Παρουσιαση: Ελληνικου κουτιου των πρωτων Windows 95 με μενου Εναρξης

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Μετα απο τα ελληνικα Windows 3.11 του πουλιαδης και συνεργατες οπου επετρεπαν την ελληνικη γραφη τους αλλα και ητανε και ορισμενα μενου στα ελληνικα και αφου περασαν δυο χρονια ηρθανε τα ελληνικα Windows 95 στις 25/8/1995 στα ραφια των ελληνικων καταστηματων οπως και παγκοσμιος κυκλοφορησαν. Εκαναν παταγων τοτε απο οσο εμαθα απο εγκυρες πηγες μεσω Video στο youtube εκεινης της εποχης που τραβηστηκαν και ανεβηκαν τα τελευταια χρονια. Ητανε κυριες και κυριοι τα πρωτα Windows με μενου Εναρξης το οποιο καλα κραταει μεχρι και σημερα. Ο Κοσμος ετρεξε να τα αποκτησει πρωτος στους υπολογιστες του. Ομως θα επρεπε να υπηρχε μια βασικη προυποθεση για να μπορεσει καποιος να αποκτησει τα Windows 95 να εχει συστημα επεξεργαστη δηλαδη ο οποιος θα μπορουσε να τα τραβηξει και να μην κολλανε τοσο ευκολα και να ειχε ηδη εγκαταστημενα τα Windows 3.11 στο συστημα του διαφορετικα δεν γνωριζω καμια πατενταν τοτε που θα μπορουσες να ξεγελασεις το συστημα οτι οντως υπηρχε ηδη εγκαταστημενο λειτουργικο συστημα για να σε αφηνε να περασεις τα Windows 95 στον υπολογιστη σου. Θα επρεπε να ειχες επεξεργαστη απο τον 386DX και ανω

Κανω παραθεση εδω και βαζω το κειμενο απο την wikipedia για τον επεξεργαστη αυτον:

Ο Intel 386, που κυκλοφόρησε αρχικά ως 80386 και αργότερα μετονομάστηκε σε i386, είναι ένας μικροεπεξεργαστής 32 bit που παρουσιάστηκε το 1985.[2] Οι πρώτες εκδόσεις είχαν 275.000 τρανζίστορ[3] και ήταν η CPU πολλών σταθμών εργασίας και προσωπικών υπολογιστών υψηλής τεχνολογίας της εποχής. Ως αρχική υλοποίηση της επέκτασης 32 bit της αρχιτεκτονικής 80286,[4] το σύνολο εντολών i386, το μοντέλο προγραμματισμού και οι δυαδικές κωδικοποιήσεις εξακολουθούν να είναι ο κοινός παρονομαστής για όλους τους επεξεργαστές x86 32 bit, που ονομάζεται αρχιτεκτονική i386, x86 ή IA-32, ανάλογα με το περιβάλλον.

Το 32-bit i386 μπορεί να εκτελέσει σωστά τον περισσότερο κώδικα που προοριζόταν για τους προηγούμενους επεξεργαστές 16-bit, όπως οι 8086 και 80286 που ήταν πανταχού παρόντες στους πρώτους υπολογιστές. (Ακολουθώντας την ίδια παράδοση, οι σύγχρονοι επεξεργαστές x86 64 bit είναι σε θέση να εκτελούν τα περισσότερα προγράμματα γραμμένα για παλαιότερες επεξεργαστές x86, μέχρι την αρχική 16-bit 8086 του 1978.) Με τα χρόνια, διαδοχικά νεότερες υλοποιήσεις της ίδιας αρχιτεκτονικής έχουν γίνει αρκετές εκατοντάδες φορές ταχύτεροι από το αρχικό 80386 (και χιλιάδες φορές ταχύτερο από το 8086). Ένα 80386 33 MHz μετρήθηκε ότι λειτουργεί σε περίπου 11,4 MIPS.

Αυτό ήταν υπό ανάπτυξη σε αυτήν την τεχνολογία διαδικασίας το 1982 με εσωτερική ονομασία P3. Το tape-out της ανάπτυξης 80386 οριστικοποιήθηκε τον Ιούλιο του 1985.[8] Το 80386 παρουσιάστηκε ως δείγματα προπαραγωγής για σταθμούς εργασίας ανάπτυξης λογισμικού τον Οκτώβριο του 1985. Η κατασκευή των τσιπ σε σημαντικές ποσότητες ξεκίνησε τον Ιούνιο του 1986, μαζί με την πρώτη συσκευή plug-in που επέτρεψε την αναβάθμιση των υπαρχόντων υπολογιστών με βάση το 80286 στον 386, τον Translator 386 από την American Computer and Peripheral. Οι μητρικές πλακέτες για συστήματα υπολογιστών που βασίζονται στο 80386 ήταν στην αρχή δυσκίνητες και ακριβές, αλλά η κατασκευή δικαιολογήθηκε μετά την υιοθέτηση του 80386. Ο πρώτος προσωπικός υπολογιστής που έκανε χρήση του 80386 σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από την Compaq και σηματοδότησε την πρώτη φορά που ένα θεμελιώδες στοιχείο στο συμβατό πρότυπο IBM PC de facto ενημερώθηκε από εταιρεία διαφορετική από την IBM.

Τον Μάιο του 2006, η Intel ανακοίνωσε ότι η παραγωγή i386 θα σταματήσει στα τέλη Σεπτεμβρίου 2007. Αν και ήταν από καιρό ξεπερασμένη ως CPU προσωπικού υπολογιστή, η Intel και άλλοι συνέχισαν να κατασκευάζουν το τσιπ για ενσωματωμένα συστήματα. Τέτοια συστήματα που χρησιμοποιούν ένα i386 ή ένα από τα πολλά παράγωγα είναι κοινά στην αεροδιαστημική τεχνολογία και στα ηλεκτρονικά μουσικά όργανα, μεταξύ άλλων. Ορισμένα κινητά τηλέφωνα χρησιμοποίησαν επίσης (αργότερα πλήρως στατικές παραλλαγές CMOS) τον επεξεργαστή i386, όπως το BlackBerry 950 και το Nokia 9000 Communicator. Το Linux συνέχισε να υποστηρίζει επεξεργαστές i386 μέχρι τις 11 Δεκεμβρίου 2012. όταν ο πυρήνας έκοψε οδηγίες για 386 ειδικά στην έκδοση 3.8.

Αν καποιος γνωριζει περισσοτερα για εκεινη την εποχη παρακαλειται να μας τα αναφερει ειτε αναμνησεις ειτε προβληματα ειτε οτιδηποτε αλλο. Εγω τοτε ημουνα δεν θα ημουνα μονο 3 χρονων οταν κυκλοφορησαν τα Windows 95 στα ραφια των καταστηματων απο οσα διαβαζω με την αρρωτια μου την μανια μου που ξεκινησα να εχω με τους ηλεκτρονικους υπολογιστες απο τα 8 (2002) μου χρονια και να μαθαινω να ανακαλυπτω να συζητω να αγοραζω παλια λειτουργικα συστηματα σουιτες γραφειου MS OFFICE επειδη ειναι εξαιρετικα σπανια να βρεθουν κυριως οι ελληνικες τους εκδοσεις. Ειμαι μεγαλος συλλεκτης αυτων και μου αρεσει παρα πολυ. Καταφερα να βρω και τα Windows 95 με το κουτι τους οπως θα δειτε και στις παρακατω εικονες μεσω του eBay τον απριλιο του 2020 που τα πουλουσε ενας ελληνας εκει περα και φυσικα δεν εχασα στιγμη την ευκαιρια να τα παρω.

NextDocument.jpg

NextDocument2.jpg

pfPbZ85.jpg

TIJqOSf.jpg
 
Τα συγκεκριμένα είναι αναβάθμιση οπότε λογικό να χρειάζονται Win 3.1/3.11 ή 95 EN/Pan.
Κυκλοφόρησαν μερικούς μήνες μετά..
Υπάρχει και η πλήρης έκδοση και η OEM.

Αυτό που μου έχει μείνει στη μνήμη πολλές φορές είναι στο Start me up των γερόλυκων, καμιά φορά που πατάω Start/Έναρξη.
 
Πίσω
Μπλουζα