασω εδω, πιθανοτατα το καλυτερο εξάρτημα για αυτη την δουλεια. Σχεδιασμένο και κατασκευασμένο απο την γνωστη προσωπικότητα του Amiga homebrew hardware Ian Stedman, ειναι ο PicoPSU adapter κατάλληλος κυριως για Amiga 500, 600 και 1200. Ας μην μας μπερδεύει το ονομα του, αν και εχει σχεδιαστει λαμβάνοντας υποψη τις διαστασεις των μινι ATX τροφοδοτικων picopsu, μπορει να λειτουργήσει εξισου καλα με οποιοδήποτε ΑΤΧ τροφοδοτικο εχουμε.

Μερικες φωτογραφιες. Πανω στον adapter συνανταμε το ATX 20 pin βυσμα οπου συνδεεται το τροφοδοτικο, 4 πολους για να συνδεσουμε το καλώδιο ρευματος που καταληγει στην Amiga, ενα jumper που επιλεγει μεταξυ διακοπτη on/off στιγμιαίου (σαν αυτους σε ολα τα συγχρονα PC) ή single throw και ενα 2 pin header για να συνδεσουμε τον εν λογω διακοπτη. Τελος στην πλακετα υπαρχει προβλεψη για τροφοδότηση CDTV, αλλα αυτο το κανει καλυτερα ο ειδικος adapter για CDTV του ιδιου κατασκευαστη.

2014-08-17-19h45m49.JPG
large.image_99733.jpg.9f4f2805cbfb37566714f0e0bb443af3.jpg


Το επομενο πραγμα που θα χρειαστουμε ειναι ενα καλωδιο με βυσμα τροφοδοσιας για Amiga 500, 600 ή 1200. Αυτο μπορουμε να το παρουμε απο ενα υπαρχον τροφοδοτικο amiga ή απο το ebay και αλλα παρομοια μερη.

2014-08-17-19h45m13.JPG
large.image_99732.jpg.b05064ea3170f77c72a3114288c5a3a0.jpg


Με το πολυμετρο μας βρισκουμε πιο συρμα αντιστοιχει σε πιο pin του βυσματος και συνδεουμε τα συρματα συμφωνα με τον οδηγο που μας προσφερει ο ιδιος ο κατασκευαστης του adapter στο site του.

2014-08-17-20h11m43.JPG

Τελος συνδεουμε εναν διακοπτη και το τροφοδοτικο μας (στην συγκεκριμενη περιπτωση ενα picopsu).

2014-09-01-19h01m51.JPG

Παταμε το κουμπι και η Amiga μας ζωντανευει!

2014-09-01-19h02m08.JPG

Χρησιμοποιώντας τον adapter αυτο, ειδικα σε συνδιασμο με ενα picopsu μπορουμε να κανουμε πολλες πατεντες. Καποιοι τον βαζουν μεσα σε πλαστικο κουτi, αλλοι τον τοποθετούν εσωτερικα της Amiga τους. Κανεις μπορει να εκμεταλλευτεί τις επιπλεον τροφοδοσίες του picopsu και την αυξημενη ισχυ του και να τροφοδοτησει παραπανω απο μια συσκευες ταυτόχρονα (πχ να τροφοδοτήσει κανεις την Amiga 500 μαζι με το GVP A530 απο το ιδιο τροφοδοτικο!). Οι συνδιασμοι ειναι πολλοι και μονο οριο η φαντασια μας!

Για να ολοκληρωσω, προσωπικα πιστευω οτι το picopsu adapter ειναι ενα εξαιρετικο εξαρτημα που δεν πρεπει να λειπει απο το πλευρο καθε amiga 500,600 ή 1200. Must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλη η παρουσιαση,αλλα οπως το βλεπω ειναι ενα παθητικο εξαρτημα ή κανω λαθος?Δηλαδη ειναι κατι που μπορουμε να κανουμε ευκολα και μονοι μας,ετσι δεν ειναι?
 
Στην κατω μερια της πλακετας εχει ενα 74HC74 (θα υποθεσω για να υλοποιει την υποστηριξη του single throw διακοπτη), οποτε οχι δεν ειναι παθητικο εξαρτημα.

Οντως δεν ειναι κατι εξεζητημενο, αλλα ειναι καλοσχεδιασμενο και καλοφτιαγμενο και οχι ιδιαιτερα ακριβο, οποτε γιατι οχι;
 
freaktmp είπε:
Στην κατω μερια της πλακετας εχει ενα 74HC74 (θα υποθεσω για να υλοποιει την υποστηριξη του single throw διακοπτη), οποτε οχι δεν ειναι παθητικο εξαρτημα.
Οντως δεν ειναι κατι εξεζητημενο, αλλα ειναι καλοσχεδιασμενο και καλοφτιαγμενο και οχι ιδιαιτερα ακριβο, οποτε γιατι οχι;
Ok! :thumbup:
 
Ωραίος! Εχω κάνει κι εγώ μία τέτοια μόντα και εχω χώσει το όλο κύκλωμα στο τροφοδοτικό-τούβλο της Α1200 μου, αλλα εννοείται παίζει και με την Α500.
 
Rygar είπε:
Ωραίος! Εχω κάνει κι εγώ μία τέτοια μόντα και εχω χώσει το όλο κύκλωμα στο τροφοδοτικό-τούβλο της Α1200 μου, αλλα εννοείται παίζει και με την Α500.
Σίγουρα θα κάνεις δουλειά με τροφοδοτικό από κανένα ibm thinkcenter desktop..
 
Πίσω
Μπλουζα