Παρουσίαση GB Boy Colour

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.364
Αντιδράσεις
9.530
Περασε προσφατα στα χερια μου ενα πολυ ενδιαφερον handheld απο τα βαθυ της Κινας με ονομα GB Boy Colour. Παρολο που το σχημα του μοιαζει με αυτο του Gameboy Advance SP, προκειται για εναν SoC κλωνο του Gameboy Color με μια πιο συγχρονη backlit οθονη και εξαιρετικα χαμηλη τιμη.

Ερχεται σε μια τυπικης ποιοτητας συσκευασιας. Πρακτικα ολο το κειμενο ειναι στα κινεζικα. Το logo της εταιριας την αναφερει σαν Gangfeng αν και εγω δει να αναφερεται αλλου σαν Kong Feng. Τρεχα γυρευε. Απο την ιδια εταιρια υπαρχουν ακομα ενας κλωνος του αρχικου gameboy και ενας ακομα κλωνος του GBC που μοιαζει με GBC και συνοδευεται απο 66 παιχνιδια!

2014-08-18-18h58m28.JPG

2014-08-18-18h58m57.JPG

Μεσα στο κουτι βρισκουμε την ιδια την κονσολα, οδηγιες μονο στα κινεζικα, τροφοδοτικο 5V, 300mA και μετατροπεα σε ευρωπαικη πριζα.

2014-08-18-19h01m24.JPG

Με μια πρωτη ματια. Εκτος απο τα κλασσικα κουμπια και χειριστηρια, εχουμε ενα κουμπι reset. Στην δεξια πλευρα υπαρχει ο διακοπτης on/off και στην αριστερη δυο χειριστηρια για τον ηχο και την φωτεινοτητα του backlight. Στην ακρεα θεση χειριστηριου απενεργοποιειται τελειως το backlight. Στο πανω μερος εχουμε υποδοχες για ακουστικα, για τον φορτιστη και για το κλασσικο Game Link Cable. Αξιζει να αναφερουμε εδω οτι το GB Boy Colour τροφοδοτειται απο μια επαναφορτιζομενη μπαταρια Li Ion τυπου BL-5C (κοινη σε παλιοτερα κινητα Nokia).

2014-08-18-19h03m02.JPG

Καθε φορα που το ανοιγουμε μας υποδεχεται αυτη η οθονη.

2014-08-18-19h08m31.JPG

Το cartridge προεξεχει σημαντικα, αλλα οχι περισσοτερο απ' οτι στο GBA SP. Οπως βλεπουμε το GB Boy Colour ειναι απολυτα συμβατο με το EMS USB 64M Smart Card flashcart.

2014-08-18-19h28m41.JPG

Επειδη βαρεθηκα το review, θα κανω ενα μικρο διαλειμα για Ducktales! Προσωπικα βρηκα τα χειριστηρια πολυ βολικα. Θα τολμουσα να πω οτι ειναι σχεδον εξισου καλα με αυτα του GBA SP. Αξιζει να τονισω εδω οτι η εικονα ειναι ακομα καλυτερη απ' οτι φαινεται στις φωτογραφιες (δεν πιξελιαζει και δεν εμφανιζονται moire patterns).

2014-08-18-19h29m07.JPG

2014-08-18-19h30m15.JPG

Μιας και ολο το μνημονευουμε, ας δουμε και μια side by side συγκριση των δυο. Το GBA SP ειναι λεπτοτερο και το πλαστικο του ειναι καλυτερης ποιοτητας. Ενδιαφερουσα η ελλειψη των shoulder buttons απο το GB Boy Colour.

2014-08-18-19h42m49.JPG

Δυσκολα θα μπορουσε να μπερδεψει κανεις τα δυο.

2014-08-18-19h43m08.JPG

Ας κανουμε μερικες συγκρισεις στην ποιοτητα απεικονισης. Θα υπενθυμισω εδω οτι η ποιοτητα απεικονισης στο GB Boy Colour ειναι καλυτερη απ' οτι δειχνουν οι φωτογραφιες.

Action Man στο GB Boy Colour

2014-08-18-19h32m37.JPG

2014-08-18-19h33m34.JPG

Action Man στο GBA SP

2014-08-18-19h36m23.JPG

2014-08-18-19h37m15.JPG

Bubble Bobble στο GB Boy Colour

2014-08-18-19h31m26.JPG

Bubble Bobble στο GBA SP

2014-08-18-19h40m24.JPG

Η διαφορα στην ποιοτητα απεικονισης ειναι η μερα με την νυχτα! Tο μονο που απογοητευει ειναι το λαθος aspect ratio της οθονης του GB Boy Colour.

Εν κατακλειδι. Πολλα τα πλεονεκτηματα του GB Boy Color (υψηλη συμβατοτητα, καλα χειριστηρια, επαναφορτιζομενη μπαταρια) και ενα μονο το βασικο μειονέκτημα του, το λαθος aspect ratio της οθονης. Μπορει κανεις να το συγχωρήσει; Για 15 ευρω, η απαντηση ειναι χωρις αμφιβολια, ναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ ωραια παρουσιαση και το μηχαναμα τελειο για 15ευρω!

Μια ερωτηση , σε σχεση με την οθονη του gba sp ags101 που εχει backlit πως θα συγκρινες την ποιοτητα απεικονησης του gb boy colour ;
 
Μεγιές! Κι όπως είπες για 15 ευρώ ούτε συζήτηση. Παίζει όλα τα παιχνίδια του κλασσικού GB, του GBC. Του Advance μάλλον όχι καθώς λείπουν τα shoulder buttons, σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη μου κεντρισε το ενδιαφερον εριξα μια ματια στο google βρηκα ενα αλλο που μοιαζει στο απλο GB color.Ειναι το ιδιο?
 
Καλα για 15 ευρω δεν χωραει καμια συζητηση για το αν αξιζει η οχι.Παντως προσωπικα το GB advance sp δεν το αλαζω με τιποτα.
 
Wow!!Ζηλεψα!!!και τιμη..χωμα!!
 
Ajax87 είπε:
Πολυ ωραια παρουσιαση και το μηχαναμα τελειο για 15ευρω! Μια ερωτηση , σε σχεση με την οθονη του gba sp ags101 που εχει backlit πως θα συγκρινες την ποιοτητα απεικονησης του gb boy colour ;
Καλη ερωτηση, αλλα δεν εχω το σπανιο και πανακριβο 101 για να συγκρινω.

johnny19818 είπε:
Μεγιές! Κι όπως είπες για 15 ευρώ ούτε συζήτηση. Παίζει όλα τα παιχνίδια του κλασσικού GB, του GBC. Του Advance μάλλον όχι καθώς λείπουν τα shoulder buttons, σωστά;
Σωστα, οπως ειπα ειναι κλωνος του GBC.

kajwbtfe είπε:
Επειδη μου κεντρισε το ενδιαφερον εριξα μια ματια στο google βρηκα ενα αλλο που μοιαζει στο απλο GB color.Ειναι το ιδιο?
Οπως ειχα γραψει στην δευτερη παραγραφο, ναι.
 
Υπαρχει ο ιδιος κλωνος σε GBC κελυφος για οσους δεν βολευοντε με το σχεδιασμο του GBA-SP. Εχω διαβασει πως ο ηχος σε καποια παιχνιδια εχει καποια μικροπροβληματακια, αλλα σε γενικοτερα πλαισια θεωρειται πολυ καλος κλωνος, ειδικα για τα χρηματα του.
 
freaktmp είπε:
Ενδιαφερουσα η ελλειψη των shoulder buttons απο το GB Boy Colour.
Βασικά, το περίεργο θα ήταν να τα έχει. Αφού το μηχάνημα είναι ουσιαστικά ένα GB Color δεν τα χρειάζεται και αν τα βάζανε θα ήταν τσάμπα λεφτά αφού θα ανέβαζε κάπως το κόστος παραγωγής. Αλλά γιατί να τα βάζανε? Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο εκτός αν θέλανε ίσως να μοιάζει πιο πολύ με το SP, οπτικά και μόνο (αλλά και πάλι, θα μπορούσαν απλά να βάζανε ψέυτικα shoulder buttons που να μην δουλεύουν).
 
Ενα ακομα GB Boy Colour!

Θα ολοκληρωσω τις παρουσιασεις των κλωνων gameboy της εταιριας kongfeng με ενα ακομα αντιγραφο του gameboy color, το GB Boy Colour.

Για στασου βρε αδερφε, θα πειτε, δεν εχεις ηδη παρουσιασει ενα GB Boy Colour;

Σωστα, αλλα ο κλωνος που μοιαζει με GBA SP και ο κλωνος που μοιαζει με GBC εχουν το ιδιο ονομα και αντε βρες ακρη. Εκτος ομως απο το ιδιο ονομα, εχουν τα ιδια ολα, αφου απ' οτι φαινεται ειναι εσωτερικα πανομοιοτυπα εκτος απο καποιες πολυ μικρες διαφορες, τις οποιες θα παρουσιασω. Αλλα ας αρχισουμε απο το κουτι. Οπως βλεπει κανεις, προκειται για την εκδοση που διαφημιζει 188 ενσωματομενα παιχνιδια. Υπαρχει και σκετη.

2015-03-05-19h46m21.JPG

2015-03-05-19h46m35.JPG

Τα περιεχομενα ειναι ιδια με το GB Boy. Μια κονσολα και ενα manual στα κινεζικα.

2015-03-05-19h45m19.JPG

Η κονσολα οψη. Απο ολους τους κλωνους αυτη μοιαζει περισσοτερο με την κονσολα που αντιγραφει.

2015-03-05-19h47m49.JPG

Η κονσολα απο την αναποδη. Βλεπουμε οτι δεχεται 2x ΑΑ μπαταριες.

2015-03-05-19h48m03.JPG

Αν την αναψουμε, φορτωνει κατευθειαν ενα menu για να διαλεξουμε ενα απο 66 παιχνιδια (εις τριπλουν). :points: Καποια γνωστα και κλασσικα καποια αγνωστα και κινεζικα.

