Παρουσίαση Recalbox RGB Dual

Ειναι μια software ρυθμιση, οποτε δεν προκειται να εχεις προβλημα.

Εκει που ειχα εγω προβλημα οταν το δοκιμασα, ειναι οτι δεν δουλεψε ποτε σωστα.

Το composite στο RP4 ειναι depreciated, οποτε δεν ασχοληθηκαν πολυ να το κανουν να δουλεψει σωστα. Και οντως στο RP5 εχει καταργηθει τελειως.

Βεβαιως οι δοκιμες που ειχα κανει ηταν με το RetroPie πριν 3+ χρονια, οποτε τα πραγματα μπορει να εχουν αλλαξει απο τοτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φχαριστω κυριοι. Μολις τα παραλαβω θα σας πω
 
Τσιμπησα το Pi4 απο Nettop. Δυστυχως δεν ειχε τελικα διαθεσιμο το composite καλωδιο.
Πηγα grobotronics και πηρα ενα που τελικα ειναι λαθος (μαλλον ειναι ενα απλο 3RCA για camcorder που το βαφτισαν Pi Composite)

Θελω να προσπαθησω να το φτιαξω μονος μου.

file.php



Βρηκα ενα σχεδιο (σε ASCII!!) αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι λεει

Clipboarkkkkkkkkkkkkkkkk.png
 
Αν ειναι για camcorder (περιπτωση 4 στο πρωτο διαγραμμα) τοτε ειναι ανεστραμμένο το right και το video, οποτε απλα αλλαζουν τα χρωματα στα RCA βυσματα.

Η μονη περιπτωση να μην παιζει ειναι να ειναι αλλου η γειωση (περιπτωση 5 στο πρωτο διαγραμμα).
 
Ετσι φαινεται.
Θα φτιαξω το καλωδιο μονος μου αυριο.
Λογικα θα πρεπει να συνδεσω το Sleeve με το μεσα του κιτρινου, Ring1 στο μεσα του κοκκινου, Tip στο μεσα του ασπρου και (???)
το Ring2 σε ολα (?) τα εξωτερικα του κοκκινου, ασπρου, κιτρινου?
 
Το μονο που καταφερα ειναι να κολλησω μονο το video καλωδιο (θα ανεβασω και φωτογραφια το ποσο αθλια κατασκευη εκανα για να σας φτιαξω το κεφι χαχαχα) και τον ηχο τον εβγαλα απο Bluetooth (!!)
Για οποιον απελπισμενο θελει παντως να βγαλει composite (εχοντας το σωστο καλωδιο) οι αλλαγες εδω

@freaktmp αν εχω το Pi4 σε μια θηκη σας αυτη, χωραει λες το RGB Dual ή θα χρειαστω το extender?
 
θενξ, δεν θα το ρισκαρω.
BTW μολις ανοιξαν παλι οι αγορες. Ειχε 19 κομματια πριν τσιμπησω το δικο μου.
 
Κοιτα να δεις συμπτωση. Ο Vwestlife μολις εκανε ενα ωραιο video για αυτου του τυπου τα καλωδια

 
Περιττο να πω οτι ταυτιζομαι με το screenshot του video. Θα μπορουσα να ειμαι εγω με την ψαλιδα. χαχαχαχα
Θα το δω το βραδυ (εν τω μεταξυ εχω παραγγειλει καλωδιο, ετσι να υπαρχει, διοτι τα skills μου ειναι για γελια)
 
Φαινεται οτι δεν επρεπε να βιαστω να παρω το Pi4 (διαβαζοντας στο επισημο site οτι δεν υποστηριζεται)
Τελικα ανεβασαν μια χακια (δεν ξερω Γαλλικα αλλα νομιζω οτι χρησιμοποιουν μια συγκεκριμενη φτηνο καρτα ηχου) και παιζει ΟΚ στο Pi5

 
Ελαβα το πακετο σημερα το πρωι. Περιειχε την πλακετα, το extender και το Scart καλωδιο.
Ειχα μια πολυ μικρη ενασχοληση λογω περιορισμενου χρονου.

Κατ αρχην, μου εκανε εντυπωση το Scart καλωδιο. Εχω δει και αν εχω δει rgb scart καλωδια στη ζωη μου. Αυτο ειναι τανκ. Πολυ χοντρο, πολυ βαρυ. Φαινεται πολυ ποιοτικο.

Εχω ηδη μια "θηκη-heatsink". Για οσους εχουν αντιστοιχη να πω οτι το hat χωραει ισα-ισα. Εχω εβαλα ενα ναυλον μεταξυ του hat και της ψυκτρας μην γινει κανα βραχυκυκλωμα.
Δυστυχως η φισα του extender ειναι πολυ πλατια και δεν χωραει στο κενο που αφηνει το heatsink case καθιστωντας το extender αχρηστο.
Θα ανεβασω φωτογραφιες το απογευμα ωστε να γινει πιο κατανοητο.

