Παρουσίαση tabletop και handheld games (ʽ70s-ʽ80s)

DINO πρέπει να έχεις αυτήν την έκδοση .... ;)
 
Ρε συ Γιωργη.....ΟΚ....τι να πω....αλληθωρισα....:animeek:

Πραγματικα....Συγχαρητηρια!!!! :bow:
 
Σταύρο μου, κράτα τα ματάκια σου σε καλή κατάσταση :cool: γιατί θα βγουν κι άλλα από τον ντορβά :D ...
 
geoanas είπε:
DINO πρέπει να έχεις αυτήν την έκδοση .... ;)
YEP! This is it!!! :thumbup:

freaktmp είπε:
Ωπ! Τό'χα χάσει τούτο το thread!

Kambia είπε:
To POCKET PacMan το έχω και γω αλλά έχει τη φιγούρα του pacman στη θέση του Pac και δεν αναγράφει Grandstand http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13731-Epoch-handhelds&p=218497&viewfull=1#post218497
Οπότε έχουμε και τρίτη παραλλαγή του ηλεκτρονικου!!! :eek:
 
TOMY

water_ring_toss_tomy_logo.jpg
water_ring_toss_tomy_logo.jpg

Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1924 με την επωνυμία TΟΜΙΥΑΜΑ, που με τη σειρά του άλλαξε σε ΤΟΜΥ, το 1963.

Η TOMY UK ιδρύθηκε το 1982. Σκοπός η εισαγωγή και διάθεση των προϊόντων της στην Ευρωπαϊκή αγορά. Έγινε διάσημη στην χώρα μας, στις αρχές της δεκαετίας του ʼ80.

Νομίζω ότι κάθε παιδί που έζησε τα '80s γνωρίζει καλά τα παιχνίδια της (Ηλεκτρομηχανικά, παιχνίδια led και φυσικά τα VFD αλλά και κάποια LCD). Η σειρά των 3D games που έμοιαζαν με κιάλια, γνώρισε μεγάλη δόξα και σημείωσε πολύ καλά νούμερα στις πωλήσεις. Θα μείνουν στην ιστορία για τον πρωτοποριακό τους σχεδιασμό. Επίσης παρήγαγε αρκετά κουρδιστά καθώς και παιχνίδια νερού που κοσμούσαν τις βιτρίνες των καταστημάτων.

Σήμερα, έπειτα από την συγχώνευση της με την για δεκαετίες ανταγωνίστρια της TAKARA (Στα Ιαπωνικά σημαίνει θησαυρός! ) την 1η Μαρτίου 2006, λειτουργεί με την ονομασία TAKARA TOMY με έδρα στην Katsushika, Tokyo.

Πρόκειται για ένα κολοσσό που δραστηριοποιείται στο χώρο των βρεφικών αξεσουάρ, βοηθημάτων, παιχνιδιών προσχολικής ηλικίας κλπ. Η ποιότητα κατασκευής της είναι διάσημη και αδιαμφισβήτητη. Μετά την συγχώνευση της με την TAKARA, παράγει και διαθέτει στο εμπόριο ένα πλήθος επώνυμων παιχνιδιών της τελευταίας όπως Microman, Transformers, Battle Beasts, Beyblade, B-Daman. Συνεργάζεται στενά και με την Hasbro. Έχει πάρει επίσης σχετικές άδειες για παραγωγή μιας μεγάλης γκάμας προϊόντων από brands όπως Disney, Pokemon και Thomas the Tank Engine.

ΠΗΓΕΣ:

>https://en.wikipedia.org/wiki/Tomy

>http://www.handheldmuseum.com/Tomy/index.html

BLIP, 1977

Πρώτο και καλύτερο στην μαύρη σειρά των ηλεκτρομηχανικών παιχνιδιών (Μαύρη... από το χρώμα τους, μην παρεξηγηθώ κιόλας! :) ).

Βασίζεται στο "PONG", μόνο που ο παίκτης ελέγχει αντί για μπάλα, ένα led. Παίζεται και με δυο παίκτες ενώ έχει και (κουρδιστό) μετρητή χρόνου. Το εικονιζόμενο το έχω από τότε που ήμουν ακόμη παιδί!

Εφευρέτης / Σχεδιαστής : Hikoo Usami (Tokyo)

TOMY_BLIP.jpg
TOMY_BLIP.jpg

DIGITAL DERBY, 1978

Το διάσημο ραλάκι της TOMY. Το ήθελα με μανία. Θυμάμαι να το ζωγραφίζω και να πηγαίνω στην βιτρίνα του Νίκου, στην Αγία Σοφία της Θεσσαλονίκης και να το θαυμάζω με τις ώρες... Δυστυχώς, τότε δεν! Τώρα, Ναι! Χα!Χα!Χα!

Ηλεκτρομηχανικό παιχνίδι, γεμάτο γρανάζια, ταινίες που περιστρέφονται ενώ ο μηχανικός ήχος ακολουθεί και την αλλαγή ταχυτήτων. Ειδικά όταν έχουμε καινούργιες μπαταρίες, ο ιμάντας "τρέχει" στο φουλ, δίνοντας μια φοβερή ψευδαίσθηση ταχύτητας στην φόρμουλα που ελέγχουμε με το τιμονάκι μας. Το κοντέρ του χρόνου μετράει αντίστροφα και ο αγώνας ξεκινάει...

Το παιχνίδι είναι γνωστό με πολλά ονόματα, αναλόγως κι εδώ της εταιρείας διάθεσης και εμπορίας ανά χώρα / γεωγραφική περιοχή. Έτσι μπορούμε να το βρούμε ως Black Racer, Demon Driver και Formula 1. Ψάξτε στο net και θα βρείτε εκπληκτικούς προσομοιωτές (simulators) γι αυτό... ;)

TOMY_Digital_Derby.jpg
TOMY_Digital_Derby.jpg

BREAK UP, 1979

Mπαίνουμε στον χώρο των led παιχνιδιών. Πολύ καλό παιχνίδι που βασίζεται στο "BREAK OUT" με τη διαφορά ότι η ρακέτα μας παραμένει ακίνητη. Θέλει αστραπιαίες αντιδράσεις για να αποκρούσουμε πατώντας το ευδιάκριτο, κόκκινο πλήκτρο HIT. Όταν το συνηθίσετε, θα σπάτε το high score για πλάκα! Ως τότε όμως χρειάζονται αρκετές ωρίτσες προπόνηση..

Είναι γνωστό με διάφορες ονομασίες (Break Up σε U.S., Break In σε U.K., Block Attack σε Ιαπωνία)

TOMY_Breakup.jpg
TOMY_Breakup.jpg

ATOMIC PINBALL, 1979

Ηλεκτρομηχανικό φλίπερ. Το έπαιζα πολύ ως παιδί (το γνώρισα από τους φίλους μου). Tο απέκτησα σε κατάσταση NOS πριν από 7-8 χρόνια! Κυκλοφόρησε σε πολλές εκδόσεις ανά τον κόσμο.

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ : http://www.jeff-z.com/pinball/toys/atomic/atomic.html

TOMY_Atomic_Pinball_Box.jpg


TOMY_Atomic_Pinball.jpg


TOMY_Atomic_Pinball.jpg

BASKETBALL

Μπασκετάκι με leds.

TOMY_Basket_Ball.jpg
TOMY_Basket_Ball.jpg

WORLD CUP

Το πρώτο μου ηλεκτρονικό παιχνίδι! Μου το είχε φέρει ο πατέρας μου δώρο από την Γερμανία. Ήταν το εισιτήριο μου για τον μαγικό κόσμο των video games. Δυστυχώς το δικό μου δεν ήταν τυχερό να διασωθεί γιατί το είχα λιώσει στην κυριολεξία.

Το πήρα στο κουτί του, σε καταπληκτική κατάσταση πριν από 7-8 χρόνια.

TOMY_World_Cup.jpg
TOMY_World_Cup.jpg

PINBALL

Ακόμη ένα ηλεκτρονικό της λευκής σειράς αθλητικών παιχνιδιών που λειτουργεί με leds.

TOMY_Pinball.jpg
TOMY_Pinball.jpg

VOLLEY BALL

Το σπανιότερο όλων, τουλάχιστον επί Ευρωπαϊκού εδάφους. Το έψαχνα για χρόνια. Το βρήκα! Στην Ιαπωνία!... μέσα στο κουτί του, σε κατάσταση NOS.

TOMY_Volley_Ball.jpg
TOMY_Volley_Ball.jpg

TENNIS

Το μόνο αθλητικό παιχνίδι της λευκής σειράς, με μια πανέμορφη πράσινη VFD οθόνη.

Εδώ είναι η Γαλλική έκδοση από την εταιρεία διανομής του στην εκεί αγορά, την Miro-Meccano (MM).

[ https://en.wikipedia.org/wiki/Meccano_Ltd ]

Εφευρέτης και σχεδιαστής : Nobuo Hamano (Tokyo)

TOMY_Tennis.jpg
TOMY_Tennis.jpg

UFO ATTACK

Πολύ όμορφο, στυλ "SPACE INVADERS". Μονόχρωμη VFD με εσωτερικές αυτοκόλλητες χρωματιστές διάφανες ταινίες στην οθόνη. To gameplay χαρακτηρίζεται από προοδευτική αύξηση του βαθμού δυσκολίας. Joystick τύπου ʽ70s! Το έπαιζα πολύ σε φίλους μου!

TOMY_Ufo_Attack.jpg
TOMY_Ufo_Attack.jpg

ALIEN CHASE, 1984

Αυτό το παιχνίδι δεν έχει πίνακα score. Το μόνο που μετρά είναι η επιβίωση. Παίζεται κυρίως από δυο παίκτες. Διαθέτει οθόνη VFD δύο όψεων.

Εδώ βλέπουμε την Αμερικάνικη έκδοση, TANDY licensed.

TOMY_TANDY_Alien_Chase.jpg


TOMY_TANDY_Alien_Chase_Front_2.jpg


TOMY_TANDY_Alien_Chase_Side.jpg


TOMY_TANDY_Alien_Chase_Side.jpg

CAVEMAN, 1982

Κυκλοφόρησε και σε case με κόκκινο, έντονο χρώμα (GRANDSTAND -UK- και TANDY -US-).

Ο "άνθρωπος των σπηλαίων" μας είχε κοστίσει 5000 δραχμές. Μου ανταπέδωσε την αξία του, χαρίζοντας μου άπειρες ώρες παιχνιδιού. Ήταν το δεύτερο ηλεκτρονικό που είχα αγοράσει. Θυμάμαι τον εαυτό μου να ψηλαφώ κάτω από το τραπέζι (μετά από κάνα δυο ώρες συνεχόμενου παιχνιδιού) και να διαπιστώνω την...υπερθέρμανση! Μόνο τότε ήταν ώρα για να το κλείσω!

Δυο επίπεδα ΑΜΑ και PRO και βουρ για να κλέψουμε τα αυγά του δεινόσαυρού πριν αυτά εκκολαφθούν.

Αααα!... Προσοχή τους πτεροδάκτυλους που πετάν από πάνω σας! Eίναι πολύ κλεφταράδες!...και την λάβα του ηφαιστείου!...Καίει και ζεματάει!

TOMY_Caveman.jpg


TOMY_Caveman_Side.jpg


TOMY_Caveman_Side.jpg

RAMBLER (DE), 1982

Γνωστό επίσης και ως SCRAMBLE (US) και Astro Blaster (UK), βασίζεται στο ομώνυμο arcade παιχνίδι. Εθιστικό !

TOMY_Rambler.jpg


TOMY_Rambler_Side.jpg


TOMY_Rambler_Side.jpg

LUPIN, 1982

Το σπανιότερο της σειράς.

TOMY_Lupin.jpg


TOMY_Lupin_Side.jpg


TOMY_Lupin_Side.jpg

TRON, 1981

Βασίζεται στην ταινία TRON από την Disney.

Εδώ φαίνεται ότι οι σχεδιαστές της TOMY έβαλαν όλο τους το ταλέντο γιατί το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!

Ολόκληρο το παιχνίδι αποτελείται από ημιδιάφανο -black smoked- πλαστικό περίβλημα.

TOMY_TRON_Back.jpg
TOMY_TRON_Back.jpg

Εσωτερικά και προς τα πίσω έχει τοποθετηθεί χάρτινο ζωγραφισμένο artwork που μοιάζει με ηλεκτρονική πλακέτα. Οι υποτιθέμενες διαδρομές της έχουν αποτυπωθεί με ασημί χρώμα.

TOMY_TRON_Artwork_Detail.jpg
TOMY_TRON_Artwork_Detail.jpg

Το μπλε συνδυάζεται απόλυτα με το μαύρο, και τα λευκά πλήκτρα ελέγχου συμπληρώνουν την εικόνα. Το παιχνίδι σέβεται σχεδιαστικά το σενάριο της ταινίας, μπορώ να πω ότι δείχνει σαν να ήταν μέρος των σκηνικών της. Το ίδιο και το gameplay. Ο δείκτης προτίμησης των οπαδών του χτυπάει κόκκινο, καθιστώντας το υπερπολύτιμο και απαραίτητο για κάθε συλλογή.

TOMY_TRON.jpg


TOMY_TRON_Side.jpg


TOMY_TRON_Side.jpg

PACMAN, 1982

Επίσης γνωστό με πολλά ονόματα PUCKMAN (Ιαπωνία, UK), PACMAN (US), MUNCHMAN (UK), PACMAN-I (Australia).

Εδώ παρέα, δίπλα - δίπλα με το κουρδιστό (επίσης της TOMY) ξαδερφάκι του!

TOMY_Pacman_and_little_one.jpg
TOMY_Pacman_and_little_one.jpg

Ο σχεδιασμός του αποτελεί σήμα κατατεθέν των ʽ80s! Ποιος μπορεί να το αρνηθεί ;

Εθιστικό σαν την σοκολάτα! Δυο βαθμοί δυσκολίας και ποιος φοβάται τα φαντάσματα ; Στους 5000 πόντους κερδίζεις ζωή ενώ στον πίνακα του score αναγράφεται η ένδειξη Good!

TOMY_Pac_Man.jpg
TOMY_Pac_Man.jpg

Αυτό το φουκαριάρικο, βρέθηκε σε κάδο...Λειτουργεί όμως τέλεια :D

TOMY_Puckman.jpg
TOMY_Puckman.jpg

KINGMAN

Ο φίλος μας Donkey Kong φορώντας ειδική στολή από το μέλλον, σε νέες περιπέτειες! Δυνατός ήχος, ζωντανά χρώματα και δύσκολο αλλά εθιστικό gameplay. Σπάνιο στην Ευρώπη !

TOMY_Kingman.jpg
TOMY_Kingman.jpg

BMX FLYER, 1983

Γνωστό και ως Wheelie Crosser στην Ιαπωνία.

Να κι ένα με οθόνη LCD... αλλά τι οθόνη ! Ανήκει στη σειρά Multicolorlaser 6000 μαζί με 3 ακόμη τίτλους ( Mr Do! ή Mr. Go!, Thomas the Tank Engine και Monster Burger) . Είναι όλα τους σπάνια και πανάκριβα !!!

Εδώ βλέπoυμε την έκδοση της GRANDSTAND.

TOMY_GRANDSTAND_BMX_Flyer.jpg
TOMY_GRANDSTAND_BMX_Flyer.jpg

(Συνεχίζεται...)

TOMY_TRON.jpg

TOMY_Lupin.jpg

TOMY_Rambler.jpg

TOMY_Caveman.jpg

TOMY_TANDY_Alien_Chase.jpg

TOMY_TANDY_Alien_Chase_Front_2.jpg

TOMY_Atomic_Pinball_Box.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα από προχθές το θέμα αλλά σήμερα μου έδωσαν εξιτήριο από το νοσοκομείο...με σαφής οδηγίες να μην μπαίνω στο retromaniax και ειδικότερα στο θέμα σου.

Αλλά εσύ δεν σταμάτησες ...... ανέβασες άλλα τόσα καλούδια , εγώ τώρα δεν αισθάνομαι καλά, αλλά δεν πάω πουθενά, περιμένω την συνέχεια.....παρέα με το οξυγόνο

Σπιτσλες!!!!!!
 
Α ρε Γιώργο... τι να πρωτοπώ;

Εκπληκτικά ενα κι ένα... να είσαι καλά, γερός να τα χαίρεσαι.

Το UFO Attack μου το είχε αγοράσει ο πατέρας μου από το ΜΙΝΙΟΝ.

Ακόμη θυμάμαι τη διαδρομή μέχρι να φτάσουμε σπίτι και πως είχα χαθεί στο παιχνίδι.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ το δάνεισα σε έναν συμμαθητή μου και δε το ξαναείδα ποτέ.

Πολύ θα ήθελα να το έχω ειδικά μιας και ήταν δώρο από τον πατέρα μου...

Anyway... το κίτρινο Pacman το έχω επίσης...

Τρέλανέ μας κι' άλλο...

Υπέροχο θέμα!
 
Παιδιά...κάντε λίγο υπομονή, έμειναν καμιά 15αριά ακόμη... :p :D

Βασίλη και μόνο που τα βλέπω, οι αναμνήσεις ξεχύνονται από μέσα μου ως χείμαρρος...Δυστυχώς όμως δεν είναι πάντα ευχάριστες, φέρνουν στο νου αγαπημένους φίλους, αδερφικούς φίλους που βιάστηκαν να φύγουν από κοντά μου για το μακρινό ταξίδι....
 
geoanas είπε:
DIGITAL DERBY, 1978

Το διάσημο ραλάκι της TOMY. Το ήθελα με μανία. Θυμάμαι να το ζωγραφίζω και να πηγαίνω στην βιτρίνα του Νίκου, στην Αγία Σοφία της Θεσσαλονίκης και να το θαυμάζω με τις ώρες... Δυστυχώς, τότε δεν! Τώρα, Ναι! Χα!Χα!Χα!

Ηλεκτρομηχανικό παιχνίδι, γεμάτο γρανάζια, ταινίες που περιστρέφονται ενώ ο μηχανικός ήχος ακολουθεί και την αλλαγή ταχυτήτων. Ειδικά όταν έχουμε καινούργιες μπαταρίες, ο ιμάντας "τρέχει" στο φουλ, δίνοντας μια φοβερή ψευδαίσθηση ταχύτητας στην φόρμουλα που ελέγχουμε με το τιμονάκι μας. Το κοντέρ του χρόνου μετράει αντίστροφα και ο αγώνας ξεκινάει...

Το παιχνίδι είναι γνωστό με πολλά ονόματα, αναλόγως κι εδώ της εταιρείας διάθεσης και εμπορίας ανά χώρα / γεωγραφική περιοχή. Έτσι μπορούμε να το βρούμε ως Black Racer, Demon Driver και Formula 1. Ψάξτε στο net και θα βρείτε εκπληκτικούς προσομοιωτές (simulators) γι αυτό... ;)

TOMY_Digital_Derby.jpg


Btw αναρρωτιεμαι αν αυτο θεωρειται tabletop (μαζι με το ...τραπεζι )

M2Ji0of.gif


PM2KB9b.gif


( απο το "Ο ταυρομάχος προχωρεί!" /1963 )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενταξει,Γιωργη....δεν εχω λογια.... :sealed: :zip:

Υποκλινομαι!!!! :bow:

Μια μικρη προσθεση μονο σε αυτα που αναφερες σχετικα με την TOMY,ηταν επισης γνωστη για τα Water Games . ;)

Αυτο το Atomic Pinball....το λατρεψα!!!!! :dribble:
 
Ομορφιες!!!

Ολα τελεια. Ετοιμος για εκθεση εισαι.
 
geoanas είπε:
Παιδιά...κάντε λίγο υπομονή, έμειναν καμιά 15αριά ακόμη... :p :D
Βασίλη και μόνο που τα βλέπω, οι αναμνήσεις ξεχύνονται από μέσα μου ως χείμαρρος...Δυστυχώς όμως δεν είναι πάντα ευχάριστες, φέρνουν στο νου αγαπημένους φίλους, αδερφικούς φίλους που βιάστηκαν να φύγουν από κοντά μου για το μακρινό ταξίδι....
Νομίζω πως σε καταλαβαίνω σε πολύ μεγάλο βαθμό καθώς "αντίστοιχες" καταστάσεις έχω να θυμάμαι επίσης και δυστυχώς ή ευτυχώς τις φέρνω στο νου μου πολύ τακτικά...

Έτσι πάει φίλε Γιώργο...

Ας πάμε παρακάτω... :)

Σε περιμένουμε με ανυπόμονεσία !
 
stayros είπε:
...Water Games...[/url][/b] . ;)
Χα!Χα!Χα! Σταύρο σ' έπιασα ;)

...Επίσης παρήγαγε αρκετά κουρδιστά καθώς και παιχνίδια νερού που κοσμούσαν τις βιτρίνες των καταστημάτων....
To atomic pinball είναι super.

Η συμπεριφορά του, είναι ακριβώς όπως ενός κανονικού arcade, σε μινιατούρα ;)
 
stayros είπε:
Χα!Χα!Χα! Σταύρο σ' έπιασα ;)

geoanas είπε:
...Επίσης παρήγαγε αρκετά κουρδιστά καθώς και παιχνίδια νερού που κοσμούσαν τις βιτρίνες των καταστημάτων....
To atomic pinball είναι super.

Η συμπεριφορά του, είναι ακριβώς όπως ενός κανονικού arcade, σε μινιατούρα ;)
 
geoanas είπε:
Χα!Χα!Χα! Σταύρο σ' έπιασα ;)
Στραβομαρααααααααα..... :precry:

Ενταξει,μην δινεις σημασια....εχουμε και καποια Α ηλικια.:biglaugh:
 
Άστα κι εγώ τα ίδια...θέλω γυαλιά επειγόντως !!! :D

UPDATE !

Με μια δεύτερη σκέψη, Σταύρε καλά έκανες κι έβαλες το link για τα Water Games. Θυμόμουν ότι κάποτε είχαμε συζητήσει επ'αυτού, αλλά δεν μπορούσα να βρω που ;)

Επίσης θυμάμαι ότι και η Ναταλί είχε αναφέρει για το Epoch PacMan, αλλά ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα thread του 2008 με πολλές "άδειες" εικόνες :D

Τελικά με κατεύθυνε το link που έβαλε.

Ταυτόχρονα ανακάλυψα και τις παρουσιάσεις του freaktmp που αγνοούσα εντελώς !

Thanks !

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική η συλλογή σου φίλε! Υπέροχη και ή παρουσίαση της! Έχω παίξει ατέλειωτες ώρες με τον πακμαν, το space invaders και φυσικά το Caveman που το έχω ακόμα με το βιβλίο οδηγιών του, τα άλλα χάθηκαν...

Μπράβο και πάλι!
 
Σε ευχαριστώ πολύ ! Εγώ είχα και το κουτί με τις οδηγίες του Caveman, καλά κρυμμένο στο πατρικό μου και ξαφνικά.....χάθηκαν όλα κι έμεινε μόνο το παιχνίδι ! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα