Πασχαλινά χάρτινα φαναράκια

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Προβολή συνημμένου 100060Προβολή συνημμένου 100061Προβολή συνημμένου 100062

Τα χαρτινα αυτα φαναρακια τα χρησιμοποιουσαμε μονο μια φορα το χρονο,τα παιρναμε στην εκκλησια μαζι με τις πασχαλινες λαμπαδες το βραδυ του Μεγαλου Σαββατου.Οταν ακουγαμε το "Δευτε λαβετε φως" εκτος απ τις λαμπαδες αναβαμε και το κερακι (ηταν ενα απ αυτα των γενεθλιων) που ειχε τοποθετηθει καταλληλα στη μικρη βαση στο εσωτερικο του φαναρακιου.Μ αυτο τον τροπο μεταφεραμε μετα την Ανασταση το Αγιο Φως στο σπιτι γιατι οι λαμπαδες δεν ηταν τοσο βολικες μεσα στο αυτοκινητο

Βεβαια αυτα τα φαναρακια ηταν κι επικινδυνα γιατι αν φυσουσε λιγο αερας ή αν δεν ησουν πολυ προσεκτικος ευκολα μπορουσαν ν' αρπαξουν φωτια.

Με την παροδο των χρονων αντικατασταθηκε με ενα παρομοιο(οχι ομως με τοσο φανταχτερα χρωματα) σαν αυτο που βλεπουμε στη φωτογραφια

Προβολή συνημμένου 100063
 
Σωστή η Κατερίνα!!! Τα φαναράκια ακορντεον μιας χρήσεως. Βέβαια εμείς τα χρησιμοποιόυσαμε και την Μεγάλη Παρασκευή στην περιφορά του Επιταφίου. Φυσικά, κανένα φαναράκι δεν κατάφερνε να επιστρέψει πίσω στην εκκλησία γιατί απλούστατα έπιανε φωτιά στ δρόμο.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα λεγόμενα της Κατερίνας. Προσωπικά ήταν και ο μόνος τρόπος να φτάσει το Άγιο Φως στο σπίτι καθώς προστατευόταν από τον αέρα. Και φυσικά είχαν πάρει και κάποια φωτιά από ατυχή γεγονότα.
 
συνηθως δεν ηταν μιας χρησεως (τουλαχιστον εγω τα θυμαμαι που διαρκουσαν λιγα χρονια)

Αν δεν κανω λαθος τα λεγαμε "κλειστοφαναρα" ή "κλεφτοφαναρα";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ξύπνησαν αναμνήσεις με αυτά τα φαναράκια. Θυμάμαι να έχω ένα τέτοιο, τριανταφυλλί χρώματος στην περιφορά του Επιταφίου σ'ένα χωριό και να τραβάω μεγάλο ζόρι, γιατί ανεβαίναμε λόφο, φυσούσε κι ήταν πανεύκολο να αρπάξει. Σ'ένα άλλο παιδί αυτό έγινε και είχαμε φωτιές νυχτιάτικα. Εγώ τελικά τα κατάφερα, αλλά δεν χάρηκα τίποτα από όλη τη διαδρομή, αφού κοιτούσα μόνο το φαναράκι και μετά, όσο κι αν μου άρεσαν, δεν τόλμησα να ξαναπάρω τέτοια.
 
Δεν ειχα ποτε πάρει τετοιο φαναρακι για την εκκλησία τη Μεγάλη Παρασκευή και το Μεγάλο Σαββατο για τη μεταφορα του Αγίου Φωτός από στην εκκλησία στο σπίτι, είχα απλά τη Μεγάλη Παρασκευη κεράκι από την εκκλησία και το Μεγάλο Σαββατο την κλασική λαμπάδα...αργότερα είχα ένα φαναράκι με τζαμάκι γυρω-γυρω και κερακι-ρεσω μεσα, ήταν πιο ασφαλές...
 
Έχω σώσει ένα η δύο του κουτιού.Τα έχω όμως μόνο για να τα βλέπω.Όσο ωραία και αν δείχνουν στο σκοτάδι δε θα ήθελα να τα λαμπαδιάσω απο ατύχημα λόγω αέρα.Στη βάση τους μέσα είχαν ένα μεταλλικό έλλασμα για να τυλίγεις-σταθεροποιείς το κεράκι και μόλις το άναβες σήκωνες το 'ακορτεόν' για να το προστατεύσεις απο τον αέρα.Η λαβή του ήταν απο χάλκινη κλωστή που έφτανε ως τη βάση του φαναριού εσωτερικά.Στο μέλλον ίσως βρω χρόνο να ανεβάσω και φωτογραφία.
 
1@darkhado[/USER]Βάλε μας καμία φωτό...Μη μας εξαπτεις την περιέργεια

 

1@darkhado[/USER]Βάλε μας καμία φωτό...Μη μας εξαπτεις την περιέργεια
Συγγνώμη για τη πρόχειρη παρουσίαση αλλά είχα δουλειά.Την ώρα που άνοιγα το φαναράκι στη τελευταία φωτογραφία παρατήρησα ότι η υγρασία είχε καταστρέψει την όψη του απο τη πίσω πλευρα.?

20181127_100221.jpg

20181127_100258.jpg

20181127_100349.jpg

 
Χα χα ! Γυρίζαμε από Ανάσταση, το είχαμε στο πίσω κάθισμα, και άρπαξε φωτιά μέσα στο αυτοκίνητο ! Ευτυχώς επενέβη τότε η ψύχραιμη γιαγιά μου, και με δυο τρια κοπανήματα με την παλάμη, έσβησε και γλυτώσαμε τα χειρότερα...
 
συνηθως δεν ηταν μιας χρησεως (τουλαχιστον εγω τα θυμαμαι που διαρκουσαν λιγα χρονια)

Αν δεν κανω λαθος τα λεγαμε "κλειστοφαναρα" ή "κλεφτοφαναρα";

Δεν ηταν μιας χρησης γιατι δεν υπηρχαν λεφτα για αλλα. Στην μεση εμπαινε κομματι ασπρο κερι που ειχε περισσεψει (δεν υπηρχαν τα κερια ρεσω) και ειχε 4 μεταλλικα αγκιστρα να το κρατανε στην βαση του. Ειχε χαρτινη λαβη και εαν φυσαγε επαιρνε κλιση και αρπαζε φωτια το τοιχωμα και επεφτε το κλαμα συννεφο.

Τα κλεφτοφαναρα ηταν διαφορετικα και για αλλη χρηση, κοιτα εδω πως ηταν.
 
Πίσω
Μπλουζα