Ειχα προετοιμασει ενα image που το εστησα σε HDMI μονιτορ. Συνδεσα το Pi με την CRT TV μου και αυτοματα εγιναν ολες οι αλλαγες! Ειδε το RGB Dual και εφτιαξε το output, αναλυσεις κτλ.
Η εικονα ειναι πραγματικα κρυσταλλο και δεν υπαρχει καμια παραμορφωση στον ηχο ακομα και με τερμα την ενταση.

Το απογευμα θα προχωρησω σε VGA/120Hz/scanlines τεστ και θα ανεβασω καμια φωτογραφια.
 
Γουάλη μην βάλεις νάιλον στο heatsink μπας και λιώσει με την θερμότητα καλύτερα βάλε ένα κομμάτι μίκα αν πας σε μαγαζί που έχει ανταλλακτικά οικιακών συσκευών λογικά μπορεί να σου κόψουν ένα κομμάτι με τις διαστάσεις που θες, είναι πάμφτηνο. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο για το που θα βρεις, στην Αθήνα.
 
Αν και δεν πιανει πανω απο 40-45 βαθμους, εχεις δικιο! Θα προβω στην ενεργεια.

Το εχωσα και στο 17 Sony G200 monitor και παλι εγιναν ολα αυτοματα. Εχω ενεργοποιημενη την επιλογη να με ρωτα για την αναλυση/hz πριν ξεκινησω το καθε Game. Οταν βαζω 120hz/240 βαζει μονο του scanlines! Απλα επειδη οι scanlines σκουραινουν λιγο την απεικονιση, πρεπει να κατσω μια μερα με ορεξη να φερω χρωμα/φωτεινοτητα/κοντραστ στα γουστα μου.

Ενα περιεργο ειναι οτι με VGA, δεν καταλαβαινει τα vertical games (τουλαχιστον κανα 2 της Cave που προλαβα να δοκιμασω). Σε RGB scart mode, ολα μια χαρα. παραξενο.

Θενξ ρε @freaktmp που με το review σου, μου ανοιξες τα ματια.

Συνοψιζοντας σε πρωτη φαση, ειμαι ψιλοενθουσιασμενος. Φοβερη εικονα, αυτοματισμοι, πολλες δυνατοτητες, εξαιρετικα ποιοτικο scart καλωδιο.
Στα μειον, το extender με τη φαρδια φισα που δεν χωρα στο κενο κατα πλατος που αφηνει η θηκη-ψυκτρα και το aspect ratio στα vertical στο VGA mode (που ομως δεν εχω δοκιμασει συστηματικα)
Απλα αν γυριζα το χρονο πισω, θα τσιμπαγα ενα Pi5 ωστε να εχω και DC/Saturn/καποια μοντερνα Cave με φουλ καρε.

EDIT: Να πω και για το Recalbox οτι μου αφησε αριστες εντυπωσεις. Πολυ απλο, με ευκολιες (monitoring απο τον browser με την IP του, sharing, ευκολες αλλαγες configuration κτλ), αυτοματισμοι (αναλογα αν εχει καρφωμενο ή οχι το RGB Dual απανω και με τι setup κανει αυτο που πρεπει). Επιτηδες δεν επιτρεπει μεγαλες ανασκαφες (πχ να μπορεις να αφαιρεσεις, προσθεσεις cores κτλ) οπως το RetroPie - αλλα αυτη ειναι η ιδεα της υπαρξης του. Εφτιαξα ενα δικο μου 64αρη image για δοκιμες, σε ελαχιστο χρονο, με ελαχιστο κοπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ από ότι κατάλαβα το recall θέλει pi πως το λένε για να τρέξει retroarch.
Γιατί αν συνδέεται και με λάπτοπ η κονσόλα η κάτι άλλο εκτός pi που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου για αυτό το λέω, ψήθηκα και εγώ .
 
Ειναι μονο για Pi αλλα μεχρι και PSX, με ενα καλο controller (πχ το Saturn Retrobit) βαζεις τα κονσολικα/micros σου στο ραφι.
 
Ήδη είναι στο ράφι με το retroarch .
Το pi δεν το έχω κοιτάξει καθόλου ,πάντα θεωρούσα ότι πρέπει να ξέρεις γλώσσα μηχανής για να το λειτουργήσεις αλλά και για το retroarch το ίδιο έλεγα.

Anyway βγαινω off topic.
 
Ναι το RGB dual φαίνεται όλα τα λεφτά.
Περιμένω και άλλες εντυπώσεις από τον Wally.
 
Πίσω
Μπλουζα