Παρουσιαστές εκπομπών ΕΡΤ

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Δεν το είδα να ανοίγεται μέχρι στιγμής

και είπα καιρός είναι να αποτίσουμε φόρο τιμής στους τηλεπαρουσιαστές της ΕΡΤ (ειδήσεις, ανακοινώσεις προγράμματος κλπ) της δεκαετίας 1980.

Επίσης καλό είναι να βάλουμε και τα πράματα σε μια χρονολογική σειρά πχ δεκαετία 1980 (και συγκεκριμένα ας πούμε 1981-86 περίπου) σαν παρουσιαστή ειδήσεων θυμάμαι τον Αντωνόπουλο (τον ηθοποιό του Δεις Εξαμαρτείν)

Ονόματα όπως Γ. Λαζάνης (συγχωρεμένος πλέον μετερεολόγος), Αλ. Αντωνόπουλος (ηθοποιός παρουσιαστής ειδήσεων), Φώτος Λαμπρινός θα θυμήσουνε πολλά πιστεύω σε μας τους σημερινούς 30άρηδες

Με την σειρά σας θυμηθείτε ευτράπελα από εκπομπές και ποστάρετε εικόνες (αν είναι διαθέσιμες). Θα χαρώ να ξαναδώ εικόνα tv-still της ερτ με τον παρουσιαστή να σηκώνει τηλέφωνο στον αέρα.
 
Τhe one and only Χρηστος Οικονομου με τα καθιερωμενα ανεκδοτα στο τελος καθε εκμπομπης και το σηκωμα του χεριου μπροστα στην καμερα.

Δυστυχως φωτο δεν βρηκα.
 
Βαγγέλης Φουντουκίδης

Ελεγε τις αθλητικές ειδήσεις στην τότε ΕΡΤ. Χαρακτηριστική φωνή και φυσιογνωμία. Φορούσε κάτι ματομπούκαλα ΝΑ:eek:
 
Χρηστος Οικονομου (1991)

58_oikonomu_91.jpg


Βαγγελης Φουντουκιδης (2005)

315_1.jpg


315_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
[...] Ονόματα όπως Γ. Λαζάνης (συγχωρεμένος πλέον μετερεολόγος), [...]
Διόρθωση, φίλε Dominion: εννοείς τον Α. (Ανδρέα) Λαζάνη. Ο συμπαθέστατος μετεωρολόγος απεβίωσε το 2006 σε ηλικία 64 ετών.

Εγώ θα αναφέρω την τρελά ερωτεύσιμη, τη μία και μοναδική, τη θεά Ολίνα Ξενοπούλου. Μπορείτε να τη θυμηθείτε φυσιογνωμικά από το παρακάτω νημάτιο: Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1 (υπόψιν ότι η φωτογραφία την αδικεί)

Ο θρυλικός Χρήστος Οικονόμου, που τον ανέφερε παραπάνω ο Τελαμώνας, αν θυμάμαι καλά, στα τέλη των 80ς παρουσίαζε μια πρωινή εκπομπή συζήτησης κάθε Σάββατο, με δυο-τρεις καλεσμένους κάθε φορά. Θυμάται κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για να συμπληρώσει την αμυδρή αυτή ανάμνησή μου; ? ;

Σίγουρα όμως θυμάμαι πολύ καλά, γύρω στο '89, τις περιβόητες τηλεοπτικές συνεντεύξεις που είχε πάρει απ' όλους τους πρωταγωνιστές της "Τόλμης και γοητείας", που τότε είχε πολύ μεγάλη απήχηση. Και τί δεν θα 'δινα για να τις ξαναδώ! Τρομερές εποχές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sofologiotatos;105192 Ο θρυλικός [B είπε:
Χρήστος Οικονόμου[/B], που τον ανέφερε παραπάνω ο Τελαμώνας, αν θυμάμαι καλά, στα τέλη των 80ς παρουσίαζε μια πρωινή εκπομπή συζήτησης κάθε Σάββατο, με δυο-τρεις καλεσμένους κάθε φορά. Θυμάται κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για να συμπληρώσει την αμυδρή αυτή ανάμνησή μου; ? ;

Αν θυμάμαι καλά η εκπομπή λεγόταν "Σάββατο μία και μισή" και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία τη δεκαετία του 80.
 
grtt είπε:
Αν θυμάμαι καλά η εκπομπή λεγόταν "Σάββατο μία και μισή" και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία τη δεκαετία του 80.
Θυμάστε εκείνη την φανταστική μουσική της έναρξης της εκπομπής από τους alan parson project?

vosporos είπε:
νομιζω πως το θυμαμαι αγαπητε tsalk,μηπως ηταν το eye in the sky?απο alan parsons project?να προσθεσω ενα βιντεακι απο την παλια παρουσιαστρια της ερτ(νομιζω ειναι η νακυ αγαθου,το αντιπαλο δεος της κελλυς σακακου χα χα)το οποιο χρονολογικα ειναι του 1982.δεν ξερω αν την θυμουνται πολλοι καθως ειναι παλιο το βιντεο...http://rapidshare.com/files/133073643/AGATHOU_82.AVI
δεν ήταν το eye in the sky ήταν το lucifer.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εισαι σιγουρος για το Rip ,γιατι μεχρι πριν κανα 2 χρονια τον ειχα πετυχει στο αλτερ.......... :xm:
 
Συμφωνώ, απ' όσο ξέρω ο Χρήστος Οικονόμου δεν έχει πεθάνει...
 
Aardvark είπε:
Εισαι σιγουρος για το Rip ,γιατι μεχρι πριν κανα 2 χρονια τον ειχα πετυχει στο αλτερ.......... :xm:
Ωχ, λέτε να έχω κάνει τέτοια γκάφα;

Μακάρι, να είναι καλά ο άνθρωπος.

==========================================

Βασίλης Κοντοβαζαινίτης.

Νομικός στο επάγγελμα, παρουσίαζε αθλητικό δελτίο στην ΥΕΝΕΔ, αργότερα άσκησε το επάγγελμά του, μάλιστα ήταν μέχρι πριν λίγα χρόνια στο προσκήνιο και το παρασκήνιο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Μιλούσε κάτι ασύλληπτα δικά του ελληνικά, καθαρεύουσα όσο δεν παίρνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
asldkjf dilfs'rfos'

elenikypraiou23219662zv8.jpg


kellysakakou2391976ellitf1.jpg


kellysakakou1nh9.jpg


nakyagathou1970aa0.jpg


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφία

Rygar είπε:
Βαγγέλης Φουντουκίδης
Ελεγε τις αθλητικές ειδήσεις στην τότε ΕΡΤ. Χαρακτηριστική φωνή και φυσιογνωμία. Φορούσε κάτι ματομπούκαλα ΝΑ:eek:
Και ο Ζάχος Χατζηφωτίου φορά επίσης μεγάλα γυαλιά. Εν πάση περιπτώσει, ο Φουντουκίδης γεννήθηκε το 1929 και αποχώρησε το 1985, έχοντας συμπληρώσει 36 χρόνια υπηρεσίας στη δημοσιογραφία. Εδώ

http://lefobserver.blogspot.com/2008/11/blog-post_8695.html

ένα μικρό αφιέρωμα από τον "Ερευνητή της Βέροιας" και εδώ

http://www.protinews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6536&Itemid=1

μια συνέντευξη του ίδιου με συμβουλές προς τη νέα γενιά. Μπράβο του που παρότι αποχώρησε εδώ και καιρό από το επάγγελμα, δεν σταματά να φροντίζει και να δίνει συμβουλές στους νέους και στις νέες αθλητικογράφους.

Τον θυμόμαστε ακόμα και από τα μαργαριτάρια του, τα οποία παραθέτω εδώ με όλο το σεβασμό προς την προσωπικότητα αυτή:

http://www.mplampla.com/index.php/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1/%CE%92%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%A6%CE%BF%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82.html?fontstyle=f-larger
 
Νικος Κατσαρος 1989

παρουσιασε την αθλητικη ανασκοπηση

1980-1989

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνώριμη μορφή. Τον θυμόμαστε να παρουσιάζει τα ποδοσφαιρικά όλη τη δεκαετία του ' 80.
 
Από εκπομπή που παρουσίασε η Σακάκου στην ερτ πριν 30 χρόνια. Την θυμάται κανείς;

[edit] Το βιντεο έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υποπτεύομαι ότι δεν είναι τυχαία ούτε ο τίτλος της εκπομπής, ούτε η παρουσιάστριά της, ούτε και η χρονιά (1980). Χωρίς βέβαια να την θυμάμαι, καθώς ήμουν σχεδόν μωρό, το 1980 η Σακάκου παρουσιασε τη Γιουροβίζιον, με την Άννα Βίσση. Μήπως η εκπομπή αυτή προβλήθηκε λίγο πριν το διαγωνισμό και αναφερόταν στην ελληνική συμμετοχή; Παρένθεση: Μου θυμίζει "Φέιμ" το ξεκίνημα. Μπράβο, ChristosM!
 
Πολύ ωραίο το βίντεο ChristosM και σπανιότατο! Εύγε!
 
stakovios είπε:
Υποπτεύομαι ότι δεν είναι τυχαία ούτε ο τίτλος της εκπομπής, ούτε η παρουσιάστριά της, ούτε και η χρονιά (1980). Χωρίς βέβαια να την θυμάμαι, καθώς ήμουν σχεδόν μωρό, το 1980 η Σακάκου παρουσιασε τη Γιουροβίζιον, με την Άννα Βίσση. Μήπως η εκπομπή αυτή προβλήθηκε λίγο πριν το διαγωνισμό και αναφερόταν στην ελληνική συμμετοχή; Παρένθεση: Μου θυμίζει "Φέιμ" το ξεκίνημα. Μπράβο, ChristosM!
Νομιζω πως δεν ειναι απο το 1980. Πιθανοτερο το 1981 ή 1982.
 
αν κρινω απο το χρωμα και την γραμματοσειρα των τιτλων τελους,πρεπει να ειναι απο το 1981
 
Πίσω
Μπλουζα