Παρουσίες στην τάξη

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Στο Δημοτικό η δασκάλα κάθε μέρα έπαιρνε απουσίες στην τάξη. Ανάλογα απαντούσαμε παρών-παρούσα. Καμιά φορά λέγαμε παρών-παρούσα-πατούσα! Τρελό γέλιο...
 
Αυτό γινόταν και σε μας στο Δημοτικό!!!!!!!!!

Μερικοί φώναζαν "εδώ!!!! "
 
Εγώ πάλι έλεγα "παρούσα" όταν έλεγαν το όνομα μου και με γυναικεία φωνή και πάντα με έβγαζαν έξω η' με στέλνανε στον Διευθυντή :D

Γιατί άραγε....

Άλλες φορές τραύλιζα επίτηδες και έλεγα "πα-πα-πα-ρρρρρρρρ-ροοο- οοοον!!!!"

(Ήμουν λίγο αντιδραστικό στοιχείον χεχεχε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ πάντως γέλαγα με έναν φίλο μου που μερικές φορές έλεγε "Παρούσος" :p
 
εγω παντα φωναζα αλλος!!! γιατι νομιζα πως με φωναζαν απο το μαυρο μπλοκακι για μαθημα ειμουν απασχολημενη να γραφω στιχους πανω στο θρανιο μου
 
Εγώ έλεγα ΑΑΑΑ η ΜΜΜΜΜ, συνήθεια που μου έχει μείνει μέχρι και σήμερα, όταν απαντάω σε τηλέφωνο η σε όποιον με φωνάζει γενικά.
 
Εγώ πάλι πολλές φορές δεν έλεγα τίποτα απλά σήκωνα βαριεστημένα το χέρι.
 
johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι πολλές φορές δεν έλεγα τίποτα απλά σήκωνα βαριεστημένα το χέρι.

Και σε εμάς, απλό ( βαριεστημένο) σήκωμα του χεριού...
 
Στο Γυμνασιο-Λυκειο δεν ημουν συνηθως παρων την πρωτη ωρα αρα δεν ελεγα τιποτα.

Καποιες απο τις επομενες ωρες, που ημουν "παρων", οι καθηγητες με καναν ξε-παρων :)
 
το χω ξαναγραψει νομιζω καπου πως πηγαινα λυκειο σε μια ταξη που ειμασταν μονο αγορια μεσα λοιπον το απουσιολογιο ενω σε καθε νορμαλ σχολειο το εχει ο καλυτερος μαθητης εμεις ειλικρινα παιζαμε ξυλο ποιος θα το εχει καθως δεν το ηθελε κανεις θυμαμαι μια φορα πηγαν να το φορτωσουν σε μενα και μου το εβαλαν στην τσαντα οποτε το εβγαλα το εριξα στο καλαθακι των σκουπιδιων και ειπα οποιος το θελει ας το βγαλει και αυτο γινοταν γιατι οι περισσοτεροι συνηθως ελειπαν τις πρωτες ωρες ομως για να μην μεινουν απ τις απουσιες την πεφτανε στον απουσιολογο να τους κανει την χαρη να κρυψει την απουσια οποτε κανεις δεν ηθελε να βρει τον μπελα του κανοντας την συγκεκριμενη δουλεια
 
Εμείς στο Δημοτικό είχαμε απ'όλα: Κάποιοι βροντοφώναζαν "παρών", άλλοι έλεγαν "εδώ", καθώς και άλλες λέξεις, ενώ άλλοι απλά σήκωναν το χέρι όπως εγώ που δεν μου άρεσε να φωνάζω. Επίσης, αν κάποιος έλειπε, γινόμασταν σαν χορωδία όλοι μαζί φωνάζοντας "λείπει", ενώ οι πιό σκανταλιάρηδες της τάξης λέγανε και οι ίδιοι "λείπει" για τον εαυτό τους, μόλις ακούγανε το όνομά τους.
 
Πίσω
Μπλουζα