Παρουσίαση EZ Flash IV

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.393
Αντιδράσεις
9.609
Ακολουθώντας το θεμα του να επισκέπτομαι ξεπερασμένα flash cart, ηρθε η ωρα να ριξω μια ματια στο κλασσικό EZ Flash IV

To EZ Flash IV ειναι ενα flash cart για Gameboy Advance και Advance SP, καθως και DS, οπου επιτρέπει να παιζει Gameboy παιχνιδια.

Το EZ Flash IV δεχεται τις λιγότερο δημοφιλείς miniSD καρτες με χωρητικότητα εως 2gb. H καρτα πρεπει να ειναι φορμαρισμένη σε FAT.

Αν και πλησιαζει σχεδον τα δεκα χρονια υπαρξης, υπαρχει ακομα η εταιρια που το κατασκευάζει και το υποστηρίζει. Στο website της μπορει να βρει κανεις τις πιο πρόσφατες εκδοσεις firmware και programmer για τις rom. Περα απο αυτα, υπαρχει μια ενεργη κοινοτητα που συχνα κυκλοφορει mods για το interface και patches για τα ουκ ολιγα bugs που παρουσιάζονται.

Η συσκευασία που το ειχα παρει οταν το ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια ειναι ενα υψηλης ποιότητας κουτι απο χαρτονι με μαγνητικό κλείσιμο.

2014-12-24-19h51m27.JPG

Εσωτερικα, βρισκει κανεις εκτος απο το flashcart και εναν usb SD adapter με ενα καλωδιο επεκτασης usb. Περιεργως ο adapter ειναι για πληρες μεγεθους καρτες SD και οχι για τις σπανιοτερες miniSD.

2014-12-24-19h52m04.JPG

Το ιδιο το flashcart ειναι καλυμμένο σε ενα κέλυφος απο ημιδιαφανές πλαστικό. Εσωτερικα μπορει κανεις να διακρίνει μια μπαταρια για τα saves. Δυστυχως ο μηχανισμος της miniSD εισοδου δεν υποστηρίζει eject με πιεση της καρτας, οποτε ειναι a pain in the ass να αφαιρέσει κανεις την καρτα του απο flashcart.

2014-12-24-19h50m35.JPG

2014-12-24-19h50m57.JPG

Πριν προχωρήσουμε στο ψητο καλο ειναι να κανουμε ενα firmware update. Σε μια αδεια καρτα γραφουμε το bin αρχειο του update, βαζουμε την καρτα στο flashcart μας, το τοποθετουμε στο gameboy μας και το αναβουμε κρατωντας πατημενο το δεξιο shoulder button.

2014-12-24-18h55m58.JPG

Για να προστεθουν roms στο flashcart μας πρεπει δυστυχως να υποστουν μια μετατροπη για να παιξουν. Για να γινει αυτο πρεπει να χρησιμοποιησουμε τον programmer που κατεβαζουμε απο το site. Οπως συμβαινει κλασσικα με τετοια προγραμματα, ειναι αθλιας ποιοτητας και εχει σοβαρα προβληματα να λειτουργησει σωστα αν δεν γνωριζει κανεις κινεζικα. Στην δικη μου περιπτωση μαλιστα αρνείτο πεισματικα να δειξει αγγλικα, μεχρι που αναγκαστικα να μετονομάσω το language file των αγγλικων με το ονομα του κινεζικου αρχειου!

fetch.jpg

Απο κει και περα εχουμε ενα βασικο interface με 3 κουμπια. Ξεκιναμε πατωντας config. Εδω επιλεγουμε το drive letter της miniSD καρτας μας και καποια αλλα βασικα πραγματα. Αφου το κανουμε αυτο παταμε το open για να διαλεξουμε ποια rom θελουμε να προσθεσουμε. Ευτυχως εδω μπορουμε να επιλεξουμε και ζιπαρισμενες roms, οποτε δεν χρειαζεται να κανουμε το επιπλεον βημα της αποσυμπιεσης. Αφου διαλεξουμε την rom, παταμε το send για να γινει η μεταφορα στην miniSD καρτα μας.

large.image_108411.jpg.32c0ca59a776d0324a232c385bf6b120.jpg


Αφου ολοκληρώσουμε την διαδικασια αυτη πλεον μπαινουμε στο ψητο της υποθεσης! Με το που αναβει το gameboy, μας οδηγει στο βασικο interface του flashcart. Εδω εκτος απο το επιλογέα παιχνιδιου εχουμε την δυνατοτητα να διαβασουμε txt αρχεια, να παιξουμε minesweeper και να δουμε ενα πολυ βασικο help file.

2014-12-24-19h32m41.JPG

2014-12-24-19h50m05.JPG

2014-12-24-19h48m12.JPG

O επιλογεας παιχνιδιων μας δειχνει μια λιστα με οσα παιχνιδια εχουμε προσθεσει στην miniSD καρτα. Αφου επιλεξουμε ενα παιχνιδια αυτο φορτωνει και ξεκιναει

2014-12-24-19h38m49.JPG

Super Mario Bros 3

2014-12-24-19h40m59.JPG

2014-12-24-19h41m39.JPG

Σε οσα παιχνιδια δοκιμασα τα saves φαινεται να λειτουργουν κανονικα, αλλα αυτο σιγουρα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν προβληματα και ασυμβατοτητες.

Αφου σωσει κανεις μεσα απο το interface του παιχνιδιου και κλεισει το gameboy, την επομενη φορα το interface μας ενημερωνει για το save που βρεθηκε και μας δινει την δυνατοτητα να το αποθηκευσουμε στην miniSD καρτα.

Το flashcart υποστηριζει την δυνατοτητα in game reset, αλλα εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει. Δεν το εψαξα περισσοτερο.

Οταν πρωτοκυκλοφόρησε το EZ Flash IV ηταν σιγουρα ενα επιτευγμα, αλλα σχεδον 10 χρονια μετα τα πραγματα εχουν αλλαξει τελειως και οι απαιτησεις μας ειναι πολυ ανεβασμενες. Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κατι αλλο στην αγορα που να προσεγγιζει την λειτουργικοτητα του, αλλα εγω θα προτεινα στους φιλους να κανουν λιγο υπομονη, καθως ο ουκρανος μαγος των flashcarts Krikzz ανακοινωσε οτι εργαζεται πανω σε ενα flashcart για το Gameboy Advance που δεν θα εχει κανενα απο τα ελατωματα του EZ Flash IV.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω κι εγώ Ez Flash κάρτα για το GBA αλλά είναι πιο παλιά, γράφει Ez Flash II και είναι μόνο 256MB αλλά δεν έχει υποδοχή για SD.

Πάντως θυμάμαι ότι όλα τα roms παίζανε κανονικά εκτός από το Mario Bros 3 που είχε ένα πρόβλημα με τα saves νομίζω. Τωρα πια μου είναι άχρηστη βέβαια γιατί είχα πάρει μία G6 κάρτα για το DS η οποία υποστηρίζει και αυτή GBA roms ενώ μπαίνει κανονικά και στο GBA αν θες αφού και στο DS μπαίνει στην υποδοχή της GBA κασέτας.
 
Και μια μικρη διορθωση. γιατι μπερδεψα το miniSD με το microSD. Φυσικα το EZ Flash IV δεχεται το σπανιοτερο miniSD και οχι το συνηθισμενο microSD.

Εγιναν οι απαραιτητες διορθωσεις στο αρθρο.
 
Σε σχεση με την αισχρη κυκλοφορια των neoflash και αλλες κακιστες κυκλοφοριες οπως το κακο super card, το ez flash ειναι σαφως ανωτερη επιλογη.

Μακαρι να ειναι καλη η επιλογη του Krikzz γιατι υπαρχει αναγκη απο κατι τετοιο.
 
Η Ez Flash έχει θέματα με slowdowns όπως άλλα flash carts του gba? Έχω μια supercard που είναι επιεικώς απαράδεκτη σε αυτό το θέμα.
 
Τουλαχιστον σε οτι επαιξα εγω οχι. Αν κανεις μια αναζητηση, λενε οτι δεν πασχει απο το συγκεκριμενο προβλημα.
 
freaktmp είπε:
Τουλαχιστον σε οτι επαιξα εγω οχι. Αν κανεις μια αναζητηση, λενε οτι δεν πασχει απο το συγκεκριμενο προβλημα.
Ωραία, και έψαχνα λόγο για να πετάξω την supercard :D Θα περιμένω να δω και την λύση του Krikzz, αν έχει καλύτερη συμβατότητα.

EDIT roms του gameboy παίζει? Θέλω να δοκιμάσω το little sound dj αλλά δεν είναι συμβατός ο emulator που έχει η supercard με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το δοκιμασα γιατι εχω αλλο flashcart για αυτη την δουλεια (συν οτι περιμενω συντομα το Everdrive GB). Απ' οσα διαβασα 99.9% οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να αναφερουμε οτι προσφατα κυκλοφορησε νεα εκδοση firmware που προσθετει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε και miniSDHC καρτες εως 16gb. Τους πηρε μολις 9 χρονια!

Υποθετω οτι τρομοκρατηθηκαν απο την ανακοινωση του Krikzz και καλα κανουν, εδω που τα λεμε. Αν και οταν κυκλοφορησει Everdrive GBA, θα σαρωσει.
 
freaktmp είπε:
Να αναφερουμε οτι προσφατα κυκλοφορησε νεα εκδοση firmware που προσθετει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε και miniSDHC καρτες εως 16gb. Τους πηρε μολις 9 χρονια!
Υποθετω οτι τρομοκρατηθηκαν απο την ανακοινωση του Krikzz και καλα κανουν, εδω που τα λεμε. Αν και οταν κυκλοφορησει Everdrive GBA, θα σαρωσει.
Kαλλιο αργα παρα ποτε...καλα που υπαρχει και ο Krikzz...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς έκανα την γκάφα να πάρω το EZ-FLASH 3in1 Expansion Pack αντί να πάρω το απλό μοντέλο που παίζει και σε GBA. Τουλάχιστον παίζει τέλεια όλα τα GBA games, oπότε δεν έχω παράπονο.
 
Πίσω
Μπλουζα