2015-03-05-20h11m17.JPG

Η κονσολα αυτη δεν διαφερει σε τιποτα απο την GBA SP lookalike εκδοση της, οποτε ειναι και οι δυο εξισου συμβατες, με εξισου λαθος aspect ratio κλπ.

2015-03-05-20h10m43.JPG

Οι διαφορες: δεν εχει επιλογεα φωτεινοτητας και κουμπι reset. Αυτα.

2015-03-05-20h07m48.JPG

Για τα ελαχιστα ευρω που κοστιζει ειναι οκ και τα 66 παιχνιδια καλο ειναι να υπαρχουν, αλλα η GBA SP εκδοση ειναι μαλλον καλυτερο value for money, αν διαθετει κανεις ενα flash cart. Διαλεγετε και περνετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποσες μπανανες καταναλωνουν καθημερινα? :biglaugh:
 
Η δευτερη μου αρέσει πιο πολυ, έχει το κλασικό design. Το GBA SP που έχω δεν μου αρέσει για τα κλασικά GB games, και ας είναι και το 101, και αυτό γιατί η οθόνη όταν ειναι 4:3 είναι πολύ μικρή, ενώ σε αυτό φαίνεται οκ και ας είναι λίγο off το AR.

Θα το έπαιρνα με λίγα λόγια το GB-GGBBB-Boy πως το λένε, αλλα μου τη σπάει κάτι ακόμα, θέλω να έχω την δυνατότητα να παίζει πράσινα (η ασπρόμαυρα), άραγε υπάρχει κανα τέτοιος κλώνος ;
 
Ναι τον ξέρω αυτόν, δεν έχει φως τι να το κάνω ; Έχω και original GB, GBC και GBA SP. Αυτό που ψάχνω μόνο στο PSP με emulator το έχω καταφέρει, δηλαδή να παίζει τα παλιά παιχνίδια σε πράσινο, αλλα με φώς - Αλλα ΟΚ, είναι λίγο εξειδικευμένες οι ανάγκες μου, το παραδέχομαι ! Στο GBA SP μπορείς να αλλάξεις την παλέτα των παλιών παιχνιδιών, αλλα όπως είπα δεν με βολευει η μικρή οθόνη του, όταν θες να παίξεις στο σωστό 4:3 δηλαδή, γιατί stretched είναι αίσχος.
 
Χμμμ....Not Bad ! Αλλα έχω λύση για TV, έχω το Gameboy Player στο Gamecube, και με RGB Scart->Hdmi scaler δείχνει μπόμπα ! lol...

Ακόμη και στο πρώτο Xbox την βγάζω, με τον emulator και το μηχάνημα να τρέχει στα 720p με scanlines και πράσινη ολόσωστη παλέτα.

Βασικά, ένα Gameboy Light θέλω, αλλα είναι ακριβό γούστο όπως φαίνεται. Η αλλιώς πάω σε μονταρισμένα GB με backlit, που επίσης πάνε αρκετά χρήματα. Κάποιος κινέζος θα με ακούσει μια μέρα πιστευω και θα κάνει έναν σωστό GB light κλώνο :)

EDIT: Eεεεεεεδώ είμαστε:

[video=youtube;D3a3C-DU2pA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αλλα ειπες οτι θες να τα βλεπεις πρασινα η ασπρομαυρα. Το κανει αυτο το Gamecube gameboy player;
 
freaktmp είπε:
Ναι αλλα ειπες οτι θες να τα βλεπεις πρασινα η ασπρομαυρα. Το κανει αυτο το Gamecube gameboy player;
Όχι, το κάνει ο emulator στo Xbox. Αλλα εντάξει στην TV δεν με εξιτάρει, η λύση είναι το βιντεάκι που πόσταρα, θέλει λίγη δουλίτσα, αλλα όταν έχω χρόνο και διάθεση θα φτιάξω ένα τέτοιο. BTW μπήκα στους "κινέζους" και το δευτερο GB Boy το βρίσκω γύρω στα 27-28 ευρώ με μτφ. Τόσο πάνε ; Kάποια στιγμή σίγουρα θα πάρω ένα τέτοιο
 
Οταν τα ειχα παρει εγω ηταν φτηνοτερα, το GB Boy 13 ευρω και το GB Boy Colour (που μοιαζει με το GBC) 24 ευρω ολα μεσα.
 
Ajax87 είπε:
Πολυ ωραια παρουσιαση και το μηχαναμα τελειο για 15ευρω!
Μια ερωτηση , σε σχεση με την οθονη του gba sp ags101 που εχει backlit πως θα συγκρινες την ποιοτητα απεικονησης του gb boy colour ;


Πλεον μπορω να δωσω μια απαντηση στην ερωτηση. Ή καλυτερα, θα το αφησω στην κριση σας.

Το παιχνιδι ειναι Batman Beyond.

Gameboy Advance SP AGS-101

2016-07-19-17h52m04.JPG

2016-07-19-17h52m17.JPG

2016-07-19-17h52m49.JPG

GB Boy Colour

2016-07-19-17h53m38.JPG

2016-07-19-17h54m00.JPG

2016-07-19-17h54m33.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα