Παρουσίαση ZD-11E PCB holder

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.340
Αντιδράσεις
9.485
Προ καιρου ειχα παρουσιασει το pcb holder PC-40 της εταιριας Ideal-tek, που παρολο που κοστιζε 40+ ευρω απογοητευσε σε ολους τους τομεις.

Αποφασισα να ριξω μια ματια σε ενα πολυ φθηνοτερο (λιγοτερο απο 15€) pcb holder. Κυκλοφορει ευρέως και με διαφορες ονομασιες, εγω το βρηκα στο ebay με ονομα ZD-11E.

H συσκευασια. Στο πισω μερος βλεπουμε απλες και κατανοητες οδηγιες συναρμολογησης

2018-03-01-18h51m27.JPG

2018-03-01-18h51m07.JPG

Τα περιεχομενα του κουτιου. Το φινιρισμα δεν εντυπωσιαζει.

2018-03-01-18h53m55.JPG

Η συναρμολογηση ειναι παιχνιδακι και θελει ελαχιστο χρονο και προσπαθεια. Το τελικο αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακα λειτουργικο.

Δυο thumbscrews στο κατω μερος μας βοηθουν να επιλεξουμε το μηκος της πλακετας που θελουμε να τοποθετησουμε στο pcb holder. Αλλα δυο thumbscrews στο πανω μερος βοηθουν να επιλεξουμε την γωνια υπο την οποια θα στερεωσουμε την πλακετα. Τα πιαστρακια ειναι πολυ αποτελεσματικα και η μια μερια ειναι κινητη με ελατηριο που μας επιτρεπει να αλλαζουμε πλακετες σε ελαχιστο χρονο. Τεσσερα λαστιχενια ποδαρακια βοηθανε να μην φευγει απο την θεση του οσο δουλευουμε.

2018-03-01-19h04m27.JPG

2018-03-01-19h04m52.JPG

Αν εξαιρεσουμε το χαμηλης ποιοτητας φινιρισμα, το ZD-11E επιτυγχανει σε ολους τους τομεις που απετυχε τo PC-40! Απλο στην συναρμολογηση και στην λειτουργια, για τα λιγα ευρω που κοστιζει, παρτε το χωρις σκεψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ απόλυτα, το έχω περίπου 8 μήνες και το μόνο που θέλω να του αλλάξω είναι οι βίδες σύσφιξης με πιο μεγάλες για να είναι άνετο το σφίξιμο,

Στην φώτο εχει αγκαλιά ενα MS2
 
Πίσω
Μπλουζα