Πατεντα για 3.5 disk

Karnov είπε:
Έχεις κάνει καλή δουλειά.Φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει το θέμα και έχεις αφιερώσει χρόνο. Ακόμη κι αν σήκωνε δεύτερο drive το εσωτερικό τροφοδοτικό του 6128, εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Δεν ήταν σχεδιασμένο για 2 drives αλλά για 1 και έχει και 20+ χρόνια στην πλάτη. Φαντάζομαι θα μπορεί να βρεθεί μικρό τροφοδοτικό , πιο ... sic για το drive μόνο (αν τώρα αναγκάζεσαι να έχεις κοντά κανένα κτήνος τροφοδοτικό pc).

Εγώ σκοπεύω σύντομα να ξεθάψω τον δικό μου 6128. Είχα αγοράσει ένα drive τότε (1987) pc-άδικο της εποχής εκείνης, από τις πατέντες που έκαναν κάποια μαγαζιά και συνέδεαν drive των 5.25" για να έχουμε φθηνές δισκέτες στον 6128. Είχε και καλώδιο που το έκανε 1ο για να μπορεί να τρέχει τα παιχνίδια που έκαναν boot και δεν φόρτωναν από 2ο. Θυμάμαι όμως ότι κάτι είχε "στραβώσει" στο καλώδιο και δεν μπορούσε πλέον να γίνει 1ο το 5.25".

Για να ξαναζωντανέψει το μηχάνημα καλή λύση θα ήταν ένα δεύτερο 3.5" που να μπορεί να λειτουργεί και ως 1ο. Τα τωρινά κάνουν ή πρέπει να βρώ κάποιο παλιό 720kb ; Αν δεν κάνω λάθος κάπου πήρε το μάτι μου και ... card reader για cpc.
Φίλε karnov, καλά θα κάνεις , να το ξεθάψεις το 6128 και να το βάλεις πάλι σε λειτουργία......το γκαημένο !!! :D

Εγώ αυτό που έβαλα στο 6128 είναι ένα MITSUMI 1.44 και βγήκε από ένα 486 μηχάνημα. Καλό είναι να βρεις ένα εκείνης της εποχης (486, pentium), γιατι κάπου διάβασα οτι τα νεότερα φλοππυ τους λείπει ένα pin και κάτι παιζει με το read/write του CPC. Για δισκέτες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις 1.44(HD) , αλλά θα χρειαστεί να βουλώσεις την μία τρύπα, δεξιά, με ένα αυτοκόλλητο για να τη βλέπει το φλοππυ σαν 720κβ(DD). O 6128 δε θα μπορέσει να δει ποτέ 1.44 δισκέτα.

Το καλώδιο είναι πολύ εύκολο να το κάνεις και μπορείς να βρεις ένα how to εδω
 
teflon είπε:
Το καλώδιο είναι πολύ εύκολο να το κάνεις και μπορείς να βρεις ένα how to εδω
Το έχω δει κι εγώ αυτό , αλλά το παλαιού τύπου καλώδιο που απαιτείται που το βρίσκουμε;
 
Βασίλη, ένα παληκάρι από το amigahellas, ο MrZammler, έχει αγοράσει μια πλακέτα και έχει κάνει μοντα στο 6128, με αποτέλεσμα να έχει στείλει σήμα σε μονιτορ RGB (ενα 1084 για την ακρίβεια) και εκ των πραγμάτων, αφου πλέον δεν χρησιμοποιεί το μονιτορ του Amstrad για να στείλει ρεύμα, το παίρνει από αυτή την πλακέτα. Δεν ξέρω όμως πόσο ρεύμα στέλνει αυτή. Θέλω να πω, σίγουρα στέλνει τα απαραίτητα 5 και 12V που θέλει το 6128, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω εάν αντέχει να στείλει παραπάνω για 1 ή 2 floppies. Στείλτου πμ.
 
Karnov είπε:
Το έχω δει κι εγώ αυτό , αλλά το παλαιού τύπου καλώδιο που απαιτείται που το βρίσκουμε;
Τα καλώδια αυτά τα είχαν μέσα οι Η/Υ μέχρι τους Pentium, όσο υπήρχαν δλδ 5"1/4 floppies. Αν πας σε κάποιο παλιό κατάστημα Η/Υ σίγουρα θα έχουν κάπου πεταμένο ένα τέτοιου τύπου καλώδιο, ίσως συνοδεύεται και από το ανάλογο 3,5" floppy ;)

Rygar είπε:
Βασίλη, ένα παληκάρι από το amigahellas, ο MrZammler, έχει αγοράσει μια πλακέτα και έχει κάνει μοντα στο 6128, με αποτέλεσμα να έχει στείλει σήμα σε μονιτορ RGB (ενα 1084 για την ακρίβεια) και εκ των πραγμάτων, αφου πλέον δεν χρησιμοποιεί το μονιτορ του Amstrad για να στείλει ρεύμα, το παίρνει από αυτή την πλακέτα. Δεν ξέρω όμως πόσο ρεύμα στέλνει αυτή. Θέλω να πω, σίγουρα στέλνει τα απαραίτητα 5 και 12V που θέλει το 6128, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω εάν αντέχει να στείλει παραπάνω για 1 ή 2 floppies. Στείλτου πμ.
Την είχα τσεκάρει τη μόντα του MrZammler, αλλά δεν ήξερα οτι το floppy του έπαιρνε ρεύμα από αυτήν την κάρτα.

Thanks Νικό. Θα του κάνω μια ερώτηση.
 
teflon είπε:
Τα καλώδια αυτά τα είχαν μέσα οι Η/Υ μέχρι τους Pentium, όσο υπήρχαν δλδ 5"1/4 floppies.
Τα 5.25" ήταν πολύ πριν τους Pentium.Και οι 486 3.5" είχαν. 5.25" πρέπει να έπαιζαν μέχρι την εποχή των 386. Αλλά το καλώδιο νομίζω το θυμάμαι, πρέπει να υπήρχε μέχρι το 97-98. Που το βρίσκουμε τώρα είναι το θέμα και τι πλάκα θα μας κάνουν έτσι και βγούμε στη γύρα και αρχίσουμε να το ζητάμε ...
 
Karnov είπε:
Τα 5.25" ήταν πολύ πριν τους Pentium.Και οι 486 3.5" είχαν. 5.25" πρέπει να έπαιζαν μέχρι την εποχή των 386. Αλλά το καλώδιο νομίζω το θυμάμαι, πρέπει να υπήρχε μέχρι το 97-98. Που το βρίσκουμε τώρα είναι το θέμα και τι πλάκα θα μας κάνουν έτσι και βγούμε στη γύρα και αρχίσουμε να το ζητάμε ...
ΧΑΧΑ ! Το ποιό πιθανό είναι να μην καταλαβαίνουν τι ζητάς. :) 5"1/4 καλώδιο? Τι είναι αυτό? :D :D Εγώ μέχρι πριν 2 μήνες έπαιζα mp3 στο μαγαζί μου σε καθαρό DOS και πολλοί με ρωτούσαν ποιό mp3 player είναι αυτό. Το Winamp? :loco:

Αν βγεις γύρα στην αγορά, είμαι σίγουρος πάντως, οτι θα σου προτείνουν εξωτερικό floppy με συνδεση USB. :D :D
 
teflon είπε:
Αν βγεις γύρα στην αγορά, είμαι σίγουρος πάντως, οτι θα σου προτείνουν εξωτερικό floppy με συνδεση USB.
Δεν είναι περίεργο αυτό. Θέμα ηλικίας είναι. Αν σκεφτείς ότι όταν εγώ αγόρασα τον 6128, κάποιοι από αυτούς του πωλητές ήταν αγέννητοι! Μπορεί με τους ... πατεράδες ορισμένων να παίζαμε 2600 το '80!!!!!

Το θέμα είναι που βρίσκω καλώδιο ...
 
Πίσω
Μπλουζα