Περίεργα ζωάκια

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
Παρατηρωντας καλυτερα το ενα απ τα παιχνιδια της σειρας "Ο κανονιερης και η βεντετα" θυμηθηκα οτι ειχαμε απο ενα παρομοιο κι εγω και η αδερφη μου,μας τα ειχε φερει συγγενικο μας προσωπο τη μερα του Πασχα.Ειχαν κι αυτα κορδονακι κι οταν τα εκανες περα δωθε (νομιζω) εβγαζαν εναν ηχο που εμοιαζε με "τσιου τσιου".Στη βαση τους ειχαν λευκο σκληρο υφασμα (τσοχα ισως) που αντιστοιχουσε στα ποδαρακια τους.Το δικο μου ειχε σιγουρα μωβ χρωμα

Προβολή συνημμένου 103476Προβολή συνημμένου 103477

ΥΓ: Σιγουρα ο τιτλος που εδωσα στο θεμα δεν ταιριαζει και τοσο αλλά δε βρηκα κατι καλυτερο
 
εχω την υποψια οτι αυτο που βλεπουμε στη βιντεοταινια "ο ερωτιαρης γατος" εχει σχεση με το θεμα

3.JPG
 
Τα θυμήθηκα και εγώ αυτά τα ζωάκια. Από κάτω όντως πρέπει να είχαν τσόχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
αριαδνη πώς και αναφερθηκες στο furby; εχει σχεση μ αυτο το "περιεργο ζωακι" που περιγραφω στην αρχη του θεματος;εχουν κοινα χαρακτηριστικα;

δεν τον ξερω καθολου τον furby
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NewFurby.jpg
NewFurby.jpg

ιδου πως το βλέπεις; δεκαετια 90
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wait2: αυτος ειναι ενα περιεργο ζωακι,δε μοιαζει ομως με αυτα που ειχαμε ουτε και μ αυτο που φαινεται στη σειρα "ο κανονιερης και η βεντετα",εκτος κι αν ειναι ενα εξελιγμενο ειδος
 
Δεν θυμάμαι καθόλου αυτά τα κουκλάκια, απ'ότι βλέπω στις εικόνες είναι λούτρινα και πιθανόν να είχαν κάποιο ''αυτοκόλλητο'' στη βάση τους για να κολλάνε σε επιφάνειες, είχαν και θηλάκια για να τις κρεμάς...
 
BETTY BOOP είπε:
Δεν θυμάμαι καθόλου αυτά τα κουκλάκια, απ'ότι βλέπω στις εικόνες είναι λούτρινα και πιθανόν να είχαν κάποιο ''αυτοκόλλητο'' στη βάση τους για να κολλάνε σε επιφάνειες, είχαν και θηλάκια για να τις κρεμάς...
Χριστινα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι αυτο το σκληρο υφασμα (μαλλον τσοχα) που ειχαν στη βαση τους χρησιμευε για να στεκονται σε λειες επιφανειες και να μην πεφτουν σε περιπτωση που δεν ηθελες να τα κρεμασεις απ το κορδονακι.Δε νομιζω να κολλουσαν - ξεκολλουσαν ,οταν τα βρω θα κοιταξω καλυτερα,μπορει να γραφει και την εταιρια που τα κατασκευαζε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι ότι στο εσωτερικό είχαν κάτι σαν πλαστικό αυγό, όχι ότι άνοιγαν, απλά εγώ είχα χαλάσει ένα.
 
spirtoulis είπε:
Εγώ θυμάμαι ότι στο εσωτερικό είχαν κάτι σαν πλαστικό αυγό, όχι ότι άνοιγαν, απλά εγώ είχα χαλάσει ένα.
σιγουρα κατι ειχαν στο εσωτερικο τους αφου εβγαζαν κι εναν ηχο που εμοιαζε με "τσιου τσιου"

δεν "ανοιξα" ομως να δω το περιεχομενο,οταν ημουν πιο μικρη εκανα τετοιου ειδους "πειραματα" και μετα το μετανιωνα..
 
Στο ίντερνετ πάντως δεν βρήκα φωτογραφία ούτε εγώ, εκτός από αυτές της Κατερίνας. Μόνο κάτι My precious puff βρήκα που μοιάζουν κάπως στο στυλ.
 
Έχω κι εγώ ένα, όντως από κάτω έχει ένα κομμάτι τσόχας. Δεν κόλλαγε. Έβγαζε αυτόν τον αστείο ήχο αλλά δυστυχώς το δικό μου σε κάποια φάση σταμάτησε να το κάνει. Θα το βρω και θα το φωτογραφήσω.
 
φωτογραφιες με το "περιεργο" ζωακι,το συγκεκριμενο ειναι κουνελακι αλλα δυστυχως ο μηχανισμος δε λειτουργει πια

2015-03-08-250.jpg

κατω απ την τσοχα γραφει "made in Taiwan R.O.C "

2015-03-07-248.jpg

2015-03-14-254.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα