Περίεργα επώνυμα σε ελληνικές ταινίες

στην ταινια "ο φακιρης Σταματης Κοκκορας" ο Φραγκισκος Μανελλης λεγεται Σταματης Κοκκορας και ο Αγγελος Θεοδωροπουλος λεγεται Πετρος Καβαλαρης
 
στην ταινια ''Χάρισέ μου το γουνακι σου'' η Μαρα Θρασυβουλίδου και ο Σπυρος Μισθος εχουν το επώνυμο Μπουρδελέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην κωμωδια Η Κυρα μας η μαμη η Γεωργια Βασιλειαδου και ο Δημητρης Παπαμιχαηλ εχουν το επωνυμο Μουστακη.
 
Στην ταινία οι δύο Ντεντέκτιβ (εναλλακτικός τίτλος δώστε την τσόντα στον λαό) ο Μάκης Δεμίρης έχει το επώνυμο πορνίδης και είναι παραγωγός αισθησιακών ταινιών.
 
στην ταινια ''Μια κυρια στον υποκοσμο'' (1988)

ο ηθοποιος Δημητρης Ιωακειμιδης λεγεται Αποστολος Σκουντούφλας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Λογοθετίδης στη Σάντα Τσικίτα λεγόταν Φώτης Φαγκρής.
 
στην ταινια ''Ο χαζομπαμπας'' ο Νικος Σταυριδης ονομαζεται Χαράλαμπος Νούφαρος
 
στη βιντεοταινια "ο κυριος λιμεναρχης" ο Σωτηρης Μουστακας λεγεται Αποστολος Δελακοριος
 
Η Άννα Κυριακού στην ταινία ζητήται επιγόντως γαμπρός ονομάζεται Τζένη Μπαλαντερίδου
 
Στην ταίνια "και συτός το βιολί του" ο Σωτήρης Μουστάκας ονομάζεται Λευτέρης Παγκανινάκης και είναι βιολίστης.

Στην ταινία "Γλέντι λεφτα και αγάπη" ο Θάνος Τζενεράλης ονομάζεται μετοχόπουλος και είναι χρηματιστής
 
Στην ταινία τι 30 τι 40 τι 50, η γραμματέας του Ζάχου Φωκιανού του λέει πως τηλεφώνησε ο κύριος Βασταρουχας.

Θυμάμαι και μια σκηνή με το Γκιωνάκη που γέλασα πολύ- σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ταινία αλλά δεν- που μιλάει στο τηλέφωνο:

Μάλιστα κυρία Χατζηκαρουλια

Ότι θέλετε κυρία Χατζηκαρουλια

Μα βέβαια κυρία Χατζηκαρουλια

Ότι πείτε κυρία Χατζηκαρουλια

( Κλείνει το τηλέφωνο)

Στο διάολο κυρία Χατζηκαρουλια
 
Στην ταινία τι 30 τι 40 τι 50, η γραμματέας του Ζάχου Φωκιανού του λέει πως τηλεφώνησε ο κύριος Βασταρουχας.

Θυμάμαι και μια σκηνή με το Γκιωνάκη που γέλασα πολύ- σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ταινία αλλά δεν- που μιλάει στο τηλέφωνο:

Μάλιστα κυρία Χατζηκαρουλια

Ότι θέλετε κυρία Χατζηκαρουλια

Μα βέβαια κυρία Χατζηκαρουλια

Ότι πείτε κυρία Χατζηκαρουλια

( Κλείνει το τηλέφωνο)

Στο διάολο κυρία Χατζηκαρουλια
η ταινία που γυρεύεις είναι το Μπετόβεν και Μπουζούκι
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πως στην ταινία "Ένας ιππότης με τσαρούχια" υπάρχει το επώνυμο Τρεχαντήρης από τους Γιαννόπουλο, Μηλιάδη και Σκιαδά και το επώνυμο Κουλουβάχατος από το Λυγίζο.
 
Στο τρελοκόριτσο ο Δήμος Σταρένιος λεγόταν Φυστικίδης και ήταν έμπορος ξηρών καρπών.
 
Αμάν βρε παιδιά! Τόσοι αναφέρατε το "Πολυτεχνίτης και Ερημοσπίτης", αλλά κανένας δεν ανέφερε το επώνυμο του φαρμακοποιού στο χωριό: Γαρδαλούμπας
 
Στα τέσσερα σκαλοπάτια υπήρχε η οικογένεια Ασπροκότσυφα.
 
Πίσω
Μπλουζα