Παρουσίαση desoldering iron με χειροκίνητη αντλία κενού.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Προσφατα αγορασα για λιγα ευρω ενα desoldering iron (ξεκολλητηρι; ) 30w με ενσωματωμένη χειροκινητη αντλια κενου.

2017-02-03-19h47m05.JPG

Μεσα στην συσκευασια υπαρχει εκτος απο το ιδιο το desoldering iron μια δευτερη μυτη μικροτερη απο την πρωτη και ενα σιδερακι για τον καθαρισμο. Επειδη εχει πριζα αγγλικη θα χρειαστει κανεις εναν μετατροπεα για να το χρησιμοποιησει.

2017-02-03-19h48m27.JPG

Το θυμα μας ενα παλιο motherboard με σκασμενους πυκνωτες που βρηκα στο junk pile στην εργασια μου.

2017-02-03-19h48m42.JPG

Σαν desoldering iron δεν ειναι οτι χειροτερο, ζεσταινει σχετικα γρηγορα και λιωνει το καλαι. Σαν αντλια κενου δεν ειναι και οτι καλυτερο, αλλα γενικα ρουφαει. Δεν ειναι ιδιαιτερα ευχρηστο, αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο απο τον κλασσικο συνδιασμο κολλητηρι και ξεχωριστη αντλια κενου. Εχω δει μαστορια να τα χρησιμοποιουν, αλλα εγω τουλαχιστον δεν τα καταφερα ποτε. Με αυτο εδω ομως το εργαλειο τα πηγα καπως καλυτερα. Σιγουρα ομως δεν δεν συγκρινεται με desoldering gun ή ακομα και desoldering wick. Σε αυτα τα πραγματα ως συνηθως YMMV!

2017-02-03-20h16m49.JPG

Αφου ολοκληρωσουμε την εργασια μας, καθαριζουμε την μυτη και αφαιρουμε την αντλια για να βγαλουμε απο μεσα οτι εχει ρουφηξει.

2017-02-04-23h32m21.JPG

Ως συνηθως, οτι πληρωνει κανεις παιρνει, αλλα για τα λιγα ευρω που κοστιζει μπορει κανεις να το βαλει στην κατηγορια "γιατι οχι;".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα