Παρουσίαση Nakitek Game Saver Plus

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.340
Αντιδράσεις
9.486
Ψάχνοντας απεγνωσμένα για το Super Everdrive, επεσα πανω σε κατι που δεν θυμόμουν καν οτι ειχα αγορασει, το Game Saver Plus της εταιριας Nakitek. Πρόκειται για ενα περιφερειακό για SNES US που παρεμβάλλεται μεταξυ της κονσολας και του cartridge και μας δινει την δυνατότητα για save states. Επιπλεον (παντα σε αμερικανικες κονσολες) δινει την δυνατοτητα να παιξουν γιαπωνεζικα παιχνιδια χωρις να χρειαστει να κουτσουρέψουμε την κονσολα μας. Προαιρετικά αν τοποθετησουμε 6 μπαταριες ΑΑ στο περιφερειακο μπορει να διατηρήσει το save state ακομα και αν σβήσουμε την κονσόλα.

Το περιφερειακο ειναι αρκετα μεγαλο. Στην προσοψη κανονικα θα επρεπε να εχει ενα αυτοκόλλητο, αλλα το δικο μου δεν ειχε τιποτα. Στην προσοψη ακομα συναντάμε και την ενδεικτική λυχνία για την χρηση μπαταριών. Στο πλαι υπαρχει ο διακόπτης ενεργοποίησης της χρησης μπαταριων και ενα καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος. Στο πισω μερος υπαρχει η υποδοχη για το cartridge, μια υποδοχη ρευματος και το καπακι που μας επιτρεπει να προσθέσουμε 6 μπαταριες ΑΑ.





Κανονικα η συνδεσμολογία ειναι απο το τροφοδοτικό της κονσολας στο Game Saver Plus και με το καλωδιο του δινουμε ρευμα στην κονσολα. Επειδη ομως εγω εχω PAL κονσολα που εχει AC τροφοδοτικο με διαφορετικο βυσμα απο την αμερικανικη εκδοση, δεν μπορω να συνδεσω το περιφερειακό φυσιολογικά. Ευτυχως μπορει να λειτουργησει αποκλειστικα με μπαταριες. Δεν θα λειτουργησει με τις περισσότερες επαναφορτιζόμενες μπαταριες γιατι δεν δινουν αρκετο ρευμα.

Επειδη η υλοποιηση save states δεν ειναι απλη και δεν δουλευει εξισου καλα με ολα τα παιχνιδια, το game saver plus εχει ενα συστημα κωδικων που το κανουν να δουλευει με προβληματικα παιχνιδια. Οι κωδικοι αυτοι κανονικα συνοδευουν το περιφερειακό, αλλα εγω δεν ειχα λαβει τιποτα μαζι του. Ευτυχως δεν ειναι δυσκολο να τους βρει κανεις στο internet. Για να εισάγουμε εναν τετοιο κωδικο κραταμε πατημενο το select οταν αναψουμε την κονσολα.





Οταν ειμαστε μεσα στο παιχνιδι με Select+RShoulder κραταμε το save state και με Select+LShoulder το φορτώνουμε. Το Game Saver Plus υποστηρίζει μονο ενα save state. Η συμβατότητα λεγεται οτι ειναι ετσι κι ετσι και ακομα και οταν δουλευει καμια φορα δημιουργει προβλήματα στα γραφικα ή στον ηχο. Ενα καλο κολπο ειναι να κανουμε pause το παιχνιδι πριν κρατησουμε το save state. Λέγεται οτι λειτουργεί και με το Super Everdrive.

Ας δουμε και μερικες φωτογραφίες. Μπαινει χωρις δυσκολία στο slot και ειναι πολυ σταθερο.





Δυστυχώς αφου ακομα δεν εχω βρει το δικο μου Everdrive εκανα τις δοκιμες μου με το Super Mario All Stars, οπου δεν συνάντησα καποιο προβλημα.



Το Game Saver Plus, αν και ειναι παρωχημένο τεχνολογικά, κανει κατι που ακομα και σημερα κανενα flashcart δεν εχει υλοποιήσει επισήμως (το FXPAK PRO εχει ενα ανεπισημο firmware με save states). Αν και δεν ειναι τελειο, δεν ειναι και πολυ χειροτερο απο οποιοδήποτε flashcart με υποστηριξη save states. Επιπλεον δεν ειναι ιδιαιτερα σπανιο ή ακριβο, οποτε αν σας αρεσει το SNES και τα save states δεν εχετε τιποτα να χασετε (εκτος απο κάμποσες άπλες μπαταρίες ΑΑ)!
 
Μιας και εχω πλεον στα χερια μου το Super Everdrive X6, ειπα να το δοκιμάσω με το Game Saver Plus.



Επ' ευκαιρίας, τύπωσα και την λιστα των κωδικών για το ντοσιε με τις οδηγιες.

Δεν συνάντησα κανενα προβλημα συμβατότητας που να οφείλεται στο flashcart. Φαινεται να λειτουργεί οσο καλα λειτουργεί με οποιοδήποτε αλλο cartridge.



Αφου εχω πλεον την ευκαιρία, δοκιμασα διαφορα παιχνιδια με το Game Saver Plus, με μεικτά αποτελέσματα. Αλλα απο το ολοτελα, καλη και η Παναγιωταινα. Και εφόσον μπορει κανεις να το βρει σε λογικο κοστος, γιατι οχι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα