Παρουσίαση Recalbox RGB Dual

Εβγαλα μερικες κακες φωτο απο το RGB TV συστημα.

Sony KV 14CT1E + RecalBox RGB Dual + Recalbox Scart cable + pi4 + heatsink case + Wally's Arcade stick + Retrobit USB Saturn controller + scart adapter για να παρω τον ηχο (προσωρινα σε ενα ζευγαρι αθλια μικρα logitech ηχεια μεχρι να βρω εναν στερεοφωνικο ενισχυτη).

Εχω εναν bic στυλο για να φανει ποσο χοντρο ειναι το scart καλωδιο.
Φαινεται και το νάυλον που εχω βαλει μεταξυ RGB Dual και passive heatsink case
To παιχνιδι ειναι το Life on Mars (Sega Genesis)

Θα ανεβασω και απο το VGA σε καποια φαση

Τωρα παω να παιξω λιγο P.P Hammer :)
 

Συνημμένα

  • DSC_6105.JPG
    DSC_6105.JPG
    514,5 KB · Προβολές: 12
  • DSC_6106.JPG
    DSC_6106.JPG
    510,4 KB · Προβολές: 13
  • DSC_6107.JPG
    DSC_6107.JPG
    808,7 KB · Προβολές: 15
  • DSC_6108.JPG
    DSC_6108.JPG
    564 KB · Προβολές: 13
Απίστευτη εικόνα, με το που τις είδα αμέσως το μυαλό μου πήγε σε αυτό .
Το πουλάμε αγαπητέ, το πουλάμε;
Να σου κάνουμε μια προσφορά αν είναι.
Την τηλεόραση την κρατατε.:fafoutis:
 
Δεν πουλαμε κυριε. Να πατε αλλου χαχαχαχαχα

Ειναι πραγματικα απολαυστικη η απεικονιση. Ουτε κατεβαζεις απο το ραφι κονσολια, μετασχηματιστες, flash carts - ουτε τρως στη μαπα φτωχες απεικονισεις λογω φτωχων προδιαγραφων των καλωδιων (αν και τα πλερωσες ως 75αρια και shielded) / αναγκης recapping λογω παλαιοτητας κτλ
 
Καμπάνα λέμε, κρούσταλο η εικόνα.
Έχουν μπει πολλές ωραίες φωτό από CRT εδώ μέσα , αυτές πραγματικά έχουν το κάτι άλλο.
Καλή δουλειά.
 
Φοβερο το Recalbox RGB Dual
Δεν περιμενα οτι θα εβγαζαν τοσο ωραια πραγματα για τις CRT.

Το επομενο βημα μετα τις ati - arcade vga καρτες γραφικων με crt emudrivers - soft15khz οσον αφορα την αυθεντικη ρετρο απεικονηση με rgb scart.

Χθες βραδυ επαιζα στην ιδια trinitron crt tv με μεγαλυτερη οθονη σε 21" με full contrast και με το σημειο της οξυτητας που βγαζει απιστευτο αποτελεσμα στα ρετρο και δεν χορταινω να χαζευω τα apertule grile γραφικα της μασκας μιας και παιζω απο κοντινη αποσταση οπως επαιζα και στα arcades την δεκαετια του 90. Για μενα ξεπερναει και την ποιοτητα των 90s CRT arcade monitors.
 
Επειδη δεν μου καθοταν καλα ο ενδιαμεσος ανταπτορας για να "κλεβω" τον ηχο, δοκιμασα μια παροπλισμενη φθηνη Behringer UCA222 USB καρτα ηχου - ειχα ξεχασει και την υπαρξη της.
Εβγαλα τον ανταπτορα, καρφωσα το Scart κατευθειαν, την καρτα στο USB του Pi4, μπηκα στο Recalbox και επελεξα audio output την καρτα και ολα ζαχαρη χωρις καμια αλλη παρεμβαση μου.
Ζουπερ!
Ουσιαστικα ηταν το workaround που προτειναν για οσους εχουν Pi5 με μια συγκεκριμενη καρτα αλλα απο οτι φαινεται το λειτουργικο αναγνωριζει πολλες

Ας παω να συνεχισω το Pocket Gal Deluxe...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ααα pocket gal ,when you had time to spend but not enough money.
 
Λοιπον, το μονο που εχει προβληματισει στο Dual ειναι οτι στο 31khz 240p120Hz mode τα χρωματα στην VGA δεν ειναι τοσο λαμπερα οσο στην τηλεοραση .
Καπου πετυχα τον DigitalLumberjack και τον ρωτησα. Μου απαντησε οτι ειναι αναμενομενο διοτι χρησιμοποιουν το black frame insertion για αυτη την περιπτωση. Ως αποτελεσμα η φωτεινοτητα και το χρωμα τραβανε ενα ζορι. Τον ρωτησα αν μπορει να τα μπουσταρει μεσω του Interface αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι δυνατον.
 
Πίσω
Μπλουζα