Πασχαλινό Αυγό με Καραμέλες

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Βρέθηκε πρόσφατα σε ανασκαφή σε παλιό παιχνιδοπωλείο και δνε μπορούσε να βγει από τα μάτια μου και τις αναμνήσεις...!! Είχα την εντύπωση ότι κάθε παιδί το Πάσχα, έπαιρνε από τους νονούς μια λαμπάδα και μαζί και ένα αυγό, άλλοτε σοκολατένιο, άλλοτε αυτό το κλασικό με τις καραμέλες..!! Εμένα σχεδόν πάντα μου έφερνε ένα τέτοιο η νονά μου...! :D :flower:

attachment.php


Σκέφτηκα για μια στιγμή να δοκιμάσω αυτές τι ρετρο-καραμέλες, αλλά μετάσκέφτηκα ότι δεν με παίρνει να κάνω τέτοιες δοκιμές γιατί έχουμε και μια γρίπη που μας κυνηγάει..!! Μην πάμε γυρεύοντας..!! :D

ΥΓ Άντε και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ..!!!! :p :D
 
Χαχαχα καλό Πάσχα! Ωραίο θέμα! Μπράβο :)

attachment.php


attachment.php
 
Κριος πρεπει να ειναι απο την ίδια εταιρεία γιατι κι εμένα στο εσωτερικό του έχει την ίδια επένδυση..!! Μπράβο, γιατί ήθελα να βγάλω κι εγω φωτό από μέσα..!! ;)

Εσυ όμως δεν έχεις αυτές τις φρέσκιες καραμέλες που έχω εγώ..!! :p Θέλεις να σου στείλω να δοκιμάσεις καμία?? χεχεχ :D :D Θέλω να δω τις επιδράσεις του ύστερα από 30 και βάλε χρόνια..!! :D :D

Νομίζω κάποια αυγά, είχαν μάλιστα και μικρά πάνινα κοτοπουλάκια μέσα..!!
 
Υπέροχα και τα 2 αυγά ;) είναι πολύ vintage!! :D

Αυτά είναι τα κοτοπουλάκια που είχαν τα αυγά μέσα #)

attachment.php
 
Πολλες αναμνησεις απο αυτα τα αυγα με τις καραμελες!!!!

Μικρος καθε χρονο περιμενα το πασχα για να παρω αυτα τα αυγα με τις καραμελες και τα σοκολατακια που ειχαν μεσα για να..... Σλουρπ...

Γιαμι...Γιαμι....

:D
 
Άλλο ένα Πασχαλινό "δωράκι" με καραμέλες, είναι και αυτο στις παρακάτω φωτό..!! Μάλιστα αυτό έβγαινε απο την POLFY TOYS απ ότι μου είπε ο καταστηματαρχης που το βρήκα και είχε μέσα και μια μικρή φιλεναδίτσα σε ένα αυγό...!!! ήταν και το μονο που πέτυχα με την ανακάλυψη αυτη..!! Τα άλλα είχαν μέσα μονο κατι κοτοπουλάκια..!! :D

PASXAA.jpg

PASXA.jpg
 
Πωπω, τρελλές αναμνήσεις!!! Να'σαι καλά makisime που μας το ξανάδειξες!!
 
Να πω κι εδώ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ , μιας και ειναι ενα θρεντ ειδικά γι αυτες τις μέρες, σαν τον "Ιησού από την Ναζαρέτ" ένα πράμα..!! Τα βλέπουμε μια φορά το χρόνο, κάθε τέτοια εποχή..!!

Μετά...του χρόνου πάλι..!! :)
 
Πασχαλινό θέμα όντως. Καταπληκτικές ανακαλύψεις. Ιδίως το αυγό της polfi.:dribble::dribble::dribble:
 
Ενα τετοιο μαγαζί είχε δεκάδες από αυτα αλλά έκλεισε πριν κανένα χρόνο και δυστυχως όλα αυτα του έμειναν απούλητα..!! :( Αγνοείται η τύχη τους..!!
 
Makisime, τις καραμέλες τις δοκίμασες τελικά :D ?Μεταλλάχθηκες?
 
καλο Πασχα σε ολους με υγεια και ο,τι επιθυμειτε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μακισιμε οι καραμελες που εχει μεσα το πασχαλινο αυγο ειναι ολες ρετρο; παντως το περιτυλιγμα διατηρηθηκε σε πολυ καλη κατασταση,για το περιεχομενο βεβαια δε θα ελεγα το ιδιο ;)
 
spirtoulis είπε:
Makisime, τις καραμέλες τις δοκίμασες τελικά :D ?Μεταλλάχθηκες?
Όχι δεν τις δοκίμασα τελικά..!! Θέλεις να δοκιμάσεις εσυ να μου πεις πως ειναι? Απλά απο περιέργεια για να δω αν η γευση τους ειναι ωραία..!! ::) : :) ::) : :) ::) : :)
 
Μπα, προσέχω μην παχύνω. Εξάλλου δεν νομίζω ότι θα ήμουν ωραία με τρία μάτια και ουρά.:nervous::tongue:
 
spirtoulis είπε:
Μπα, προσέχω μην παχύνω. Εξάλλου δεν νομίζω ότι θα ήμουν ωραία με τρία μάτια και ουρά.:nervous::tongue:
χαχαχαχαχ Ένα χρόνο τώρα ψάχνω πειραματόζωο και κανείς δνε προσφέρεται..!! Ντροπή....!! τς τς τςςς...! :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Κόκκινα παλιά πασχαλινά αυγά

μην μου πειτε οτι δεν θυμαστε τα κοκκινα σατεν [ μεταξωτα τα ελεγαν τοτε ] αυγα γεματα καραμελλες η παρομοια γλυκα, με ανυπομονησια τα περιμενα καθε πασχα με την απαραιτητη συνοδια τον τεραστιο σοκολατενιο κοκορα, τοτε φυσικα ενδιαφερομουν κυριως για το εσωτερικο τους ομως η μαμα ηταν προνοητικη και μου τα κρατησε, ετσι στολιζουν σημερα το σπιτι μου, μερικα εχουν ακομα μεσα και την '' φωλια '' με τα κοτο πουλακιαDSC_0062.jpg

DSC_0069.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι όμως δεν τα θυμάμαι...θυμάμαι μόνο σοκολατένια αυγά με δωράκι στο εσωτερικό τους!!!
 
οι της ηλικιας μου σιγουρα τα θυμουνται, δεκαετια 70
 
Πολυ ομορφα, μπραβο.
 
Καποιος βιαζεται να ερθει το Πασχα νωρις φετος....:biglaugh:

Και βεβαια τα θυμαμαι,αφου καθε χρονο τα βλεπω μπροστα μου οταν τα στολιζει η μανα μου. :)

[edit] Μεταφορα ΟΚ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα