Πατεντα για 3.5 disk

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Τσίμπησα αυτή την επαγγελματική "monda"
flopx02
μόντα
d7c.jpg


flopx01.jpg
 
Ακριβώς αυτό το drive μπαίνει και σε Spectrum +3 αν έχει βάλει κανείς τις +3e roms. Πόσο πήγε?
 
που το βρηκες ρε συ αυτο?
 
Από ένα γαλλικό site το λινκ του οποίου το εχω στις φαβορίτες στο σπίτι :D
 
Περιμένουμε να το ποστάρεις πάραυτα αλλιώς θα ξυριστούν και φαβορίτες και όλα.... :D
 
Θέλω και εγώ ένα.......

:animeek::animeek:
 
gtsamour είπε:
Ακριβώς αυτό το drive μπαίνει και σε Spectrum +3 αν έχει βάλει κανείς τις +3e roms. Πόσο πήγε?
Έχω σε έναν από τους +3 μου HD 3.5'' drive αλλα δεν έχω δοκιμάσει την +3e roms. Μόνο με το CPM όπου έχει ένα μικρό patch για να γυρίζει το drive στις σωστές στροφές του και να επιτυγχάνει μεγαλήτερες ταχύτητες ανάγνωσης.
 
Oι +3e roms είναι γραμμένες unofficial φυσικά για να υποστηρίζουν τέτοιο drive με το που ανάβεις το +3. Δεν θέλει καμια τροποποίηση επειδη το chip θα είναι flashable, απλά το γράφεις και το βάζεις.
 
Α! Ο καλός μου φίλος και Spectro Fanatic on the Loose Θοδωρής πουλάει δύο drive που μάλλον έρχονται από την πλευρά του QL. Χμ! Ας δούμε πως θα πάει αυτή η δημοπράσια...ίσως κάνω την υπέρβαση
 
Λές να είναι για QL? Μοιάζουν πολύ με το 3.5'' που πήρε ο rigardie. Περισσότερο για 3.5'' για +3 μου μοιάζουν...

Λέει όμως ότι είναι άγνωστο αν λειτουργούν και επίσης δεν βλέπω και τροφοδοτικό στη φωτογραφία.
 
...

gtsamour είπε:
Περισσότερο για 3.5'' για +3 μου μοιάζουν...
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις με αυτό... Οποιοδήποτε (σχεδόν...) 3.5'' drive μπορείς να το κάνεις να δουλέψει με τον +3 και 6128. Αν δουλεύουν ή όχι δεν το γνωρίζω ίσως κάποια στιγμή του στείλω κάποιο email. Άλλα αν πραγματικά θέλεις να τοποθετήσεις ένα εξωτερικό drive στον +3 μπορείς εμπιστευτείς τα εξωτερικά drive για Amiga ή για Atari. Έχω ένα από Atari σε πολύ ομορφή μεταλλική θύκη το όποιο είχα προμηθευτεί τις τελευταίες μερες του Kanelis Computer (Atari) στην Θεσσαλονικη. Επίσης υπάρχουν και pcadika με όμορφες black facades. Αν αποφασίσεις να το επιχειρήσεις πές μου να σου πω που θέλει γέφυρες το HD 3.5'' drive για να δουλέψει.

;-)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μην εντυπωσιαζεστε !ειναι ευκολο να γινει η μοντα και αυτο που βλεπω δεν ειναι και τιποτα το τρομερο... :)
 
simonkey είπε:
μην εντυπωσιαζεστε !ειναι ευκολο να γινει η μοντα και αυτο που βλεπω δεν ειναι και τιποτα το τρομερο... :)
Ποιος εντυπωσιάστηκε...:confused:These are ancient History. Done that, been there...years ago. Η όπως θα έλεγε και ένας καλός φίλος....'Όταν τα 'κανα 'γω αυτά'... Anyway,αν θέλετε και το ανάποδο έχω καλωδιάκι να συνδέσετε και 3'' drive στο pc σας. :) so you can efficiently burn your *.dsk images back to real 3'' disks
 
Πόσο κάνει τελικά ρε παιδιά;
 
Kαλησπερα παιδια,συγχαρητηρια για την προσπαθεια σας ετσι για να θυμηθουμε τις καλες εποχες που η ποιοτητα επαιζε ρολο!Εχω να σας κανω και μια ερωτηση:ειχα δει παλιοτερα σε ενα site οτι μπορεις να συνδεσεις τοn 6128 και με cdplayer!ισχυει κατι τετοιο;βεβαια η ταχυτητα αναγνωσης θα ναι αναλογη κασετοφωνου.Σας παραθετω photos του αυτοσχεδιου 3,5 Floppy μου

http://www.retromaniax.gr/attachment.php?attachmentid=302&stc=1&d=1195337039[/img]
 
Εχω μια απορία. :confused:

Θα μπορούσα να τσιμπήσω ρεύμα για το external 3.5" floppy μου μέσα από το CPC6128???

Θα ήθελα παρα πολύ να ξεφορτωθώ το PSU του PC που έχω πάνω στο γραφείο μου.

Θα μπορούσα να το κάνω με την υπάρχουσα τροφοδοσία του 3" φλοππυ?

Αν ναι, θα μπορούσα να τα είχα και τα δύο σε λειτουργία ?

Ή δεν θα το "σήκωνε" το εξωτερικό ???

Παίζει κάποιο link σχετικό? Οσο και να έψαξα δε βρήκα κατι :help:
 
teflon είπε:
Εχω μια απορία. :confused: Θα μπορούσα να τσιμπήσω ρεύμα για το external 3.5" floppy μου μέσα από το CPC6128???

Θα ήθελα παρα πολύ να ξεφορτωθώ το PSU του PC που έχω πάνω στο γραφείο μου.

Θα μπορούσα να το κάνω με την υπάρχουσα τροφοδοσία του 3" φλοππυ?

Αν ναι, θα μπορούσα να τα είχα και τα δύο σε λειτουργία ?

Ή δεν θα το "σήκωνε" το εξωτερικό ???
Σε περίπτωση που αντικαταστήσεις το εσωτερικό 3" drive με 3.5" , μπορείς να δώσεις τροφοδοσία στο 3.5" από τον 6128.

Σε ένα μαγαζάκι υπάρχει σχετικό καλώδιο :

http://boutique.cpc-hardware.com/achat/produit_details.php?id=17

Ο ίδιος έχει και καλώδιο για να τοποθετηθεί το 3.5" στη θέση του drive των 3".

http://boutique.cpc-hardware.com/achat/produit_details.php?id=13
 
Karnov είπε:
Σε περίπτωση που αντικαταστήσεις το εσωτερικό 3" drive με 3.5" , μπορείς να δώσεις τροφοδοσία στο 3.5" από τον 6128.Σε ένα μαγαζάκι υπάρχει σχετικό καλώδιο :

http://boutique.cpc-hardware.com/achat/produit_details.php?id=17

Ο ίδιος έχει και καλώδιο για να τοποθετηθεί το 3.5" στη θέση του drive των 3".

http://boutique.cpc-hardware.com/achat/produit_details.php?id=13
Καλώς ήρθες Karnov !!!! :wavey:

Βασικά δεν θέλω να βάλω στη θέση των 3" floppy ένα 3,5". Θέλω να τα κρατήσω και τα δύο, αλλά αν γίνεται να έχω ρεύμα και για το external από την ίδια τροφοδοσία του 3" φλόππυ στο CPC.

Γνωρίζεις τη διαφορά τους????

Αυτά που παραθέτεις παραπάνω τα έχω τσεκάρει και εγώ αλλά (όπως και κάποια άλλα πραματάκια στο εν λόγω site, τα οποία θα ήθελα να αποκτήσω ;) Βλ. eprom parados/amsdos), άλλη χαρη έχει να το φτιάχνεις μόνος σου...... :) Θενκς πάντως.

Παραθέτω φωτό από τη μόντα που έκανα στο CPC....

pb281742ys6.jpg
 
Έχεις κάνει καλή δουλειά.Φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει το θέμα και έχεις αφιερώσει χρόνο. Ακόμη κι αν σήκωνε δεύτερο drive το εσωτερικό τροφοδοτικό του 6128, εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Δεν ήταν σχεδιασμένο για 2 drives αλλά για 1 και έχει και 20+ χρόνια στην πλάτη.

Φαντάζομαι θα μπορεί να βρεθεί μικρό τροφοδοτικό , πιο ... sic για το drive μόνο (αν τώρα αναγκάζεσαι να έχεις κοντά κανένα κτήνος τροφοδοτικό pc).

Εγώ σκοπεύω σύντομα να ξεθάψω τον δικό μου 6128. Είχα αγοράσει ένα drive τότε (1987) pc-άδικο της εποχής εκείνης, από τις πατέντες που έκαναν κάποια μαγαζιά και συνέδεαν drive των 5.25" για να έχουμε φθηνές δισκέτες στον 6128. Είχε και καλώδιο που το έκανε 1ο για να μπορεί να τρέχει τα παιχνίδια που έκαναν boot και δεν φόρτωναν από 2ο. Θυμάμαι όμως ότι κάτι είχε "στραβώσει" στο καλώδιο και δεν μπορούσε πλέον να γίνει 1ο το 5.25".

Για να ξαναζωντανέψει το μηχάνημα καλή λύση θα ήταν ένα δεύτερο 3.5" που να μπορεί να λειτουργεί και ως 1ο. Τα τωρινά κάνουν ή πρέπει να βρώ κάποιο παλιό 720kb ; Αν δεν κάνω λάθος κάπου πήρε το μάτι μου και ... card reader για cpc.
 
Πίσω
Μπλουζα