Παρουσίαση Pravetz 8d

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Τι μπορει να κανει δωρο καποιος σε ενα συλλεκτη oric που τα εχει σχεδον ολα; Η απαντηση φυσικα ειναι εναν Pravetz 8d, τον βουλγαρικο unauthorized κλωνο του Oric Atmos.

Ok, δεν ηταν δωρο, αλλα πετυχα ενα μηχανημα σε καλη λειτουργικη κατασταση για λιγοτερα απο τα μισα απ' οσα πωλουνται συνηθως και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την αγορα.

Ο 8d ειναι 100% συμβατος στο software με τον oric και ενα μεγαλο βαθμο συμβατος σε hardware. H rom του περιεχει τη γνωστη basic, με τα μηνυματα ολα μεταφρασμενα στα βουλγαρικα. Εμφανισιακα ειναι οντως παιδι του πρωην ανατολικου μπλοκ, αλλα η ποιοτητα κατασκευης και το φινιρισμα ειναι πολυ καλο για αυτο που ειναι.

Ας δουμε μερικες φωτογραφιες.

Το πανω μερος του υπολογιστη και λεπτομερεια απο το logo.

2016-01-24-08h30m03.JPG

2016-01-24-08h30m24.JPG

Το κατω μερος.

2016-01-24-08h30m46.JPG

Το πισω μερος. Σημεια ενδιαφεροντος ο διακοπτης on/off και το καλωδιο ρευματος του ενσωματωμένου τροφοδοτικου.

2016-01-24-08h31m46.JPG

Λεπτομέρεια απο το βυσμα RF. Δεν εχω ξαναδει ποτε κατι τετοιο.

2016-01-24-08h32m03.JPG

Φωτογραφιες απο το εσωτερικο.

2016-01-24-08h32m53.JPG

Το motherboard. Να παρατηρησουμε οτι ειναι τοποθετημενο αναποδα απο τον Atmos, οποτε πρεπει να συνδεουμε και τα περιφερειακα μας αναποδα!

2016-01-24-08h33m02.JPG

Εδω θα περιμενατε μερικες φωτογραφιες με τον 8d εν δραση. Δυστυχως ομως, παρολο που χρησιμοποιει το ιδιο καλωδιο scart rgb με τον oric, δεν εδειξε ουτε στο LG monitor TV που χρησιμοποιω για ολες μου τις παρουσιασεις, ουτε με την Panasonic Viera πλασμα τηλεοραση μου. Επιπλεον οπως ειδαμε το RF βυσμα που εχει δεν ειναι συμβατο με οτιδηποτε καλωδιο εχω. Εκανα ενα μικρο πειραμα και απλα κρατησα με το χερι μου ακουμπισμένο ενα κλασικο καλωδιο RF στο βυσμα και καταφερα και ειδα κατι. Εγραψα στα μισοτυφλα και ετρεξα ενα μικρο προγραμματακι με επιτυχια οποτε ειμαι ικανοποιημενος οτι ειναι σε καλη κατασταση. Καποια στιγμη πρεπει να βρω μια CRT τηλεοραση με scart rgb!

Ενα μηχανημα απο το σιδηρουν παραπετασμα. Δεν θα το χαρακτηριζα ιδιαιτερα ενδιαφερον απο συλλεκτικης αποψης, εκτος και αν ειναι κανεις συλλεκτης oric.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eλα βρε θηριο!Πηρες και Pravetz!!Ωραιος!Το rf βυσμα μοιαζει πολυ με female bnc connector ,δες εδω http://www.ebay.com/itm/5-x-BNC-Female-to-BNC-Female-Straight-Coupler-Connector-Adapter-Nickel-Plated-/391288087112?hash=item5b1a966248:g:bygAAOSwo0JWFiIL.Υπαρχει και scart σε hdmi μετατροπεας που ισως να σε γλυτωσει απο την crt (δεν τον εχω δοκιμασει ακομη,ειναι στα μελλοντικα σχεδια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χιλια χρονια να περνουσαν δεν θα μου εκανε κλικ οτι μοιαζει με BNC! Κακως, γιατι και αυτα ομοαξονικά ειναι.

Βρηκα στο ebay bnc male σε rca male και female.

$(KGrHqR,!nYF!M)UQ13yBRsbQHmiP!~~60_57.JPG

$_57.JPG

Πηρα και απο τα δυο και θα δουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίος freak. Στη χειρότερη περίπτωση δεν είναι δύσκολο να βρεις crt τηλεόραση με scart.
 
Μπράβο ! Με γεια σου...
 
Κατι κανουμε τωρα! Δεν ειναι τελεια η εικονα, ειναι ομως πολυ καθαρη. Σε CRT τηλεοραση θα επαιζε τελεια. Εχει κανενας συντροφος καμια περισσευούμενη CRT 50Hz;

P3031549.JPGP3031548.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο, πολύ ωραίο το μηχάνημα, καλορίζικο :)
 
Αν και μαλλον θα το εκανες,δοκιμασες με fine tuning μηπως υπαρχει βελτιωση?Θα ελεγα να δοκιμασεις επισης κατι με χρωμα..πιθανοτατα να δινει σημα secam,και δεν ξερω εαν η τηλεοραση σου ειναι συμβατη...
 
Αυτο ηταν το καλυτερο που μπορουσα να πετυχω. Secam δεν υποστηριζει το LG Monitor TV. Το σημα ειναι παρομοιο με αυτο που δινει ο ZX81 με την προβληματικη ULA, γι' αυτο και ειμαι σιγουρος οτι θα επαιζε τζαμι σε CRT τηλεοραση.
 
Πίσω
Μπλουζα